تازه ها: .

تولید تریاک نسبت به سال گذشته افزایش یافته است

نظیفه هاشمی، ٢٦ عقرب ١٣٩٦، (٠نظر)

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر با همکاری دفتر مبارزه علیه مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، گزارش سروی را که پیرامون دریافت آمار دقیق و تازه از کشف و تولید مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ میلادی، راه‌اندازی کرده بود ارایه کرد.
جاوید قایم معین پالسی و هماهنگی وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، کشت مواد مخدر را یک معضل ملی، منطقه و جهانی خواند و گفت:« مواد مخدر سالانه قربانی زیادی از مردم افغانستان گرفته است و تاثیر مخرب مواد مخدر در جامعه امروزی سبب ناامنی، ضعف حاکمیت قانون، تضغیف اقتصاد قانونی، قربانی صدها هزار نفر در جامعه، تقویه و تغذیه مافیای جهانی می‌شود.»
این گزارش نشان می‌دهد که در سال 2017 از مجموع کشت کوکنار در افغانستان 97 درصد کشت در زون‌های جنوب، غرب، شرق، شمال کشور که دارای تهدیدات بالای امنیتی بوده، صورت گرفته است.
براساس این سروی، 57 درصد تولید تریاک در زون جنوب، 16 فیصد در زون شمال، 13 درصد در زون غرب، 9 درصد در زون شرق، 3 درصد در زون شمال‌شرق و 0.7 درصد در زون مرکز صورت گرفته است.
همچینان تولید  احتمالی تریاک در سال 2017 در کشور به 9000 متر یک تن میرسد. که یک افزایش 87 درصد افزایش را نسبت به سال 2016 نشان می‌دهد.
مشکلات حاد امنیتی در ساحات تحت کشت، تعهد ضعیف مسولان ولایتی و عدم شامل‌سازی پلان جامع محو مزارع کوکنار در عملیات تصفیوی مخالفان در ولایات ناامن، دلایل پایین بودن محو مزارع کوکنار خوانده شده است.
این درحالیست که درسال 2017 پروسه‌ی محو مزارع کوکنار در 14 ولایت افغانستان (بدخشان، بلخ، کابل، کاپیسا، بادغیس، کندهار، ننگرهار، لغمان، نیمروز، غور، هرات، جوزجان، تخار و کنر) راه اندازی شد و موازی 750 هکتار زمین از وجود کوکنار پاک‌سازی شده است که 111 درصد افزایش را نظر به پارسال نشان می‌دهد.


اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host