بشز میراث به جا مانده طالبان" نقش زنان در امور منزل تعریف شد "
تازه ها: .

میراث به جا مانده طالبان" نقش زنان در امور منزل تعریف شد "

١٨ عقرب ١٤٠١، (٠نظر)

منبع: Feminist Majority Foundation

بیش از یک سال از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان می گذرد. در این مدت مردم افغانستان به ویژه زنان حذف سیستماتیک حقوق و آزادی های انسانی خویش را تجربه نموده اند.

رژیم طالبان دستاورد های دو دهه گذشته را نابود کردند. از بسیاری جهات کشور را به اواخر دهه 90 یعنی زمانی که طالبان برای اولین بار حکومت کردند، سوق داده اند.

در اولین روزهای آغاز حکومت شان، طالبان اعلام نمودند که زنان باید در خانه بمانند. توصیه اولیه آنها به عنوان یک اقدام "ایمنی" در نظر گرفته شد و از آن زمان، نقش زنان در امور منزل تعریف شد. زندگی زنان متوسط افغان که از اشتغال با حقوق، سفر به تنهایی، حضور در مکتب یا جستجوی مراقبت های پزشکی بدون بستگان مرد یا محرم منع شده و این روند در سال گذشته به سرعت رو به وخامت گذاشته است.

صدور فرامین طالبان

طی صدور دستور نخستین رژیم طالبان در آگوست 2021، از زنان خواسته شد که از محل کار و سفرهای غیرضروری "برای ایمنی خود" در خانه بمانند. طالبان استدلال کردند که چون سربازان آنها برای احترام به زنان "آموزش نیافته اند" باید در خانه های خود بمانند تا آسیب نبینند.

در حالی که این فرمان به عنوان یک اقدام موقت در نظر گرفته شده بود، اما در سال بعدی به گونه جدی مورد تطبیق قرار گرفت.

ماه سپتامبر سال گذشته، اولین ماه کنترل طالبان بسیاری از این تغییرات را زنده نمود. وزارت امور زنان تعطیل شد و وزارت امر به معروف و نهی از منکر جایگزین آن شد. قبل از تسلط طالبان، وزارت امور زنان مهمترین نهاد برای ارتقای حقوق و پیشرفت زنان در افغانستان بود. از سوی دیگر، وزارت قدیمی امر به معروف و نهی از منکر به عنوان پلیس اخلاقی در افغانستان عمل می کند که  ظاهر و سبک زندگی افغان ها، به ویژه زنان افغان را کنترل می کند.

این وزارتخانه متعلق به رژیم اول طالبان بوده و اکثر فرمان های طالبان در مورد زنان از این وزارت صادر می گردد. بسیاری از کسانی که دور اول رژیم طالبان را به خاطر دارند، خشونت های این وزارت را به یاد می آورند. از جمله دستور سنگسار، بریدن دست و پا و شلاق زدن زنان و دختران به دلیل انجام کارهای ساده مانند رنگ کردن ناخن هایشان. کارمندان این وزارت در خیابان ها به جستجوی افرادی می پرداختند که از قوانین طالبان پیروی نکرده و به آنها حمله می کردند. این تغییر به جای وزارت امور زنان با معاونت و فضیلت، نشانه تلخی از تغییر زندگی زنان افغان در سال آینده بود.

رژیم طالبان علیرغم وعده‌های دولت فراگیرتر اما هیچ  زن عضو کابینه گروه طالبان نیست.

افغانستان تنها کشوری در جهان که اکثر زنان و دختران از تحصیل در مکاتب منع اند

حکومت تنها هدفی نبود که در ماه اول به قدرت رسیدن طالبان شاهد تغییرات اساسی بود. در ماه سپتامبر، آموزش مختلط ممنوع و آموزش عالی به طور کامل جدا شد.

در مراکز تحصیلات عالی که زنان هنوز مجاز به حضور در آن‌ها بودند، باید صورت و بدن خود را کاملاً بپوشانند. علاوه بر این، طالبان آموزش متوسطه دختران را موقتآ تعطیل کردند. طالبان ادعا کردند که تعلمیات متوسطه در آغاز سال تعلیمی آینده دوباره آغاز خواهد شد. طالبان استدلال کردند که به تعویق انداختن تعلیمات متوسطه دختران تا سال بعد، به آنها این امکان را می‌دهد تا اطمینان حاصل کنند که آموزش دختران مطابق با اسلام خواهد بود. اما هنوز این مکاتب بازگشایی نشده اند.

اولین حوزه ای که ممنوعیت کامل و مطلق حضور زنان را شاهد بود، ورزش زنان بود. احمدالله واثق، معاون کمیسیون فرهنگی طالبان به یک رادیو تلویزیون استرالیایی گفت که ورزش برای زنان برای بازی کردن «ضروری» و نه مناسب است، زیرا صورت یا بدن آنها به طور بالقوه در معرض دید قرار می گیرد.

