تازه ها: .

دادخواهی فعالان مدنی برای قول اردو 209 شاهین در بلخ

شیلا بهیر- مزارشریف، ٠٦ ثور ١٣٩٦، (٠نظر)

شماری از فعالان جامعه مدنی بلخ، در ولسوالی دهدادی در مقابل در ورودی قول اردوی ۲۰۹ شاهین حمایت و پشتبانی خود را از نیروهای ارتش ملی اعلان کردند و  گفتند: حادثه روز جمعه را هیچ یکی از شهروندان فراموش  نمی‌توانند در این روز سربازان وافسران جوان ارتش ملی کشور به شهادت رسیدند.
فعالان مدنی از حکومت وحدت ملی، خواستار حل اختلافات درون ساختاری شدند و پاسخگویی به مردم افغانستان شدند.
آنان با نشر قطع‌نامه‌ای، دولت افغانستان را موظف به مجازات و معرفی عاملان حمله به قول اردوی ۲۰۹ شاهین و آن‌هایی که در انجام وظایف‌شان سهل‌انگاری کرده‌اند، دانست.
در بخشی از این قطع‌نامه ذکر شده است که «‌ دولت افغانستان در توزیع جواز اسلحه به مقامات سیاسی و تجاری تجدید نظر و در تحکیم امنیت، جان و مال مردم تلاش کنند.»
این فعالان نیز بیان کردند که هرگونه استفاده از عکس مقام‌ها در وسایط نقلیه، وسایط شیشه سیاه و بدون پلیت و غیر مجاز توسط افراد وابسته به مقام‌ها در ناامنی‌ها کمک می‌کند و دولت باید تدابیر و یژه‌ای را در این زمینه روی دست گیرد.
در همین حال دولت افغانستان باید خانواده‌های شهدا و بازماندگان را مورد حمایت و موجودیت ولسوال‌ها، ادارات عدلی، قضایی، ملکی و فرمانده‌هان پلیس در ولسوالی‌ها اجباری و حتمی کند.
در پایان آنان افزودند که دولت افغانستان باید واقعیت‌های این رویداد را در پرتو قانون حق دسترسی به اطلاعات به‌گونه‌ی شفاف و بی‌طرف در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.
این در حالیست که فعالان مدنی از حکومت وحدت ملی می‌خواهند دیگر مردم افغانستان تحمل چنین رویدادهای خونین را ندارند و حکومت باید تعریف مشخصی از دوست و دشمن داشته باشند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host