تازه ها: .

با عملکرد متوازن و بی‌طرف رسانه‌ها، مردم به طرف هم‌پذیری و صلح، گرایش پیدا می‌کنند

حسیبا هاشمی، ٠٢ عقرب ١٣٩٦، (٠نظر)

حبیبه سرابی: با راه‌اندازی برنامه‌های آگاهی در مورد استراتژی و پالیسی‌های شورای عالی صلح و تعریف دقیق از دوست و دشمن اعتماد مردم به این شورا اعاده شود.
موسسه خدمات انکشافی و بشری برای افغانستان و کلید گروپ، کنفرانسِ «نهادهای مدنی برای تحکیم صلح و مصالحه» با حضور نمایندگان‌ ( نهادهای حکومتی، نهادهای مدنی، فعالان رسانه‌ها) به تاریخ ۱ عقرب برگزار کرد.
در این برنامه، نتایج نظرسنجی‌ را که زیر نام «خواست‌های نهادهای مدنی برای تقویت صلح» در ۵ ولایت (کابل، هرات، بلخ، ننگرهار و قندهار) انجام شده بود را ارایه کردند.
بر اساس نتایج این نظرسنجی، که از ۳۰ نهاد مدنی صورت گرفته، فزایش فساد اداری، عدم رشد متوازن، بیکاری، گماشتن اشخاص به سلیقه‌های شخصی در رده‌های بلند حکومتی، عدم کارایی شورای عالی صلح و نداشتن پالیسی معین به‌خاطر تحقق صلح از سوی رسانه‌ها، عوامل مهم عدم دسترسی به صلح دانسته شده است.
حبیبه سرابی، معاون شورای عالی صلح در مورد تقویت پروسه‌ی صلح گفت:« بهتر است شورای عالی صلح به عنوان یک آدرس مشخص برای گفت‌وگوهای صلح با یک تشکیل فشرده وجود داشته باشد و همزمان در دو بخش صلح سیاسی و صلح احتماعی کار کند
او به این باور است که پروسه‌ی صلح اگر از حالت پروژه‌یی خارج شود و یک فرد بی‌طرف‌، توانا و خبره در رهبری این شورا تعیین و افراد متخصص که کارنامه جنگی نداشته باشند، منحیث اعضای آن معرفی شوند، در این صورت محتوای رسانه‌ها در مورد این شورا از حالت منفی به مثبت، متناسب با عملکرد مثبت آن، تغییر می‌کند.
خانم سرابی دلیل بی‌اعتمادی مردم و رسانه‌ها از شورای عالی صلح را پیوستن مخالفان به پروسه صلح و بعد کنارگیری آنان از این پروسه می‌داند.
خانم سرابی افزود، که با راه‌اندازی برنامه‌های آگاهی در مورد استراتژی و پالیسی‌های شورای عالی صلح و تعریف دقیق از دوست و دشمن اعتماد مردم به این شورا اعاده می‌شود.
فهیم دشتی رییس اجرایی اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، رسانه‌ها را در کاهش و تولید جنگ، دامن زدن به مناقشات و کشیدگی قومی و زبانی و یا برعکس در آوردن صلح و برقراری امنیت اجتماعی مهم عنوان کرد و گفت:« اگر رسانه‌ها، برنامه‌ها و گزارش‌هایی را با در نظر داشت توازن و بی‌طرفی ارایه کنند، مردم بیشتر به سوی هم‌پذیری و صلح گرایش پیدا می‌کنند.
موسسه خدمات انکشافی و بشری برای افغانستان و کلید گروپ با همکاری نهاد کانترپارت و حمایت مالی اداره توسعه بین‌الملی ایالات متحده آمریکا ( USAID) این نظرسنجی را در ۵ ولایت انجام داده است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host