بشز دنیایی از پشت خانه‌های مشبکه‌ای شکل
تازه ها: .

دنیایی از پشت خانه‌های مشبکه‌ای شکل

حسیبا هاشمی، ٠٤ اسد ١٤٠٢، (٠نظر)

دیدن اطرافیان و زیبایی‌های کابل از پشت خانه‌‌های مشبکه کوچک چادر برقع، برای شماری از زنان کابل که اولین تجربه پوشیدن برقع چادر را دارند، چیز جدید و تجربه‌ی جالبی است اما برای شماری بخشی از عادت روزانه‌شان شده است.
این که پوشش چادر برقع از کجا و کی شده است، کاکا محمد یکی از چادری فروشان مندوی کابل می‌گوید از زمان قدیم، پدر و پدر کلان‌هایمان چادر برقع می‌فروختند و با فروش همین چادر خرج یک خانواده را می‌کشیدند.
به گفته‌ی کاکا محمد در دوره‌های مختلف فروش چادری هم فرق می‌کرد، در گذشته تمام خانم‌ها از چادری استفاده می‌کردند و در دوره طالبان که چادری برای خانم‌ها اجباری بود و حتی دختران خورد سال هم چادری می‌پوشیدن زمان رونق چادری در افغانستان بود و در آن سال‌ها ما حتی صادرات چادری هم به بعضی از شهرهای پاکستان داشتیم ولی حالا خیلی از خانم‌ها دیگر چادری نمی‌پوشند.
او می‌گوید که خانم ها که از چادری استفاده می‌کنند نظر به اقتصاد خانواده چادری می‌خرند، قیمت چادری از ۶۵۰ تا ۲۵۰۰ افغانی است و چادری‌هایی که در بازار از دوام خوبی بر خوردار است مدتی طولانی قابل استفاده است و اصطلاح مردم کهنه گی ندارد.

زهرا سلطانی یکی از زنانی است که برای اولین بار وقتی باید به سمت یکی از شهرهای افغانستان می‌رفت مجبور به پوشیدن برقع شد، می‌گوید که تجربه جالب اما سخت بود، زیرا به دلیل گرمی هوا و ترس از راه، مجبور بودم چادری را از سرم بر ندارم و حس می‌کردم که نمی‌توانم نفس بکشم.
برای زهرا و شماری از زنان دیگر که تجربه پوشیدن برقع را به صورت دایم نداشتند، پوشیدن چادری برای همیشه کار سخت و دشواری است.
با گذشت زمان و بازگشت مردم از مهاجرت، در پوشش افراد به خصوص زنان تغییر قابل ملاحظه‌ای ایجاد شد و کم کم بازار چادری و برقع کمرنگ و کمرنگ‌تر شد.
این تنوع پوشش در کلان شهرها باعث شده  که چادری مثل سابق مورد توجه نباشد؛ اما همچنان شماری از خانواده‌ها چادری را بخش جدایی ناپذیر زندگی خود می‌دانند و آن را فرهنگ سنتی خود می‌دانند.
زمان خان وردک  از مخالفان پوشش‌های دیگر است و می‌گوید باید خانم‌های افغان از پوشش افغانی که همان چادری است استفاده کنند و اضافه می‌کند او به‌خانواده‌اش اجازه نمی‌دهد که از دیگر پوشش‌های دیگر کشورها استفاده کنند.


برقع یا چادری یکی از پوشش‌هایی هست که در بسیاری از جوامع با دیدن آن و یا شنیدن نامش، اولین چیزی که به ذهن‌شان خصور می‌کند تصویری از زنان افغان است، گویا برقع نماد زنان افغانی است که با آن به دیگر کشورها شناخته می‌شوند.
زهره حجت یکی از همان زنانی است که با چادری به محل کار می‌رود، او چادری را محدودیت برای خود نمی‌داند بلکه از دید او چادری پوششی است که او با آن خیلی راحت هست و حس مصوونیت دارد.
همچنان شراره قاضی زاده (مستعار) برخلاف زهره حجت، دوست دارد با حجابی آزادتر به محل کارش برود.
او به این باور است که چادری جایگاه اجتماعی بانوان را پایان می‌آورد و آنها را محدود می‌کند و در بیشتر جاها بدلیل نوع پوشش‌شان شرکت کرده نمی‌توانند و بیشتر چادری را تحمیل شده از طرف مردان می‌داند و اضافه می‌کند که بیشتر مردان افغان به چادری زنان‌شان علاقه دارند نه خود زنان.
این که پوشش چادری و غیر چادری در محیط چه تاثیری روی عملکرد افراد جامعه دارد، باقر رضایی روانشناس و استاد دانشگاه می‌گوید که حجاب در هر جامعه محدودیت‌های خود را دارد.


اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host