بشز زهرا : برای زنان سرزمینم هیچ چیز ناممکن نیست
تازه ها: .

زهرا : برای زنان سرزمینم هیچ چیز ناممکن نیست

فرخنده فروغ، ٢٥ حوت ١٣٩٤، (٠نظر)

در میان جمعیتی از مردم به‌سختی خودش را جا می‌کند، ضبط‌کننده‌ی صوت را نزدیک می‌برد تا حرف‌های دل مردم را ضبط کند، کارش که تمام می‌شود وسایلش را جمع می‌کند و راهی دفتر کارش می‌شود، گویا برای نوشتن گزارش عجله‌ای دارد، زهرا بانوی خبرنگاری‌ست که به تازگی در عرصه‌ی کار مطبوعاتی گام نهاده، اولین کار خبرنگاریش را از موسسه‌ی تساوی آغاز کرد و در زمان آموزش، توانایی‌هایی در نوشتن گزارش و انعکاس از وضعیت زنان نشان داد و این باعث شد تا او وارد عرصه گزارشگری شود و کار خبرنگاری را جدی بگیرد. او که دانشجوی روانشناسی است به خوبی می‌فهمد که چگونه ارتباطش را با فرد مقابل برقرار کند، لبخندهای روی لبش، صحبت‌های آرام و کم‌ حرف بودنش برخلاف فعالیت‌های پررنگش در دادخواهی‌ها و جنب و جوش‌هاست.
در نخست بیشتر از خودتان بگویید؟
زهرا سلطانی هستم، دانشجویی سال چهارم روانشناسی در دانشگاه تعلیم و تربیه، در گذشته خبرنگار و فوتوژورنالیست آزاد بودم و دو سالی می‌شود در موسسه‌ی مشارکت و عدالت کار می‌کنم، در کنار این‌ها، مدیر قراردادهای شرکت تجارتی هستم.
در نهادی که کار می‌کنید بیشتر روی کدام بخش‌ها تمرکز دارید؟
خب از آن‌جایی که هدف این نهاد، مشارکت و عدالت برای حقوق خانم‌ها، بلند بردن سطح آگاهی، ظرفیت سازی، سهیم سازی و مشارکت خانمها در اجتماع است، در این بخش‌ها بیشتر تمرکز داریم و برنامه‌هایی هم در این راستا برگزار کرده‌ایم.
فکر می‌‎کنید دستاوردهایتان در طول مدت کاری چی است؟
کار من در عرصه‌ی خبرنگاری و فعالیت‌هایی که برای مشارکت و ظرفیت سازی خانم‌ها انجام داده‌ام، همه دروازه‌هایی بود که برای کمک کردن به زنان سرزمینم، باز شد، من در این راه با موضوع‌های جدیدی رو به رو شدم، در کنار دستاوردهای معنوی که داشتم فکر می‌کنم بزرگترین دستاوردم شرکت در برنامه‌ی بین المللی "گفتگوی بین المللی جوانان " در کشور تایلند و حضورم در کنفرانس " زنان فعال افغانستان" در شهر مزار شریف بود که توانستم با زنان فعال و مبارز کشورم همکلام و روی موضوعات مهمی وارد گفتگو شوم.
دریافت تقدیر نامه‌ها و یافتن دوستان با هدف‌های مشترک از کشورهای مختلف همه و همه از موفقیت‌های این دورانم است.
خبرنگاری را از کجا شروع و چقدر در این زمینه کار کرده‌اید؟
خبرنگاری را از موسسه تساوی شروع کردم و بعد از ختم برنامه آموزشی به کارهای عملی پرداختم، همچنان بعد از پایان این دوره‌ی آموزشی به مدت کوتاهی به عنوان خبرنگار و عکاس به صورت آزادانه در نهادها و روزنامه‌ها همکاری داشتم.
بیشتر روی چه موضوع‌هایی گزارش تهیه کرده‌اید؟
روی موضوع‌هایی چون: وضعیت روانی زنان افغان، مشکل‌های اقلیت‌ها در افغانستان (سک‌ها)، مصاحبه با خانمهای برتر افغان و معاون نامزد انتخابات ریاست جمهوری گزارش تهیه کرده‌ام.
فکر می‌کنید چه مشکل‌هایی بر سر راه بانوان خبرنگار وجود دارد؟
بانوان خبرنگار با مشکل‌های زیادی روبرو هستند؛ چون جامعه افغانستان جامعه سنتی است و هنوز به خیلی از موضوع‌های مربوط به زنان با نگاه قدیمی می‌نگرند، بانوان خبرنگار آزادانه نمی‌توانند شبیه مردان فعالیت کنند.
نادیده گرفتن مردم آزاری‌ها و بی احترامی‌ها کار بسیار مشکلی هست که بانوان خبرنگار درحال حاضر با این مشکل‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و خوشبختانه آنان شکست را قبول نمی‌کنند.
شما فعالیت های مدنی هم داشته اید فکر می کنید این فعالیت ها چه قدر بر زنان تاثیر گذاشته و حضور آنان را تا چه حد پررنگ کرده است؟
در فعالیتهای مدنی بسیاری شرکت کردم و در نهادی که کار می کنم بیشتر تلاشم این بوده که برنامه‌های موثر و سازنده برای زنان و مردان داشته باشم، این برنامه ها در واقعیت روی ذهنیت و طرز تفکر آن‌ها تاثیرگزار بوده است، طوری که در شبکه‌های اجتماعی باخبر می‌شوم، آنها برنامه‌هایی برای حقوق و اشتراک خانم‌ها در اجتماع طرح‌ریزی می‌کنند، خیلی از این‌ها هم توانسته‌اند در نهادهای حقوقی کار کنند تا آینده‌ی هدفمنتری داشته باشند، این تاثیراتی هست که نمی‌شود نادیده گرفت. زمانی که همه دست به دست هم بدهیم و در تمام فعالیت‌ها برای دادخواهی و حق دسترسی زنان به عدالت اجتماعی‌شان کار کنیم به طور حتم کمک بس بزرگی می‌کند، تا جایی که زنان دیگر هم تشویق می‌شوند و در این راه گام‌هایشان را محکمتر می‌گذارند.  
به عنوان آخرین سوال از دید شما چقدر می‌توان به آینده‌ی زنان کشور خوش‌بین بود؟
از آن جایی که تلاش هیچ وقت بی ثمر نیست زنان افغانستان همانطور که از چند سال پیش تا حالا موفق‌ بوده‌اند و پیشرفت کرده‌اند می‌توانند بهتر از امروز باشند. من خیلی امیدوارم و آینده‌ی زنان افغان را سپید میبینم ما زنان افغانستان به تلاشهایمان برای گرفتن حق مان ادامه می‌دهیم تا به هدفمان برسیم. برای بانوان سرزمینم هیچ چیز ناممکن نیست، زیرا تلاش و پشتکار همه چیز را ممکن می‌کند.


اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host