تازه ها: .

به تعدادی زیادی از قضایایی خشونت علیه خبرنگاران رسیده گی خواهد شد

معصومه محمدی، ٢٩ سنبله ١٣٩٦، (٠نظر)

فدارسیون ژورنالیستان افغانستان اعلام کرده است که ۱۷۰ پروندۀ خشونت علیه خبرنگاران، از سوی وزارت امور داخله افغانستان رسیدگی شده است.

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس دفتر حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی  و عضو فدراسیون ژورنالیستان افغانستان،گفت ۷۲۶ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران در میان سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ رخ داده بود، که به دلایل قانونی و گذشت زمان از قضیه، فقط ۱۷۲ قضیه تحت بررسی قرار گرفت.

آقای خلوتگر، افزود که در این میان دو قضیه به دلیل نبود معلومات کافی از بررسی بازماند و ۱۷۰ پرونده بررسی شد.

به گفتۀ آقای خلوتگر، ۱۵ قضیه قتل، سه قضیه مجروحیت، چهار قضیه بازداشت‌های مؤقت، ۱۱ قضیه لت وکوب و هفت قضیه تهدید خبرنگاران که از جانب مخالفان مسلح دولت افغانستان صورت گرفته، از سوی وزارت داخله رسیدگی شده و تحت بررسی لوی سارنوالی و ستره محکمه قرار دارد و یا کاملأ نهایی شده و عاملان آن، مجازات شده اند.

آقای خلوتگر، گفت "مجموعأ ۵۲ مورد باقی مانده، تحت بررسی قرار دارد. بررسی این در دو جنبه است، یکی معلومات کامل شود و دیگر از نظر کشفی قضایا مورد پیگیرد قرار می‌گیرد. متباقی قضایا در صلاحیت کاری یا تحت چتر کاری وزارت امور داخله نمی‌آید".

قضایای که از صلاحیت کاری وزارت امور داخلۀ افغانستان، خارج است، ۲۴ مورد به امنیت ملی، هشت مورد به لوی سارنوالی، هفت مورد به وکلا و یا محافظین شان، سه به محافظین ریاست جمهوری، شش مورد به ستره محکمه و نُه مورد به نیروهای ائتلاف تعلق دارد.

همچنان، دو مورد خشونت علیه خبرنگاران در ایران و یک مورد در پاکستان اتفاق افتاده است.

با این حال، وزارت داخله اطمینان داده که به قضایای خشونت علیه خبرنگاران رسیدگی خواهد شد و پلیس از رسانه‌ها و خبرنگاران در چارچوب قانون حمایت می‌کند.

او از فدراسیون خبرنگاران خواست تا معلومات را در مورد این قضایا با آنان شریک سازد.

هم‌چنان آقای دانش، از رسیدگی به نُه قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران که به تاز‌گی اتفاق افتاده است، نیز خبر داد و گفت که هفت قضیه نهایی شده، یک قضیه تحت بررسی لوی سارنوالی و یک قضیه تحت بررسی ستره محکمه قرار دارد.

خشونت علیه خبرنگاران در کشور همواره نگرانی‌ نهادهای رسانه‌ی را به دنبال داشته  و آنها از دولت خواسته اند، تا با عاملان آن مطابق قانون برخورد کند.بر اساس آمارها، تنها در شش ماه نخست امسال ۷۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران در کشور صورت گرفته که ۱۰ مورد قتل و ۱۹ مورد لت‌وکوب نیز شامل آن است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host