تازه ها: .

آغاز تجارت کوچک؛ تلاش زنان برای استقلال اقتصادی

فاطمه عادلی، ٢٣ عقرب ١٣٩٨، (٠نظر)

کافه‎ها بهترین مکان برای دورهمی‎های دوستانه، قرارهای عاشقانه است. وارد هر کافه‎ای در شهر کابل که می‎شوید طرح‎های خاص خود را دارند و صاحبان کافه‎ها در ایجاد محیطی جذاب و دوستانه و مینوی از خوش‎مزه‎ترین غذاها می‎کوشند.
تعداد کافه‎های کابل زیاد است و روز‎به‎روز بر تعداد آنها اضافه می‎شود؛ اما عده‎ای از دختران و زنان ترجیح می‎هند به کافه‎های که مسوول آن زنان باشند بروند.
امروزه شمار زیادی از صاحبان و کارفرمایان زن هستند. به یکی از کافه‎های شهر کابل که مسوول آن زن است آمده‎ایم.
این کافه با طراحی بسیار جالب و محیط عالی برای دورهمی‎های جوانان فراهم می‎کند. برخلاف بسیاری از کافه‎ها این محیط با استفاده از طرح‎های مناسب و رنگ‎های شاد طراحی آرامش‎بخشی دارد.
مینا رضایی، یکی از این دخترانی است که خواسته تا برای خود کار و تجارت کوچکی داشته باشد از او در مورد این که چطور به فکر این تجارت و کافه زدن افتاد می‎پرسم.
مینا می‎گوید: «خودم همیشه کافه‎ها را دوست داشتم و همیشه در پی این بودم که از خود تجارتی داشته باشم یک کار مستقل که خودم آن را مدیریت کنم.»
او با لبخند می گوید: «سیمپل فضای صمیمی و دوستانه‎ای دارد که با غذاهای خاص و افغانی و عصرانه متفاوتش بین مردم جای خوبی باز کرده است.»
مینا در مورد سرمایه و ایجاد کافه‎اش چنین می‎گوید: «سرمایه از خودم بود. با پس اندازه کمی که حاصل کارهای مختلفی که انجام داده بودضم، شروع کردم.»
انتخاب نام کار سختی بود اما من سیمپل را انتخاب کردم چون معنایش ساده است، و خواستم کافه‎ی ساده و صمیمی داشته باشم.
او پل‎سرخ را برای کافه‎اش انتخاب کرده و دلیلش را متفاوت بودن پل‎سرخ می‎داند و می‎گوید من خودم را متعلق به اینجا به رفت‎وآمدها و قرارهای دوستانه، دانشگاه و تفریح می‎دانم.
او در پایان صحبت‎هایش زنان را خطاب قرار می‎دهد و می‎گوید: «ما زنان باید قوی باشیم و برای هدفی که داریم تلاش کنیم. راه بسیار مشکل است و سختی‌ها و موانع زیادی وجود دارد؛ اما وقتی ما ثمر سخت‎کوشی خود را ببینم، بسیار انرژی خواهیم گرفت؛ پس خوب است که ما تلاش کنیم تا به آرزوهایمان برسیم.»
امروزه کافه‎گردی یکی از لذت‎های پرطرفدار شهرنشینی است که در زندگی پر ازدحام امروز نقش جذابی برای بیش‎تر مردم، به‎خصوص کابل‎نشین‎ها دارد.
عاتکه ۲۴ سال دارد یکی از مشتریان همیشگی سمپیل است. او از این که زنان رو به تجارت آورده‎اند، خوش است و می‎گوید که بیشتر اوقاتش را به این کافه می‎آید او دلیل آمدنش را این گونه بیان می‎کند: «این‎جا برای یک خلوت دو نفره فوق‎العاده است و می‎توان لحظه‎های خوبی را تجربه کرد. از صبحانه‎های جذاب و رنگی گرفته تا یک عصرانه‎ای لذیذ، همگی لذت کافه‎نشینی را برایتان چند برابر می‎کند.»
او در مورد فضای کافه می‎گوید: فضا و چیدمان این کافه بدون شک برای مشتریانش دلچسب و در آن حس خوبی را تجربه می‎کنند.
در آخر او اضافه کرد که خوشحال است که در این سال‎های اخیر زنان در عرصه تجارت رو آورده‎اند و این کار آنان در جامعه سنتی افغانستان را شجاعت و دلیری می‎داند و آینده‎ی درخشانی را برای آنان آرزو می‎کند.
شاید بتوان دلایلی مانند ریسک‎پذیری کم‎تر، وظایف خانه‎داری، ساختارهای ذهنی درباره زنان در جامعه و عدم اعتماد جامعه و عدم مقبولیت سرمایه‌گذاران نسبت به زنان را برای حضور کم آنها در صحنه تجارت بیان کرد. ولی باید این را پذیرفت که کارآفرینی هیچ ارتباطی با جنسیت ندارد.
زنان در سال‌های اخیر در تحصیلات و تخصص بسیار رشد کرده‌اند، شاید بتوان گفت یکی از مهم‎ترین ویژگی زنان تجارت‎پیشه  در سال‌های اخیر استفاده از زنان کارآمد به عنوان نیروی موثر بوده است.  زنان تجارت‎پیشه، برنامه‌نویس، خلاق و جسوری که در همه بخش‌ها حضور دارند و باعث رشد جامعه می‌شوند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host