بشز زنان خواستار پایان «جهاد نکاح» در افغانستان شدند
تازه ها: .

زنان خواستار پایان «جهاد نکاح» در افغانستان شدند

زینب اخلاقی، ١١ اسد ١٤٠٠، (٠نظر)

ترنم سعیدی فعال جامعه مدنی: دختران افغانستان در تابوت‌ها به مجاهدین پیشکش می‌شوند!
مریم معروف آروین، رئیس موسسه تحکیم رفاه زنان و اطفال افغانستان، کنفرانس خبری با موضوع «جهاد نکاح» روز دوشنبه 11 اسد در کابل برگزار کرد. او هدفش را از برگزاری این برنامه تقبیح جنایات جنگی طالبان به خصوص جهاد نکاح عنوان کرد و گفت: « هدف این برنامه تقبیح جنایات جنگی که از سوی طالبان به ویژه ظلم‎هایی که بر زنان افغانستان تحت عنوان جهاد نکاح در مناطق تحت تسلط‌شان انجام می‌دهند است.»
او مدعی شد که جنایات طالبان بر زنان در تمامی مناطق تحت تسلط طالبان و در 34 ولایت افغانستان در حال انجام است.
فاطمه باتوری، فعال مدنی، نیز در رابطه با ظلم‌های طالبان بر زنان افغانستان گفت: «زنان خاطره های تلخی را از دوران طالبان دارند دران زمان زنان از حق تعلیم، صحت و حقوق شهروندی شان محروم بودند. باردیگر زنان افغان هیچ گاهی تسلیم افکارطالب نخواهد ‌شد.»
او افزود: «افزایش جنگ و محروم ساختن زنان از حقوق‌شان، آوارگی ‌هزارن خانواده، نمی‌تواند راه حل رسیدن به صلح باشد. ما خواستار برگشت افغانستان به دو دهه قبل نیستیم و نیز به گروه طالبان اجازه برگشت نخواهیم داد.»
ترنم سعیدی از شاعران و فعالان جامعه مدنی نیز نگرانی‌اش را در مورد جهاد نکاح به خبرنگار تساوی چنین بیان کرد: «همانگونه که شاهد هستیم طالبان بدترین نوع جنایات نظیر تجاوزها و نیز نکاح اجباری زنان بیوه و دختران ما را در افغانستان انجام داده‌اند، حتی شنیده شده است که دختران جوان را در تابوت‌ها به نام شهیدان مجاهدین به کویته پاکستان انتقال داده می‌شدند. آنها به صورت علنی در پاکستان اعلام کردند برای جهاد به افغانستان بروید و دختران زیبای افغانستان را به عنوان غنیمت جنگی بیاورید.»
سعیدی در ادامه گفت: «اگر حکومت جلو این جنایات را نگیرد ما شاهد رقم خوردن سیاه‌ترین برگه تاریخ افغانستان خواهیم بود، در صورتی که حکومت توانایی ندارد، مردم خودشان باید با اتحاد در برابر طالبان ایستاده و از کشور و ناموس خود دفاع کنند.»
در همین حال، پس از سقوط برخی از ولسوالی‌های افغانستان به دست طالبان، گزارش‌ها و تجربه‎های تلخی از جنایات این گروه بر زنان مناطق تحت تسلط‌شان منتشر می‌شود.
در یکی از تکان دهنده‌ترین روایت‌ها، پدر دختری در راه فرار از بدخشان به ولایت کندز، داستان تجاوز بر دخترش را از سوی طالبان چنین بازگو می‌کند: «پس از تصرف تیشکان از سوی طالبان، طالبان در این ولسوالی خانواده‌ها را مجبور ساخته‌اند که دختران‌‌شان را به نکاح طالبان درآورند. دختر من یکی‌از آن‌ها است. طالبان با استفاده از زور فشار و خشونت، مجبور‌ام ساخت که یکی از دخترانم را به نکاح طالب درآورم. آن‌ها (طالبان) دخترم را به زور نکاح کردند و با خود بردند. پس از چند روز اطلاع حاصل کردم که نه تنها طالب نکاح شده شب با دخترم می‌خوابید، بلکه گروهی از طالبان نیز از دخترم استفاده جنسی می‌کرد. گروه گروه طالب هر شب بدون استثنا بالای دخترام با این توجیه که دخترام با مجاهدین طالب به نکاح شرعی درآورده شده است، تجاوز گروهی می‌کردند.»
روایت‌های تکان‌دهنده‌ مشابه مانند: تجاوز، قطع دست، محکمه صحرایی، وضع محدودیت‌های شدید در برابر زنان، تبعیض و خشونت بر علیه آن‌ها در تمامی ولسوالی‌های تحت کنترول طالبان به گوش می‌رسد، که از سوی برخی از نمایندگان ولایت‌ها و رسانه‌ها تایید گردیده است.
هرچند تا کنون مقامات دولتی تکذیب، تأیید و یا توضیح روشنی از این دست جنایات جنگی ارائه نکرده‌اند اما چندی پیش سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور به نکاح اجباری زنان توسط طالبان تحت عنوان جنایات جنگی اشاره کرده بود.
این در حالی است که در در اولین خبرها پس از سقوط برخی از ولسوالی‌های افغانستان، خبری با مضمون اینکه طالبان به بزرگان اقوام ساکن مناطق تحت تصرف خود دستور داد تا اسامی دختران بالای ۱۵ سال را جهت عقد نکاح با سربازان خود اعلام کنند در فضای مجازی منتشر شد. در مکتوب دستورالعملی که به امضای کمیسیون فرهنگی امارات اسلامی افغانستان (طالبان) رسیده بود، از بزرگان طوایف، اقوام و ائمه جماعت مساجد تحت تصرف خود خواسته‌ شده تا هر چه سریع‌تر اسامی و مشخصات دختران بالای ۱۵ سال و زنان بیوه زیر ۴۵ سال را برای عقد اجباری با سربازان طالبان اعلام کنند، اما طالبان به اطلاعیه‌ی منتسب به این گروه واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host