تازه ها: .

۷۰۰ مدرسه دینی در ولایت بلخ فعال است

شیلا بهیر- مزارشریف، ٢٩ حمل ١٣٩٦، (٠نظر)

محمود دانشجو رئیس اداره ارشاد حج و اوقاف ولایت بلخ: ۷۰۰ مدرسه دینی در مربوطات ولایت بلخ فعالیت دارد.
مولوی محمود دانشجو رئیس اداره ارشاد حج و اوقاف ولایت بلخ که در همایش دینی و اسلامی که به مناسبت دستاربندی و فراغت عالمان دین از بخش مسایل دینی در بلخ برگزار شده بود، گفت: «۷۰۰ مدرسه دینی در مربوطات این ولایت فعال‌اند که برخی از آنان ثبت شده و تعداد دیگری در حال ثبت است.»
او تصریح کرد که دروس و مسایلی که در این مراکز آموزشی تدریس می‌شود، زیر نظارت و کنترول اداره‌ی ارشاد، حج و اوقاف قرار دارد و تاکنون ۳۰ مدرسه‌ی دینی جواز فعالیت دریافت کرده‌اند.
به گفته‌ی رئیس اداره‌ی ارشاد، حج و اوقاف ولایت بلخ، قرار است ۳۰ جوازنامه دیگر برای مدرسه‌های دینی در هفته‌ی آینده توزیع شود که ادامه این پروسه جلو هرگونه فعالیت‌های دشمنان را می‌گیرد و اجازه داده نمی‌شود که در مدرسه‌ها اندیشه افراطی گسترش پیدا کند.
شماری از عالمان دین با حضور در این همایش، بر حفظ ارزش‌های اسلامی و دین مقدس اسلام تاکید کردند، آنان بیان کردند که مردم باید به مسایل دینی ارزش قایل شوند و برای حفظ و نگهداری از آن، تلاش کنند.
این عالمان دین با اشاره به مراکزی دینی که مسایل اسلامی را آموزش می‌دهند، گفتند که باید این مراکز تحت کنترول قرار داشته باشند تا از فعالیت‌های گسترش مفکوره‌های افراطی و نفوذ دشمنان جلوگیری شود.
شماری از آنان با ابراز نگرانی از موجودیت مفکوره‌های افراطی و غیردینی در مناطق مختلف کشور، خواستار عدم سوءاستفاده دشمنان از نام اسلام و دین شدند.
در همین حال، مولوی ذبیح‌الله حقجو  معاون شورای علمای ولایت بلخ، در حاشیه‌ی این همایش، گفت: «نگرانی از فعالیت‌های افراط گرایانه در بخش‌هایی از این ولایت وجود دارد اما جلو آن گرفته شده است.»
آقای حقجو با اشاره به برخی از رویدادهایی که توسط افراط‌گرایان و دشمنان دین انجام شده است، گفت:« عالمان دین با همکاری مردم در ولایت بلخ اجاره نمی‌دهند که مفکوره‌های افراطی بوجود بیاید.»
گفتنی است که در این همایش، ۲۴ نفر از حافظان قرآن‌کریم و ۱۴ نفر از عالمان دین از مدرسه جلالیه‌ي بلخ در شهرمزارشریف از فراگیری مسایل دینی و اسلامی سند فراغت به دست آورده‌اند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host