تازه ها: .

شماری از باشندگان ولایت بلخ حمله روز چهارشبنه کابل را به شدت محکوم کردند

شیلا بهیر مزارشریف، ١٥ جوزا ١٣٩٦، (٠نظر)

شماری از باشندگان ولایت بلخ درشمال کشور مقابل در کمیسیون مستقل حقوق بشر گیرد هم آمده با شعار های "ما حق داریم در فضای صلح زندگی کنیم" "انتحاری بدان برباد شدی " و "انس حقانی باید اعدام شود" حمله انتحاری در کابل را ضد انسانی و بشری دانسته به شدت تقبیح کردند و از حکومت مرکزی خواستند هرچی زودتر عاملین این حادثه خونین را شناسایی نموده درحضور شهروندان افغانستان اعدام نمایند.

با این حال قاضی سید محمد سامع رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در شمال کشور گفت: حمله وحشیانه که در روزچهارشنبه در کابل صورت، غیر انسانی، و برخلاف قوانین حقوق بشری است.

" ما از دولت مرکزی و نیروهای بین المللی می خواهم تا در قسمت تامین امنیت شهروندان افغانستان تلاش جدی تر کند".

مسوول کمیسیون مستقل حقوق بشر می افزود: در این اواخر دولت افغانستان و نیروهای بین المللی در راستای تامین امنیت شهروندان کمتر توجه کرده که ما شهروندان شاهد چنین رویداد خونین در کشور هستیم.وی بیان داشت سال جاری خونبارترین سال در مدت ۱۵سال برای مردم افغانستان بوده است."

ذبیح الله عسکرزاده یک تن از باشندگان ولایت بلخ گفت:خواست ما از حکومت مرکزی و جامعه جهانی این است باید افراد ارشد گروه های تروریستی که دست به حمله های مرگبار می زنند و کسانی که در زندان های افغانستان به سر می برند مانند انس حقانی و امسال آنها اعدام شوند.

به باور شهروندان ولایت بلخ پس از یک نیم دهه از حکومتداری و دولت سازی نوین پسا طالبان در افغانستان هنوز این کشور در آتش جنگ و نا امنی های ناشی از تروریسم جهانی و منطقه ی می سوزد و این جنگ ویرانگر از شهروندان بی گناه و نیروهای امنیتی همه روزه قربانی می گیرند.

سه رویداد درشت حمله تروریستی بالا شفاخانه ۴۰۰ بستر محمد داود خان، حمله تروریستی بالای پایگاه نظامی قول اردوی ۲۰۹ شاهین وحمله اخیر تروریستی که در کابل صورت گرفت خشم مردم افغانستان و جامعه جهانی را برانگیخته است.

در پیوند به این رویداد های اخیر جمعی از شهروندان ولایت بلخ با قطعنامه نه ماده ی موضوع خود را در برابر تهدیدات امنیتی مطرح کرده از حکومت مرکزی می خواهند در برابر خواسته های برحق مردم و تامین امنیت شهروندان کشور حق هر شهروند می باشد جدا توجه نماید.

1_ تمام شهروندان کشور، پاکستان را به عنوان پایگاه اصلی تروریسم منطقه ی دانسته از رهبران حکومت وحدت ملی می خواهند که روابطه سیاسی میان کابل و اسلام آباد را با توجه به ارزش های ملی و میهنی تعریف نموده از اینکه گزارش های موجود نقش (آی اس آی ) پاکستان در حمله تروریستی اخیر را برخسته نشان می دهد باید از نقش تخریب گرایانه و جنگ جویانه این کشور که حامی تروریسم منطقه ی است مجددا به شورای امنیت سازمان ملل شکایت درج کند.

2_ شهروندان شهر مزارشریف از حکومت می خواهند فرهنگ برادر خوانی تروریستان را از گفتمان های صلح در مواجهه با گروه های تروریستی از جمله طالبان از میان بردارند وسیاست صلح جویانه با گروه های تروریستی را تغیر داده تا پاسخ مثبت گروه های تروریستی به ندای صلح دولت افغانستان عملیات های جدی را علیه گروه های تروریستی از چندین جبهه با جدیت و قاطعیت به راه اندازند.

3_ ازآنجایی که اداره امینت ملی افغانستان مدعی است حمله اخیر کابل از سوی شبکه حقانی و با همکاری (آی اس آی) پاکستان طراحی شده است از حکومت مرکزی می خواهیم که انس حقانی یکی از اعضایی گروه ارشد تروریستی که در زندان های امنیتی کشور به سر می برند در ملائ عام اعدام کرده اراده دولت برای مبارزه جدی علیه تروریسم را به نمایش گذارد.

4_ در این اواخیر سر و صدا های مبنی براینکه چرخ بالهای ناشناس در ولایت های شمال کشور ازجمله ولایت سرپل، فاریاب، بغلان ولایت های مرکزی ولایت غزنی و در مناطق که تحت امر گروه های تروریستی ازجمله طالبان نشست داشته است شهروندان ولایت بلخ از رهبران حکومت وحدت ملی و نهادهای امینتی جدا می خواهند برای شهروندان افغانستان وضاحت بدهند این چرخ بال ها از سوی چی کسی به چی نهادی در ساحات تحت اداره طالبان نشست و برخواست دارند.

5_ آن عده از مسئولین امنیتی که در آنجام  وظیفه غفلت کرده نتوانسته امنیت شهروندان را تامین کنند باید مورد باز جوی قرار گیرند همچنان برای پیشگری از وقوع چنین رویداد اقدامات جدی روی دست گرفته شود.

6_ دولت موظف به پرداخت خسارات وارده به شهروندان این حادثه خونین است.باید به خواسته های مشروع خانواده های قربانیان این رویداد پاسخ قانع کننده بدهند.

7_ عاملین این جنایات باید عمل تروریستی و دهشت افگنانه و ضد انسانی باید هرچه زودتر شناسایی، محاکمه و طبق قانون مجازات شوند.

8_ دولت برای رسیدگی به جنایات جنگی و ضد بشری گروه های تروریستی باید دادگاه خاص جرایم جنگی را ایجاد نموده و در صورت عدم توانایی از دادگاه بین المللی جرایم جنگی تقاضای کمک نماید

9_ ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی چهارشنبه سیاه از سران حکومت وحدت ملی و ملل متحد و جامعه جهانی خواهانیم که این عمل تروریستی را به عنوان جنایت جنگی و ضد بشری ثبت نموده و زمینه حضور محکمه بین المللی جزایی  را به افغانستان فراهم کند تا به جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت و موارد دیگر حقوق بشری رسیده گی نماید.

این درحالیست شهروندان کشور در بیشتر ولایت های افغانستان بخاطر حمله تروریستی کابل داد خواهی نموده از حکومت مرکزی خواستند تاعاملین این رویداد را شناسایی و اعدام نماید.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host