تازه ها: .

خودکفایی بیش از 600 زن در زراعت

حسیبا هاشمی، ٢٨ قوس ١٣٩٨، (٠نظر)

نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، می‌‌گوید بر اساس برنامه‌‌ای که این وزارت برای توان‌مندسازی اقتصاد زنان روی دست گرفته، قرار است تا چهار سال آینده ۶۱۶ هزار و ۶۰۰ زن با اجرای برنامه‌های زراعتی، از نگاه اقتصادی روی پاهای خودشان ایستاد شوند.
آقای درانی که امروز در آغاز سومین کنفرانس ملی توان‌مندسازی زنان در زراعت صحبت می‌کرد، گفت که بر اساس این برنامه، قرار است ۶۷ هزار و ۶۰۰ زن در عرصه‌ی زراعت با توزیع باغچه‌های خانه‌گی، قوریه، سبزخانه و پروسس این محصولات تحت پوشش قرار گیرند. هم‌چنین ۴۲هزار و ۶۰۰ زن دیگر از طریق توزیع فارم‌های کوچک مرغداری، مالداری، زنبورداری و نگهداری گوسفند و بز در چهار سال آینده تحت حمایت قرار می‌گیرند. همین‎طور به ۱۰۵ هزار و ۸۰۰ زن هم در بخش ترویج بر مبنای تقاضای مردم آموزش داده می‌شود. ۲۰۰ زن نیز از طریق ایجاد مارکیت ویژه برای زنان و بازاریابی تحت حمایت‌های اقتصادی قرار می‌گیرند.
وزیر زراعت افزود: «در مجموع وزارت زراعت، بعد از چهار سال قادر خواهد بود ۶۱۶ هزار و ۴۰۰ خانم را حداقل از طریق سکتور زراعت، از نگاه اقتصادی سرپای‌شان ایستاد کند.»
نصیراحمد درانی هم‌چنین گفت که وزارت زراعت طی سال‌های اخیر توانسته ۴۰۰ هزار زن را از طریق برنامه‌های مختلف خود تحت حمایت قرار دهد و در راستای توان‌مندسازی اقتصادی‌ کمک‌شان کند. به گفته‌ی او، این زنان برای بهبود کارشان آموزش‌های لازم نیز از سوی وزارت زراعت دریافت کرده‌اند. آقای درانی، از توان‌مندسازی زنان به عنوان توان‌مندسازی بشریت یاد کرد و ابراز داشت هر گاه زنان توان‌مند شوند، بشریت توان‌مند می‌شود.
وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در عین حال اعتراف کرد که زنان در مقایسه با مردان، در مدیریت اقتصادی بهتر عمل می‌کنند.
نذیره رحمان، رییس اقتصاد خانواده در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید که این ریاست توانسته در ۱۴ ولایت گروپ‌های توان‌مندسازی زنان را ایجاد کند. خانم رحمان افزود که کار این گروپ‌ها از سال ۱۳۹۴ آغاز شده و اکنون در ۱۴ ولایت فعالیت دارند.
سومین کنفرانس ملی توان‌مندسازی زنان در زراعت، از سوی ریاست اقتصاد خانواده با حضور ده‌ها تن از زنان زراعت‌پیشه و فعال در عرصه‌ی تولید و پروسس محصولات زراعتی و لبنیات در مرکز و ولایات، به منظور بحث و بازنگری استراتژی ملی زنان در زراعت، برای دو روز در مقر وزارت زراعت برگزار شده است.
نذیره رحمان می‌گوید که استراتژی ملی زنان در زراعت، برای پنج سال ترتیب شده بود و این دوره روبه پایان گذاشته است. به گفته‌ی او، در این کنفرانس روی بازنگری این استراتژی بحث و یک استراتژی پنج ساله دیگر ترتیب می‌شود.
در آغاز سومین کنفرانس ملی توان‌مندسازی زنان در زراعت، برخی از نهادهای دولتی دیگر نیز برنامه‌ها و دیدگاه‌های‌شان را در بارة چگونه‌گی توان‌مندسازی اقتصاد زنان در میان گذاشتند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host