تازه ها: .

نقش رسانه‌ها در کاهش خشونت علیه زنان در چند سال اخیر مفید بوده است

نظیفه هاشمی، ١١ قوس ١٣٩٦، (٠نظر)

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ: نقش رسانه‎ها در کاهش خشونت علیه زنان در چند سال اخیر مفید بوده است و رسانه‎ها توانسته است مردم را نسبت به حقوق و تاثیرات خشونت آگاه کنند.
موسسه انکشاف و حمایت از زنان و کودکان افغان طی کنفرانسی نتیجه‌ی تحقیق خود را زیر نام « نقش رسانه‌ها در کاهش و افزایش خشونت علیه زنان » با حضورمقام‌های حکومتی، فعالین نهادهای مدنی و  فعالان رسانه‌ها ارایه کرد.
هدف از این تحقیق مطالعه و بررسی خشونت‌های اعمال شده در محیط کار رسانه‌ای و تاثیر برنامه‌های رسانه‌ای در اعمال خشونت علیه زنان خوانده شده است.
زهرا سپهر رییس موسسه انکشاف و حمایت از زنان و کودکان افغان گفت :«این تحقیق نمیتواند در مبارزه با خشونت علیه زنان کافی باشد باید همه نهادهای مدنی و مردم هم باید در این امر سهیم باشند».
او افزود، هدف اساسی این تحقیق این است که رسانه‌ها تا چه حد توانسه، در کاهش خشونت علیه زنان موثر باشد.
سید فاضل سنچارکی، معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ  ضمن مفید بودن این تحقیق گفت:"  امیدوارم این تحقیق کمک کننده و آگاهی بخش برای زنان باشد."
او اظهار داشت، نقش رسانه‎ها در کاهش خشونت علیه زنان در چند سال اخیر مفید بوده و رسانه‎ها توانسته مردم را نسبت به حقوق و تاثیرات خشونت آگاه کنند.
مبارز راشدی، معین پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ  گفت:" کاهش خشونت علیه زنان یک فعالیت همگانی بوده و باید همه افراد جامعه درآن سهیم باشند."
او این باور است که باید همکاری بین رسانه‎ها و دولت صورت بگیرد تا در کاهش خشونت علیه زنان  تاثیرگذار باشد.
در این تحقیق هفت ماهه 101   نفر از ولایت‎های کابل، مزار و هرات اشتراک کرده و نتیجه‎ی این بررسی نشان می‌دهد که رسانه‎ها در کنار مفید بودن برای آزادی بیان، آگاهی و انتقال ارزش‎ها می‎توانند تاثیرات سو و مخربی نیز داشته باشند.
همچنین دلیل نوپایی و عدم تجربه و تخصص کافی، گاه می‎تواند صدمات جدی در جامعه و به خصوص روی قشر آسیب‎پذیر، زنان و کودکان وارد کند.
چنانچه در این تحقیق نشان داده است، یکی از دلایل ترویج خشونت بر زنان رسانه‎هاست که خواسته یا نخواسته آن را تکرار می‎کنند.
نبود قوانین موثر و متناسب با عرصه جدید فعالیت‎های رسانه‎ای، عدم نقد و نظارت  محتوایی نشراتی رسانه‎ها  و نیز نادیده گرفتن رسالت و مسوولیت مدنی رسانه‎ها توسط مدیران آن باعث بازخورد منفی در جامعه و کم رنگ شدن اعتماد مردم به آنها شده است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host