تازه ها: .

توسعه و رشد احزاب سیاسی بدون مشارکت زنان ممکن نیست!

فاطمه عادلی، ٢٥ قوس ١٣٩٦، (٠نظر)

طی نشت خبری مشارکت زنان در احزاب سیاسی، داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت افغانستان گفت: « در بیش از یک‌ونیم دهه گذشته، با آنکه زمینه مساعدی برای رشد احزاب سیاسی در کشور وجود داشت، اما در این بخش کوتاهی شده و احزاب به رشد لازم دست نیافته‌اند.»
او افزود که فقدان مشارکت زنان در ساختار احزاب سیاسی به ویژه در سطح رهبری احزاب را یکی از موانع رشد احزاب در کشور دانست و علاوه کرد تا وقتی این نهادهای سیاسی حضور زنان را در ساختار حزبی شان افزایش ندهند، توسعه و رشدشان همچنان با چالش مواجه خواهد بود.
آقای عبدالله با اشاره به مسئله تعدیل قانون انتخابات که سال گذشته مورد بحث قرار داشت، می گوید که شماری با قومی ساختن مسئله، مانع سهیم شدن احزاب سیاسی در انتخابات شدند که این مسئله از زمینه‌سازی برای رشد احزاب به شدت فرو کاسته و میزان سهم آنان را در انتخابات، کمرنگ ساخته است.
همچنین عادله بهرام مشاور رییس جمهور نیز در این نشست ساختار مردانه نهادهای حکومتی وغیر حکومتی را دلیل کمبود مشارکت زنان در این نهادها خوانده و خواهان تعدیل این ساختارها شد.
محمد یوسف رشید رییس نهاد فیفا گفت که ساختار زن ستیزانه جامعه، عدم آگاهی زنان و ایجاد موانع از سوی بزرگان قومی و ملا امامان مساجد در گذشته، باعث شده که زنان کمتر بتوانند در روندهای ملی همچون انتخابات سهم بگیرند.
او با ارایه این طرح پیشنهادی مبنی برافزایش مشارکت زنان در احزاب سیاسی به حکومت، خواستار تعدیل قانون احزاب سیاسی و افزایش حضور زنان در روندهای بزرگ ملی شد.
وسیمه بادغیسی سرپرست کمیسیون انتخابات، گفت: «برنامه‌های این کمیسیون را به نفع زنان دانست و گفت که حضور زنان در تمام برنامه‌های این کمیسیون ملموس بوده و از حقوق آنان حمایت همه‌جانبه صورت می‌گیرد.»
او تصریح داشت که این کمیسیون به تازگی برنامه تدوین یک طرح حمایتی از زنان در کمیسیون انتخابات را روی دست گرفته که به زودی این طرح نهایی شده و زمینه مشارکت بی دغدغه زنان در تمام بخش های کمیسیون مساعد خواهد شد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host