بشز فعالان حقوق زن: زنان پاداش گروه طالبان نیست، جهادالنکاح را متوقف سازید
تازه ها: .

فعالان حقوق زن: زنان پاداش گروه طالبان نیست، جهادالنکاح را متوقف سازید

عبدالستار حسینی، ١١ اسد ١٤٠٠، (٠نظر)

شماری از فعالان مدنی طی یک گردهمایی اعتراضی، امروز در کابل به جهادالنکاح طالبان در شماری از مناطق تحت تصرف آنان  واکنش نشان دادند.
مریم معروف آروین مسوول برگزاری این نشست، با خوانش قطع‌نامه‌ای از دولت و سازمان ملل خواستار توجه جدی به مساله «جهادالنکاح» شد.
او گفت:« طالبان می‌خواهند که زنان به دو دهه قبل، حاکمیت طالبان برگردد در آن زمان حقوق زنان در چهارچوب آشپزخانه تعریف می‌شد.»
همچنان از شورای امنیت سازمان ملل‌متحد خواست که فشارها و تحریم‌های شدید را علیه این گروه و کشورهای حامی شان اجرا کنند.
نیلوفر امیری، یکی از اشتراک‌کننده‌گان این برنامه می‌گوید در مناطق تحت حاکمیت طالبان مردم خانه‌ها و زمین‌های‌شان را رها کردند تا دختران جوان‌شان در امان باشند. طالبان دخترانی که از 18 سال به بالا سن دارند با جبر نکاح  می‌کنند.
فاطمه باتوری، فعال مدنی، گفت: «زنان خاطره‌های تلخی را از دوران طالبان دارند در آن زمان زنان از حق تعلیم، صحت و حقوق شهروندی‌شان محروم بودند. باردیگر زنان افغان هیچ گاهی تسلیم افکارطالب نخواهد ‌شد.»
او افزود افزایش جنگ و محروم ساختن زنان از حقوق‌شان، آوارگی ‌هزارن خانواده، نمی‌تواند راه حل رسیدن به صلح باشد. ما خواستار برگشت افغانستان به دو دهه قبل نیستیم و نیز به گروه طالبان اجازه برگشت نخواهیم داد.
این نشست در حالی برگزار می‌شود که گزارشاتی مبنی بر نکاح اجباری شماری از دختران و زنان در مناطق تحت تسلط طالبان منتشر شده است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host