تازه ها: .

شمار دختران محروم از آموزش در سال‌های اخیر نگران‌کننده است‎

نظیفه هاشمی، ٢٧ ميزان ١٣٩٦، (٠نظر)

کمیته ملی سواد آموزی به منظورکاهش بی سوادی در جامعه و  کسب حمایت سکتور های خصوصی و سهم‌گیری آنها برای بهبود سطح سواد در کشور نشستی را،  با حضور سرور دانش معاون رییس جمهوری و رییس این کمیته ، اسد الله حنیف وزیر معارف ، نماینده اداره‌های دولتی و شخصی و رسانه‌ها برگزار کرد.
در این نشست معاون ریاست جمهوری با بیان اهمیت سواد در برقراری ارتباط سالم در زندگی اجتماعی، گفت:« برخورداری از سواد و دسترسی به آموزش، بخشی از حقوق بشری شهروندان جامعه است و مسوولیت دولت و جامعه است که زمینه های تامین این حق بشری را فراهم کند.»
سرور دانش برای پیشرفت در عرصه سوادآموزی به بسیج عمومی ملی تاکید کرد و افزود، ما باید بدانیم که هرچند تعمیم تعلیم و امحای بی‌سوادی، مطابق به احکام قانون اساسی وظیفه دولت است، اما مسوولیت های اسلامی، انسانی و ملی همه ما ایجاب می‌کند که هر شخص و هر نهادی در حد توان و امکانات خود، باید در این زمینه سهم بگیرد.
همچنان اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف نیز نرخ بی‌سوادی در افغانستان را نگران کننده عنوان کرد و افزود که بدون همکاری مردم و سکتور‌های خصوصی، وزارت معارف به تنهایی نمی‌تواند برنامه سواد آموزی را در تمام نقاط افغانستان تطبیق کند.
قابل یاد آوری است که طبق گزارش وزارت معارف تعداد کودکان دانش‌آموز ۹ میلیون اعلام شده که ۳۹ درصد آنها دانش‌آموزان دختر هستند و در این میان تعداد کودکان محروم از مکتب هم نزدیک به سه میلیون اعلام شده که بیشتر آنها دختران هستند. دیده‌‎بان حقوق بشر نیز در گزارش خود، شمار دختران محروم از آموزش را در سال‌های اخیر نگران کننده دانست و تلاش برای فراهم کردن شرایط آموزش برای آنان را رو به کاهش خوانده است.
بنا بر گزارش معینیت سواد آموزی وزارت معارف، این معینیت سالانه هزاران مرکزهای آموزش سواد آموزی را در سرتاسر کشور برگزار می‌کند که صدها هزار نفر از مرد و زن در این کورس ها مشغول سوادآموزی هستند.
حاضران جلسه به‌خصوص تاجران ملی، نماینده اتحادیه تحصیلات عالی خصوصی و وزرای کابینه در یک بحث آزاد به ارایه نظرهای‌شان پرداختند و به‌صورت مستقیم تعهدات و کمک‌های مالی‌شان رابرای حمایت از طرح بسیج ملی سواد آموزی اعلام کردند.
در این جلسه  معینیت سواد آموزی وزارت معارف موظف شد تا به همکاری سکتور خصوصی مکانیزم همکاری درازمدت سکتور خصوصی را در حمایت از طرح بسیج ملی سواد آموزی تهیه کند.
همچنین نقش علما، رسانه ها و زنان در پیشبرد طرح بسیج ملی سواد آموزی مهم عنوان شد و بر اجرایی شدن آن تاکید شد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host