تازه ها: .

تجلیل از روز بین‎الملی سوادآموزی

حسیبا هاشمی، ١٦ سنبله ١٣٩٨، (٠نظر)

سرپرست وزارت معارف کشور در مراسم تجلیل از روز بین المللی سواد آموزی گفت، بهتر است به جای استفاده از کلمه "تجلیل"، از کلمه "تجدید" استفاده کنیم.
داکتر میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف،گفت: «هرگاه بخواهیم نهضت سوادآموزی را با دیدگاه جدید در افغانستان تطبیق کنیم، طبیعتاٌ آن نگاه سنتی وآن شیوه‎های سنتی دیگر کار برد ندارند و ما مجبور استیم برهمه ابعاد و بخش‎های مختلف نهضت سوادآموزی توجه داشته باشیم.»
همچنان سرور رحیمی معین سواد آموزی کشور در بخشی از صحبت هایش، گفت: «از سال ۸۱ تا حالا افغانستان دارای ده میلیون بی‎سواد است و این رقم  تا کنون تغییر نکرده در حالی که نفوس کشور از ۲۲٫۷ میلیون به ۳۲ میلیون افزایش یافته است، در این میان زنان و کودکان بیشترین آسیب اقتصادی را می‎خوردند آنان برای انجام کارهای شاقه و بالاتر از توانشان مجبور به ترک تحصیل می‎شوند.»
او تصریح داشت که نزدیک به چهار میلیون کودک و هشتاد در صد زنان در روستاها به خصوص روستاهای مرزی از برنامه سوادآموزی بی‎بهره‎اند و عوامل آن ناامنی، فقر و سنت‏‎های ناپسند است.
آخرین گزارش اداره یونسیف، آمار با سوادان در افغانستان را ۴۲ درصد گزارش داده است که در حدود ده میلیون از شهروندان کشور را در بر می گیرد.
حکومت افغانستان متعهد به سرمایه‎گذاری روی کیفیت معارف است و برای رفع مشکلات فرا راه معارف همواره کوشیده است.
درحال حاضر کار ساختمان نزدیک به یک هزار مکتب در کشور جریان دارد که با تکمیل آن مشکلات تعداد زیادی از شاگردان حل خواهد شد.


اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host