تازه ها: .

بازسازی دو سرک؛ بهره‌مند شدن صدهزار شهروند بلخ

فاطمه عادلی، ٢٥ عقرب ١٣٩٨، (٠نظر)

والی و معین والی بلخ، مدیر ریاست احیا و انکشاف دهات (DRRD) ولایت بلخ و دیگر مقامات دولتی همراه با بزرگان و نمایندگان مردم، دو سرک بازسازی شده را افتتاح کردند.
سرک‎های به تازگی بهسازی شده، بیش از 100000 نفر از ساکنان منطقه را بهره مند می‎سازند و باعث می‎شوند دست‎رسی ایمن‎تر و آسان‎ تری به شهر و مناطق اطراف داشته باشند.
صندوق توسعه زیرساخت های منطقه‎ای همکاری آلمان-افغانستان (RIDF) از DRRD برای اجرای این دو پروژه حمایت کرد و با هزینه کل 188 میلیون افغانی بازسازی را تأمین مالی کرد.
عبدالباسط عینی، مدیر DRRD، گفت :«همراه با تیم تخنیکی RIDF، ما سخت تلاش کردیم که پروژه این دو سرک را تکمیل کنیم. خوشبختانه، امروز شاهد افتتاح این پروژه­ها هستیم.»
یکی از سرک­‎های بازسازی شده به طول 1.5 کیلومتر است و شاهراه مزارشریف - شولگر را به سرک فرقه - پل بابو در ولسوالی دهدادی متصل می­کند و دیگری سرک 3.7 کیلومتری سجادیه به شهرک امیری در ولسوالی نهر شاهی است.
در گذشته، سرک‎­های جغلی به دلیل نبود سیستم زهکشی، در روزهای بارانی گِل آلود و پر از آ­ب می­شدند. اکنون، این دو جاده بهسازی و آسفالت شده دارای سیستم زهکشی کارآمد بوده و خطر و آسیب­های سیل فصلی را برای باشندگان و منطقه به حداقل می­‎رسانند.
این سرک‎­ها باعث دست‎رسی سریع و آسان به شهر شده­اند و محیط را از گرد و غبار و گل پاک کرده­اند، دست‎رسی به بازارها، مکاتب و خدمات صحی را افزایش داده­اند و به این ترتیب به بهبود فرصت‎های آموزشی، صحی و شغلی کمک کرده­اند. این­ها همه به بهبود وضعیت معیشت و شرایط زندگی مردم منطقه کمک خواهند کرد.
حدود 1200 وسیله نقلیه از سرک متصل‎کننده شاهراه مزار شریف - شولگر به سرک پل بابو استفاده و هر روز حدود 2700 وسیله نقلیه از سرک سجادیه به شهرک امیری استفاده می­کنند.
کار بازسازی شامل عریض‎­تر کردن سرک‎­های جغلی موجود به عرض 11 متر به طور متوسط بود، از جمله یک سرک آسفالت شش تا هفت متره با حاشیه جغلی حداقل 1.75 متری از هر طرف. خاکریزهای جانبی در کنار سرک آب باران را از جاده تخلیه می­کنند.
محمد اسحاق رهگذر، والی بلخ، گفت :«امیدواریم که حمایت دوامدار دولت آلمان را در رابطه با پروژه­های زیرساختی و تطبیق آن­ها داشته باشیم.»
او اضافه کرد: « RIDF سهم خود را انجام داد و پروژه را تکمیل کرد، اکنون نوبت دولت محلی افغانستان و مردم است که نگهداری از آن را به عهده بگیرند.»
علاوه بر تأمین بودجه بازسازی سرک‎ها، RIDF همچنین دوره­ آموزشی تخصصی مربوط به کار، راهنمایی و مشاوره را برای مهندسان و مدیران DRRD در بلخ برگزار کرده است.
هدف این فعالیت ­ها، ارتقای ظرفیت آنان در طراحی و ساخت سرک‎­های شهری به شیوه عملی بوده است. در عین حال، DRRD اجرا و حفظ و نگهداری زیرساخت سرک‎های موجود را تضمین می­کند.
صندوق توسعه زیرساخت منطقه­ای (RIDF) توسط بانک انکشافی KFW از جانب وزارت فدرال برای توسعه و همکاری‎های اقتصادی‎آلمان (BMZ) تطبیق می‎شود. 
هدف این برنامه توسعه زیر ساخت‎های اقتصادی و اجتماعی در شمال افغانستان و در عین حال، توانمندسازی نهادهای ولایتی در برنامه‎ریزی و اجرای مستقل برنامه‎های توسعه است.
از سال 2011،‌این برنامه 160 کیلومتر جاده، 50 کیلومتر کانال آبیاری و 11 سد حفاظتی در برابر سیل و فرسایش زمین در ولایت‎های بلخ، کندوز، بغلان، تخار و بدخشان را تامین مالی، ساخته و یا بازسازی کرده است. 
همچنین، قابل یادآوری است که در حال حاضر مشغول اجرای پروژه بازسازی دو مکتب در سمنگان است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host