تازه ها: .

تجلیل از روز جهانی کوه‌ها

فاطمه عادلی، ٢٨ قوس ١٣٩٨، (٠نظر)

وزارت زراعت،‌ آبیاری و مالداری، در یک برنامه مشترک با اداره ملی حفاظت از محیط زیست، وزارت انرژی و آب، مؤسسه تحفّظ حیات‎وحش افغانستان و برخی از سازمان‌های بین‌المللی با حضوری شماری از استادان دانشگاه کابل از روز جهانی کوه‌ها تجلیل کرد. در یازدهم دسامبر همه ساله از روز جهانی کوه‌ها تجلیل می‌شود.‎
حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت آبیاری و مالداری، در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی کوه‌ها، نقش کوه را در حیات انسان‌ها مهم توصیف کرده گفت: «کوه‌ها اساس زنده‌گی انسان‌ها را تشکیل می‌دهد، جنگل‌ها، چراگاه‌ها، نباتات طبی، آب، معادن، حیوانات وحش و یخچال‌ها در کوه‌ها بوده و سرچشمه آن کوه‌ها است.»
او افزود که وزارت زراعت آبیاری و مالداری برای حفظ و غرس نهال‌هایی مانند: جلغوزه، پسته، چهارمغز و ساخت چراگاه‌ها به هدف احیای جنگل‌ها و تنظیم مناطق حیات وحش برنامه‌های دارای اولویت دارد.
هم‌چنین عزت‌الله صدیقی، معین مسلکی اداره ملی حفاظت از محیط زیست گفت که کوه‌ها روابط پیچیده‌ای با ایکوسیستم و اقلیم دارد و نباید در حفظ آنان و منابع سرشارشان توجه کم‌تر صورت گیرد. او افزود: «کوه‌ها خدمات حمایتی، عرضه محصولات، سرچشمه آب یخچال‌ها و غذا را تشکیل می‌دهند.»
همچنین فایزالرحمن عزیزی، رییس منابع آب و وزارت انرژی و آب نیز در این مراسم گفت: «کوه منبع بزرگی آب و مخازن آب یخچال‌ها و ایجاد برق بوده است. جریان آب سبب زراعت، آبیاری، نباتات طبی و تولید برق می‌شود.»
افغانستان از جمله کشورهایی است که ۷۵ درصد قسمت‌هایش را کوه‌ها تشکیل می‌دهد و این کوه‌ها از امتیازهای طبیعی این کشور به شمار می‌رود که در حدود ۸۵ درصد آب‌های شیرین برای استفاده در زراعت و آشامیدن از کوه‌ها سرچشمه می‌گیرد.
از دید منابع طبیعی ۹۰ درصد جنگل‌های کشور در ساحات کوهستانی قرار دارد و دامداری، کوه‌ها مزیتی برای مالداری نیز به حساب می‌آید. هم‌چنان باید گفت که در حدود ۵۰ درصد چراگاه‌ها را ساحات کوهستانی تشکیل می‌دهد و برای رشد بخش مالداری اهمیت دارد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host