تازه ها: .

پلان آب‌رسانی دوساله میان وزارت احیاء و انکشاف دهات و یونیسف امضاء شد

آرزو احمدی، ١٧ جدي ١٣٩٦، (٠نظر)

وزارت احیاء و انکشاف دهات و صندوق وجهی سازمان ملل برای کودکان یا «یونیسف»، میان هم پلان سال‌های 2018 و 2019 آب‌رسانی را به امضاء رساندند. به اساس این پلان، یونیسف بخشی از بودجه‌ی برنامه‌ی ملی آب‌رسانی و حفظ‌الصحه‌ی محیطی وزارت احیاء و انکشاف دهات را تمویل می‌کند.

مجیب‌الرحمن کریمی، وزیر احیاء و انکشاف دهات که در مراسم امضای این پلان گفت: « تحت این پلان در دو سال آینده یک میلیون و 800 هزار نفر به خدمات آب‌رسانی و حفظ‌الصحه در دهات دست‌رسی پیدا می‌کنند و یک میلیون و 500 هزار نفر در حالات اضطراری از خدمات آب و حفظ‌‌الصحه در دو سال آینده مستفید خواهند شد.»

به گفته‌ی وزیر احیاء و انکشاف دهات، مبلغ مجموعی این پلان برای سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ که قرار است هر سه وزارت سکتوری را در بخش‌های تطبیق پروژه‌های آب‌رسانی و حفظ‌الصحه در روستاها، مکاتب و کلینیک‌ها همکاری مالی کنند، ۴۳ میلیون و ۲۹۵دالر امریکایی است که در سال روان میلادی از آن جمله، ۲۱ میلیون و ۴۱۵ هزار دالر موجود و مبلغ ۲۱ میلیون و 880 دالر امریکایی آن فعلن در دسترس اداره یونیسف قرار ندارد و امکان دارد در جریان سال از طریق تمویل کننده‌گان در دسترس آن اداره قرار گیرد.

از این میان، مبلغ 22 میلیون و و 270 هزار دالر آن برای سال 2018 ویژه شده است که در حال حاضر 13 میلیون آن موجود است، ولی 9 میلیون و ۲۵۵ هزار دالر آن هنوز در دسترس یونیسف نیست. بر بنیاد این برنامه، برای تطبیق پروژه‌های آب‌رسانی، مبلغ ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر در نظر گرفته شده که شامل اعمار ۱۵۰ شبکه‌های آب‌رسانی که شامل ۱۲۰۰ نقطه آبی است.

وزیر احیاء و انکشاف دهات هم‌چنان گفت که برای تطبیق پروگرام حفظ‌الصحه‌ به رهبری مردم، ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر تخصیص یافته که 500 قریه را محفوظ می‌سازد. او هم‌چنان گفت که در این پلان، برای ظرفیت‌سازی، ارتباطات، کیفیت آب و هم‌چنان برای حالات اضطرار و پاسخ دهی در موارد اضطراری ۱۰ میلیون و ۶۷۰ هزار دالر امریکایی در نظر گرفته شده که هر سه وزارت در آن سهیم خواهند بود.

بر بنیاد این پلان، یونیسف در جریان دو سال آینده برنامه‌های آموزشی‌ای را برای انجنیران مرکزی و ولایتی جهت ارتقای ظرفیتشان در بخش‌های سروی و دیزاین در نظر دارد و قرار است این برنامه‌ها از طریق ریاست آب‌رسانی اجرا شود.

هم‌چنان در بخش کنترول کیفیت آب نیز کارمندان آب‌رسانی ولایات آموزش‌های حرفه‌ای دریافت خواهند کرد تا بتوانند منابع آب را در سطح ولایت‌ها آزمایش کنند.

باید گفت که یکی دیگر از اولویت‌های پلان دو سال آینده آب‌رسانی و حفظ‌الصحه، تحت پوشش قرار دادن روستاها و ولسوالی‌هایی است که در آن هنوز واقعات فلج کودکان دیده شده است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host