تازه ها: .

شش زن و مرد در هرات و بادغیس کشته شده‌اند

راضیه وفایی ، ١٢ سرطان ١٣٩٦، (٠نظر)

در سه رویداد جداگانه در ولایات هرات و بادغیس سه زن و سه مرد جوان به اتهام آن‌چه مسئولین محلی اتهام فساد اخلاقی عنوان می‌کنند کشته شده‌اند.

شب گذشته یک زن و مرد جوان در منطقه بیناد ولسوالی کهسان هرات در سرحد با ایران از سوی مردم محل تیرباران شده‌اند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید این افراد به ارتباط آن‌چه رابطه نامشروع میان این دو خوانده شده‌است به قتل رسیده‌اند.

آقای فرهاد گفت هیئتی از نهادهای امنیتی به محل حادثه اعزام شده تا موضوع را بررسی و عاملین آن‌را شناسایی و بازداشت کنند.

به گفته ای اقای فرهاد "یک مرد که باشندۀ منطقه قدوس آباد ولسوالی کهسان بوده‌است همراه با یک دختر خانم در قریه بنیاد ولسوالی کهسان که در سی کیلومتری مرکز این ولسوالی است، توسط فیر مرمی به قتل رسیده، پولیس هویت قاتل را شناسایی کرده‌ و به محل اعزام شده‌است و ما امیدواریم که به زوترین فرصت دستگیر شود."

در ولایت بادغیس در همجواری هرات نیز یک مرد دختر چهارده ساله خود را همراه با یک نوجوان هژده ساله به اتهام فرار از منزل کشته‌است.

ظاهر بهاند سخنگوی والی بادغیس به رسانه ها گفته که این حادثه در منطقه کندلان قلعه نو مرکز این ولایت صورت گرفته و عامل این رویداد همراه با سلاح دست داشته خود به صفوف طالبان پیوسته‌است.

سخنگوی والی بادغیس همچنان می‌گوید امروز پسر قاضی طالبان در منطقه سنگ آتش ولسوالی مقر ولایت بادغیس خواهر بیست ساله خود را همراه با یک مرد جوان به اتهام فرار از منزل به ضرب گلوله از بین برده‌است.

در همین حال فعالین حقوق زن در ولایت هرات نسبت به این‌گونه رویدادها واکنش نشان داده و این گونه اعمال را ناشی از ضعف حاکمیت قانون می‌پدارند.

ماریا بیشیر رئیس پیشین سارنوالی استیناف هرات و یکی از مدافعان حقوق زن در هرات می‌گوید:

"اولاً که محاکم صحرایی و یا کشتن یک زن و اتهاماتی که بالای زنان وارد می‌شود، حالا با کمال تأسف مسئولین امنیتی‌ما وقتی چنین قضایای می‌شود و شما بروید از آنان پرسان کنید، یا می‌گویند که خصومت‌های شخصی بوده‌است، یا می‌گویند که مسایل ناموسی بوده‌است."

در یک هفته اخیر این سومین مورد از قتل زنان در ولایت بادغیس در شمالغرب افغانستان است.

ولایات هرات و بادغیس در یکی دو سال اخیر شاهد افزایش خشونت‌ها علیه زنان است. اما اکثریت مطلق عاملین این قضایا فرار کرده و نیروهای امنیتی موفق به دستگیری آنان نشده‌اند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host