تازه ها: .

گشایش نخستین جشنواره فیلم سینمایی در کابل

فاطمه عادلی، ١٣ اسد ١٣٩٨، (٠نظر)

گشایش نخستین جشنواره فیلم سینمایی در کابل مراسم افتتاحیه جشنواره سينمای افغانستان با حضور سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و رییس افغان فیلم در دانشگاه کابل برگزار شد.
صحرا کریمی، رییس افغان فلم می‌گوید که این جشنواره برای نخستین بار به مناسبت صدمین سالگرد استقلال افغانستان در کابل برگزار می‌شود.
به گفته او هدف از برگزاری این جشنواره آشتی دادن مردم با سینما و فلیم است.
رییس افغان فلم گفت فلیم‎های ضعیفی که در جریان سال‌های اخیر ساخته شده است، سبب عدم محبوبیت سینما نزد افغان‌ها شده است و به همین دلیل سینما را با دید منفی می‌نگرند.
هم‌چنین آقای سمیع عطایی، کارگردان و فیلم ساز برگزاری چنین جشنواره‎ی را توام با چند اتفاق خیلی خوب می‎داند و می‎گوید:«اول این‌که برای اولین بار ما فیلم‎های را از تاریخ معاصر سینمای افغانستان می‎بینیم و با آنها آشنا می‎شویم که این می‏‌تواند برشناخت ما از سینما و فیلم‎های افغانستانی کمک کند. دوم این‌که تعامل می‎شود بین سینما و مخاطب عام و خاص در سطح کابل و کم‌کم باعث می‎شود که مردم تجربه دیدن فیلم را بر روی پرده‎های بزرگ داشته باشند. به نحوی آشتی بین مخاطب و سینما به وجود می‎آید و مردم به سینما رفتن عادت می‎کنند. سوم این‌که ممکن هست پس از این یک نوع ساختار تولید و بازتولید اقتصادی و فرهنگی را از طریق سینما در کشور رونق دهد.»
به گفته آقای عطایی این کار باعث خواهد شد که سینماگران در افغانستان نیز صرفا کارهای سفارشی جشنواره‌ی نسازند بلکه کم‌کم فیلم‎های برای بازار داخلی خود افغانستان تولید شود.
جشنواره سینمای افغانستان قرار است از 12 الی 19 اسد به مدت 7 روز 100 فلم شامل 50 فلم کوتاه و 50 فلم بلند را از ساعت 9:00 صبح الی 6:15 بعدازظهر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل، سالن نمایش افغان فیلم، سینمای آی‌خانم و سینمای نما رسانه به نمایش بگذارد. قابل یادآوری است که این نخستین جشنواره سینمای افغانستان است که از سوی دولت وحدت ملی افغانستان به روی آن سرمایه‌گذاری شده‌ است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host