ماه نوامبر اولین حمله طالبان برای محدود کردن دسترسی زنان به مراقبت های صحی بود. این فرمان زنان را از ورود بدون محرم به درمانگاه منع می کرد. محرم یا خویشاوند مرد نزدیک، به عنوان اسکورت زن عمل می کند تا امنیت و اخلاق او را تضمین کند. طالبان با ممنوع کردن زنان از دسترسی به خدمات ضروری ارائه شده توسط این مراکز صحی بدون محرم، دسترسی به مراقبت را که قبلاً در افغانستان دشوار بود، به شدت کاهش داد.

در اواخر همان ماه، طالبان همچنین زنان را از حضور در تلویزیون های غیر خبری، مانند درامه، سریال های تلویزیونی و برنامه های سرگرمی منع کردند. علاوه بر این، پخش برنامه های خارجی در تلویزیون های افغانستان ممنوع شد. حذف زنان از رسانه ها پیش درآمدی آشکار برای دور زدن زنان از زندگی روزمره شان می باشد.

آزادی گردهمایی ها و حرکات مدنی ممنوع اعلام شد

طالبان ماه دسامبر سال گذشته را با محدودیت های عمده بر آزادی حرکت زنان به پایان رساندند. بر اساس فرامین جدید گروه طالبان، زنان اجازه ندارند بیش از 50 مایل بدون محرم شرعی سفر نمایند. همچنین دراین اوامربه دارندگان وسایل نقلیه اخبار شد تا از ارائه خدمات به زنان بی حجاب یا بدون پوشش کامل سر تا پا خودداری کنند.

همراه با ممنوعیت سفرهای انفرادی با موتر، ممنوعیت سفرهای هوایی انفرادی نیز به وجود آمد. طالبان به خطوط هوایی افغانستان گفته بود که از سوار شدن زنان در پروازها جلوگیری کنند، مگر اینکه یک محرم با آنها سفر کند. وضع این محدویته ها، زنان را ها عملاً از سفر به تنهایی منع و آزادی حرکت آنها را محدود می کند.

طالبان ماه مارچ سال تحصیلی 2022 را در افغانستان آغاز و به بازگشایی مکاتب دخترانه وعده دادند. در 23 مارچ هزاران دختر برای اولین روز بازگشت به مکتب حرکت نمودند. با این حال هنگامی که آنها به ساختمان های مکتب رسیدند، این دختران با درهای قفل شده مواجه شدند و محافظان مسلح طالبان به آنها گفتند که به خانه بازگردند.

در این ماه همچنین مردم افغانستان شاهد تفکیک جنسیتی در پارک های عمومی بودند. دیگر اجازه حضور زنان و مردان در پارک ها در همان روزها را نداشتند.

در ماه مه، به زنان دستور داده شد که خود را از سر تا پا در ملاء عام بپوشانند و فقط چشمان خود را آشکار کنند. مقامات طالبان توضیح دادند که برقع بهترین نوع حجاب است و توصیه کردند که به هیچ وجه خانه را ترک نکنید، زیرا بهترین نوع حجاب ماندن در خانه است.

مقامات طالبان همچنین مقرر کردند که نزدیکان مرد مسئولیت رعایت این قانون را بر عهده خواهند داشت و در صورتی که زنان بدون پوشش دیده شوند، با اقدامات تنبیهی مواجه خواهند شد.

اگرچه بسیاری از زنان افغان از رعایت پوشش کامل سرپیچی می کنند، اما اغلب توسط اعضای طالبان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. در 30 می 2022، زنان در ولایت قندهار، زادگاه طالبان، بدون در نظر گرفتن مسافت طی شده به طور کامل از تاکسی یا وسایل حمل و نقل عمومی بدون محرم منع شدند.

زنان قبلاً محدودیت هایی برای سفر به تنهایی داشته اند و دستورات مختلفی برای ماندن در خانه به آنها داده شده است. اکنون با محدودیت استفاده از حمل و نقل عمومی، زنان نمی توانند آزادانه رفت و آمد نماید، حتی اگر جایی برای رفتن داشته باشند.

این ممنوعیت به ویژه با توجه به اینکه زنان در افغانستان دیگر نمی توانند گواهینامه رانندگی بگیرند، بسیار مضر است و آنها را کاملاً وابسته به محرم می کند تا آنها را به هر جایی و مکانی همراهی کنند.

زنان افغان مقاومت می کنند

در حالی که محدودیت های طالبان هر روز در حال افزایش است، یک تفاوت عمده بین رژیم اول طالبان و رژیم فعلی وجود دارد. این تفاوت مردم می باشد. مردم افغانستان در 20 سال گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده، اما طالبان تغییر نکرده است. مردم افغانستان با تلاش‌های خود و با کمک شرکای بین‌المللی، تقریباً در همه زمینه‌ها به دستاوردهای بزرگی برای حقوق زنان دست یافتند. نرخ مرگ و میر مادران کاهش یافت، سواد برای زنان و مردان افزایش یافت و زنان تقریباً 30 درصد از مشاغل دولت را تشکیل می دادند.

یکی از زمینه های قابل توجه رشد برای حقوق زنان در افغانستان آموزش بوده است. قبل از بازگشت طالبان، 3.5 میلیون دختر در مکاتب ثبت نام می کردند که 40 درصد کل ثبت نام شده را تشکیل می دهد.

