بشز نگاشتن؛ ادای مسوولیت زهرا
تازه ها: .

نگاشتن؛ ادای مسوولیت زهرا

زرافشان یوسفی، ٠٦ حوت ١٣٩٦، (٠نظر)

زهرا نظری دختری با مسوولیت‌های متفاوت، مسوولیت‌هایی که برایش روزنه‌ای برای موفقیت شده است.
او تمام این مسوولیت‌ها را به دوش می‎کشد تا راه را برای رسیدن به هدفش هموار و میسر بسازد.
زهرا که در دنیای خبرنگاری گام برداشته است می‌گوید که کار خبرنگاری را از موسسه‌ی تساوی آغاز کرده است و می‌خواهد با نگاشتن، واقعیت‌های جامعه‌اش را انعکاس دهد و مسوولیتش را ادا کند.
زهرا از علاقه‎اش به کار خبرنگاری می‎گوید:«هدف‎ام همیشه انجام کاری است که بتوانم توسط آن نه تنها به خودم بلکه به دیگران مفید واقع شوم و به همین دلیل خبرنگاری را انتخاب کردم.»
به باور او خبرنگاری حرفه‌ای مفید برای جامعه بوده وخبرنگاری بیان واقعیت‎هاست.
او سفر کردن، تجربه کردن و روبه رو شدن با حوادث را دوست دارد و خبرنگاران را انسان‎های متفاوت می‎داند و می‎گوید که خبرنگاری، تجربه‌ایست که ما را با حوادث رو به رو می‌کند و این باعث شده که او خبرنگاری را انتخاب کند.
او که در حال حاضر در یکی از دانشگاه‌های کابل رشته‌ی اقتصاد می‌خواند، از اینکه چطور از رشته‌ی خبرنگاری سر در آورد است با لبخند می‌گوید:« من به خبرنگاری علاقمند بودم و به دنبال مرکزی می‎گشتم تا بتوانم خبرنگاری را مسلکی بیاموزم تا اینکه با موسسه اجتماعی- فرهنگی تساوی آشنا شدم و بعد از سپری کردن یک دوره آموزشی در تساوی توانستم به صورت رسمی کارم را در خبرگزاری پژواک شروع کنم و اکنون نیز با روزنامه هشت صبح همکار هستم.»
او خبرنگاری را در جامعه‎ای مانند افغانستان کاری دشوار می‌داند و مشکل‌ها وخطرهایی چون: انفجار، انتحاری و تظاهراتی که به خشونت کشیده می‎شود؛ دامن‌گیر خبرنگاران است.
این مشکلات برای زهرا یادآور خاطرات تلخی شده که با اندوهی که در چهره‌اش نمایان شده است می‌گوید:« برای پوشش خبری در یک برنامه‎ای رفتم، همه‎ی همکارانم مردان بودند و تنها من خانم بودم، تلخی این خاطر این‎جاست که نگاه همکرانم به چشم یک مرد سنتی ونگاهایشان، نگاه‎های زن ستیزانهای بود و این نگاه‎ها برایم تلخی داشت که تا کنون این نگاه‎ها در ذهنم رژه می‎روند و چرایی بدون پاسخ را برایم ایجاد کرده.»
او ضمن تاکید این حرفش ادامه می‎دهد؛ مگر می‎شود که زن باشی و مشکلی بر سر راهت نباشد.
زهرا ناامنی و آزارهای لفظی را از بارزترین مشکلاتی می‌داند که زنان خبرنگار با آن مواجه هستند.
او اضافه می‎کند که این مشکلی است که خودم بارها آن را تجربه کرده‎ام اما نگذاشته‎ام این مشکلات مرا از پا در بیاورد و باعث شود از علاقه‎ام بگذرم.
عدم باور داشتن به توایایی زنان  نیز یکی دیگر از مشکلاتی بوده که زهرا این را برای زنان غیرمنصفانه می‌داند.
از برنامه هایی که زهرا در آینده روی دست دارد میتوان از سفر به  ولایت‎ ها یاد آور شد بر علاوه، او می‎خواهد یک خبرنگار بین‌الملی باشد تا بتواند فراتر از کشور در عرصه خبرنگاری کار کند.
خواست او از حکومت و نهادهای مدافع خبرنگاران این است که قانون آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات را به نحو درست تطبیق شود و مصوونیت خبرنگاران از نگاه مالی و جانی تامین شود و از کارکرد آنان قدرانی صورت گیرد.
در پایان، پیامش به دخترانی که می‎خواهند خبرنگار شوند این است که به راه‌شان ادامه داده و برای رسیدن به این هدف تلاش، و نگذارند زن بودن محدودشان کنند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host