تازه ها: .

نتایج تحقیق نی: حقوق خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای نقض شده است

سحر حکیمی، ٠٨ عقرب ١٣٩٦، (٠نظر)

دفتر نی؛ حمایت‎کننده رسانه‎های آزاد افغانستان طی کنفرانس خبری امروز 8 میزان نتیجه‎ی گزارش پژوهشی خود را ارایه کرد.
این گزارش پژوهشی که پیرامون نقض حقوق خبرنگاران و کارمندان رسانه‎ای افغانستان در درون رسانه است از سال 1381 تا ماه عقرب 1396 براساس نظرسنجی‎ها تهیه شده است.
بر اساس این گزارش، نبستن قراردادها، نپرداختن معاش به وقت معین، نداشتن حقوق بازنشسته‎گی، نداشتن رخصتی‌های قانونی، انفکاک غیرموجه، مداخله‏‌ی مدیران و صاحبان رسانه‌ها در مسایل کار مسلکی از مواردی است که نظر به " مقرره‎ی طرز تاسیس و فعالیت رسانه‎های همگانی خصوصی" نقض شده است.
عبدالمجیب خلوتگر رییس نی، وضعیت خبرنگاران را در درون رسانه‎ها بدتر از بیرون آن خواند و گفت:« 93% خبرنگاران معاش خود را به وقت معین به دست نمی‎آورند، 50% از رخصتی‎های خود استفاده نمی‎توانند و 70% آنها زمینه‎ی ترفیع در شغل خود ندراند.» 
این گزارش نشان می‎دهد، نزدیک به 100% کارمندان رسانه‌ای از مصوونیت جانی در زمان اجرای کار در بیرون رسانه‎ها برخوردار نیستند و مدیران رسانه‎ها مطابق قانون کار، مسوولیت تضمین جان خبرنگار را در جریان کار ندارند.
آقای خلوتگر ضمن تاکید این مشکل، بیان داشت، این مسوولیت باید در قوانین بیمه، قوانین قرارداد بازنشستگی و اکرامیه تضمین و تامین شود.
دفتر نی، نقض حقوقی خبرنگاران و کارمند رسانه‎ای را به زیان صنعت رسانه‌یی در کشور دانست و از مالکان و مدیران رسانه‎های کشور می‎خواهد تا به این مشکل جدی خبرنگاران و کارمندان رسانه‎ای رسیدگی کرده و از آسیب بیشتر به آزادی بیان جلوگیری کنند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host