این تغییر در بیست سال گذشته بین رژیم اول طالبان (که تنها یک میلیون دانش آموز ثبت نام کرده بودند و تقریباً هیچ یک از آنها دختر نبودند) و رژیم فعلی آنها اتفاق افتاده است.

دختران فقط می توانستند مخفیانه درس بخوانند. پس از هر فرمانی که طالبان برای محدود کردن حقوق آنها صادر می کند، زنان به خیابان ها آمده اند. این معترضان خود را در معرض خطر باورنکردنی قرار دادند. در این تظاهرات، زنان مورد آزار و اذیت، بازداشت، زندانی شدن در مکان‌های نامعلومی قرار گرفته و توسط سربازان طالبان مورد تعرض قرار گرفته‌ است. با این حال، با وجود این خطرات زنان و دختران افغان به دفاع و مبارزه برای حقوق اساسی انسانی خود ادامه داده اند.

قحطی و بحران اقتصادی

بحران حقوق بشری که زنان در افغانستان با آن روبرو هستند توام با بحران اقتصادی این کشور تشدید شده است. خشکسالی گسترده (بدترین خشکسالی در دو دهه اخیر در کشور) و تورم فزاینده، هزاران نفر را به فقر کشانده است.

حدود 95 درصد مردم افغانستان به اندازه کافی غذا نمی خورند، در حالی که 80 درصد از خانواده ها بدهکار هستند. علاوه بر این، بازگشت طالبان به قدرت منجر به تحریم‌های بین‌المللی و توقف بسیاری از دهلیزهای کمک‌رسانی شده است، تا حدی به دلیل سابقه آنها در زمینه حقوق زنان و بشر.

بسیاری از گروه های امدادی به دلیل ترس از رهگیری طالبان برای رساندن پول و تدارکات به کشور در تلاش هستند. در گذشته، طالبان تلاش نموده تا این بودجه را به جای افرادی که بیشتر به آن نیاز دارند، به ویژه زنان به طرفداران خود اختصاص دهند.

به دلیل خشونت مداوم در منطقه، چندین خانواده تحت سرپرستی زنان وجود دارد. این خانواده ها به ویژه در معرض خطر هستند زیرا محدودیت های جدید طالبان مانع از سفر و کار زنان می شود.

چگونه به وضعیت افغانستان میتوان کمک نمود؟

یکی از مسیر های حمایت از زنان در افغانستان، فشار ایالات متحده و سازمان ملل به عدم به رسمیت شناختن طالبان به عنوان یک دولت قانونی می باشد.  طالبان یک سازمان تروریستی است. به رسمیت شناختن طالبان، حقوق زنان و دختران را در افغانستان تحت تاثیر قرار می دهد. با نمایندگان خود یا رئیس جمهور بایدن تماس بگیرید یا بنویسید و به آنها بگویید که این موضوعی است که مردم آمریکا به آن علاقه دارند. علاوه بر این، پس از 20 سال نامزدی این مسئولیت اخلاقی ما است که به تعهدات خود در قبال حقوق بشر زنان و دختران افغان عمل کنیم.

قولی که ایالات متحده بیش از 20 سال پیش داده بود، هنوز معتبر و مورد نیاز است.

وضعیتی که به سمت بهتر شدن تغییر کرده بود یک بار دیگر برعکس شد و ما نیز مسئولیت آن را بر عهده داریم. از آنجایی که افغانستان برای مدت طولانی از ایالات متحده، سازمان ملل متحد و بسیاری از سازمان های غیر دولتی دیگر کمک دریافت می کند، دهلیزهای کمک رسانی به خوبی توسعه یافته است و بسیاری از گروه ها با نیازهای کشور آشنا هستند. در حالی که سرعت بازگشت طالبان به قدرت تا حد زیادی پیش بینی نشده بود، گروه های کمک رسانی محلی و بین المللی توانسته اند زیرساخت های کمکی موجود را ایجاد کنند.

با این حال، بازگشت طالبان به قدرت منجر به تحریم های بین المللی و توقف بسیاری از دهلیزهای کمک رسانی شده است. گروه های امدادی برای برآوردن نیازهای فوری و بدون شناسایی، بر مشارکت محدود تکیه کرده اند. کمک‌های بشردوستانه می‌تواند و باید از طریق سازمان‌های افغانی و بین‌المللی ارائه شود، سازمان‌هایی که می‌توانند مسکن امن، توزیع برابر غذا و سایر کمک‌ها را بدون توجه به جنسیت، قومیت و مذهب برای مردم افغانستان فراهم کنند.

صدها هزار افغان به دلیل تهدیدهای طالبان برای جان خود فرار کرده اند. ایالات متحده ده ها هزار افغان را پذیرفته است که به مأموریت ایالات متحده در افغانستان کمک کرده اند، اما منابع بیشتری برای حمایت از پناهجویان جدید مورد نیاز است.

لینک مقاله:

https://feminist.org/news/year-in-review-the-taliban-in-power/

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host