تازه ها: .

تکدی‌گری شغل تخصصی شماری از مردم در بلخ

شیلا بهیر- مزارشریف، ٣٠ حمل ١٣٩٦، (٠نظر)

روضه‌ی شریف (آرامگاه منصوب به حضرت علی)، مکان خوبی برای شماری از گدایانی شده که با طلوع آفتاب بساط گدایی‌شان را پهن می‌کنند و تا تاریکی‌ شب برای پیدا کردن پول و یا لقمه نانی می‌نشینند.
گاهی از دست و پای عابران و شهروندان می‌گیرند و تا چیزی حاصل نکنند، رها نمی‌کنند.
به گفته‌ی شماری از آگاهان امور اجتماعی در بلخ، بی‌برنامه‌گی و بی‌توجهی دولت، عامل روزافزون شمار گداها در شهر شده، برای برخی از آنان نیز تگدی‌گری بهانه‌ای برای انجام کارهای غیراخلاقی و غیرقانونی دیگر است.
شکیبا موحد آگاه امور اجتماعی، می‌گوید، فقر و ناامنی دلیلی شده که مردم در افغانستان دست به گدایی بزنند که این خود نگران کننده است. او افزود که فحشا، قاچاق مواد مخدر و هر نوع جنایتی و جرم به‌نام گدایی انجام می‌شود؛ زیرا به باور موحد، کسی که دست به گدایی می‌زند برای بدست آوردن پول، دست به هر نوع فساد دیگر هم می‌زند و این‌گونه دامنه‌ی فساد را گسترش می‌دهد.
او تصریح کرد که دولت می‌تواند تا حدی فقر را در جامعه کم و برای مردم زمینه کار را مساعد کند.
بنابر پژوهشی که موسسه حقوقی باسون در مورد گدایان روی جاده در بلخ انجام داده است، نشان می‌دهد که شماری زیادی از این افراد به‌صورت تخصصی دست به این عمل زده‌اند و از سوی گروه‌های خاص اداره می‌شوند.
نوریه ندا مسوول موسسه حقوقی باسون در مورد گفت:« بعد از این تحقیق به کمک نهادهای امنیتی توانستیم شماری از این افراد را از جاده جمع کنیم. اما متاسفانه باز هم شماری از آنان هنوز حضور چشمگیر دارند.»
از سویی هم، مسوولان در کمیسیون مستقل حقوق بشر  بلخ، به عدم برنامه و طرح طولانی مدت دولت و نهادهای مربوط، انتقاد کردند.

حمید صفوت آگاه امور اجتماعی، با اشاره به افزایش روز افزون گداها در سطح شهر، گفت:«‌ دولت افغانستان نظر به مشکلاتی که دارد از لحاظ بودجه و امکانات و افزایش روز افزون تگدی گری و حتا تخصصی شدن تگدی گری برای دولت افغانستان خیلی مشکل است که برای جمع آوری گداها طرح داشته باشد، حالا گدایان کشورهای همسایه هم افغانستان آمده و به این پروسه شریک شده‌اند.»
باید قوانینی وضع شود که کمک کند این افراد جذب جامعه شوند این حرف‌های تقی واحدی مسوول مرکز منابع در کمیسیون مستقل حقوق بشر بلخ است.
او در ادامه افزود که تا حال کدام برنامه موثری طولانی مدت وجود نداشته، بلکه بعضی از برنامه‌های کوتاه‌مدت از سوی دولت و موسسه‌ها صورت گرفته که نتوانسته یک دگرگونی مثبت چشمگیری را ایجاد کند.
قابل یاد آوری است که در زمان حکومت حامد کرزی تکدی‌گری ممنوع اعلام شده بود و رییس جمهور به وزارت کار و امور اجتماعی، دستور داده بود که گدایان را از اطراف و حومه شهر جمع آوری کند، اما این حرکت به دلیل نبود کار بدیل، ناکام ماند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host