تازه ها: .

فاطمه: حرفه‌ی آرایشگری را دوست دارم و با وجود مشکلات، به کارم ادامه می‌دهم

آرزو احمدی، ١٤ قوس ١٣٩٦، (٠نظر)

کنار سرک ساختمان بلندی است. نزدیک می شوم، روی شیشه، عکس‌هایی از عروسان زیبا را چسپناده‌اند. در را باز می کنم، بوی مواد آرایشی و صدای زمزمه‌ی زنی فضای سالن را پر کرده است، آینه‌های بزرگ، چوکی و میزی پر از ژل، کرم، رژ لب، تاف، تتو، وسایل و موادهای آرایشی‌ به چشم می‌خورد.
درمقابل یکی از آیینه‌ها خانم میان‌سالی روی چوکی نشسته و در حین زمزمه کردن، رژ سرخی را به لبانش می‌زند، سرش را بلند می‌کند و مرا در آیینه می‌بیند و می گوید:  «از قبل وقت گرفتی؟»
بله قرار شد ساعت دو بیاییم که سرتان خلوت‌تر است.
خیره می‌شود، لبخندی می‌زند و می‌گوید: خب شمایید! بفرمایید.
اینجا محل کار فرشته است. او نزدیک به  ۳۵ سالی در حرفه‌ی آرایشگری فعالیت دارد. آرایشگری را از سن ده سالگی شروع کرده است و حالا آرایشگر ماهری شده و برای خود آرایشگاهی باز کرده است.
فرشته می گوید: «اوایل کار، شاگرد آرایشگری بودم و برای حرفه‌یی شدن از کارهای خورد و کوچک، مثل کوتاه کردن مو، برداشتن ابرو و ... شروع کردم.»
او می‌گوید که آرایش سبک‌های زیادی دارد، اما بیشتر مشتریانش به آرایش‌های ترکی و ایرانی تمایل دارند. فرشته تمایل مشتریانش را به سلیقه، سن و محل بود و باش آنان نسبت می‌دهد. همچنان دلیل گرایش زنان به آرایش را «مورد توجه قرار گرفتن» می‌داند و می‌افزاید، این امر در گذشته نیز صدق می‌کرد و تا کنون ادامه دارد و مربوط جامعه‌ی خاصی نیست.
فرشته توجه و انتخاب مشتریان را در  بهداشت و نظافت آرایشگاه‌ها می‌داند و مشتریان فرشته بیشتر جوان و میان‌سالان استند و کم پیش می‌آید آدم پا به سن‌گذشته به اینجا بیایید.
فاطمه آرایشگر دیگری است که آرایشگری را پنج سال پیش شروع کرده است و دیپلوم آرایشگری نیز دارد. فاطمه سلیقه و خواست مشتریانش را نسبت به سال‌های گذشته متفاوت می‌داند؛ چون حالا خیلی‌ها به‌خصوص جوان‎ترها، خواهان ارایه خدمات مختلف زیبایی هستند.
از فاطمه در مورد میزان مشتریانش می‌پرسم، او می‌گوید که ماه‌های بعد از رمضان، شب‌های عید، مناسبت‌های مختلف و یا وقت‌های که مهمانی و عروسی زیاد است، تعداد مشتریانش زیادتر هستند.
او تمام دشواری‌های کارش را نادیده گرفته و می‌گوید:«حرفه‎ی آرایشگری را دوست دارم و با وجود مشکلات به کارم ادامه می‎دهم.»
ساره یکی از مشتریان فاطمه است، به قول خودش، « من نزدیک به نصف درآمدم را مواد آرایشی می‌خرم.»
از نظر او آرایش مفهوم پاکی، منظم بودن و با شخصیت بودن را می‌رساند و می‌توان با آرایش عیب‌ها را پنهان کرد.
ساره آرایش کردن را نظر به مکان، متفاوت می‌داند و می‎گوید:« هر جایی که می‌روم خودم را نظر به همان محفل آرایش می‌کنم.» او هر روز ۳۰ الی ۴۰دقیقه را آرایش می‌کند و وقتی، خسته و دلگیر باشد سراغ رژ لب‌ها و رنگ و ناخن‎هاش می‌رود تا سرگرم شود.
این آرایشگا‌ها تا پاسی از روز منتظر باز شدن در و ورود مشتریان جدید هستند و با ورود این مشتریان روز را به پایان می‌رسانند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host