تازه ها: .

پیامد های ازدواج های اجباری قابل جبران نیست.

فهیمه احمدی ، ٢٢ جوزا ١٣٩٥، (٠نظر)

نکاح اجباری یا ازدواج اجباری عبارت از مجبور کردن یا تحت فشار درآوردن فردی برای ازدواج است. به عبارت دیگر زن یا مرد جوانی در اثر فشار روحی یا جسمانی مجبور به ازدواج ناخوانده شود. ازدواج اجباری نقض حقوق انسان‌هاست که دختران جامعه قربانیان اصلی آن هستند، بخصوص در دهستان‌ها که حاکمیت دولتی کم‌اند.

قانون منع خشونت علیه زنان، ازدواج زیر سن قانونی و اجباری را "خشونت" تعریف کرده و ازدواج به منظور حل منازعات را جرم تلقی کرده که ارتکاب آن تا ده سال زندان را در پی دارد.

ازدواج های اجباری چه پیامدهای دارد و راه بیرون رفت ازین معضل چیست؟

این سوالها را با بانو قمر سادات یک تن از مدافعین حقوق زنان در دفتر "زنان برای زنان " مطرح کردم.

 

در نخست معلوماتی درباره ازدواج هاي قانوني و شرعي ميخواهيم داشته باشيم ؟

در نخست بايد بگويم كه ازدواج يك قرارداد بوده كه نظربه قوانين شرعي و قانون اساسي كشور داراي شرايط خاصي مي باشد ، چنانچه در قانون اساسي كشور آمده است كه سن ازدواج دختر 16 سال و از پسر 18 سال گفته شده  كه اگر زيراين سنين باشند ازواج اجباري گفته ميشود ، از سوي ديگر اگرطرفين به سن قانوني هم رسيده باشند اما تفاهم ميان شان نباشد باز هم ازدواج اجباري تلقي ميشود .

از نگاه شرعي در هنگام ازدواج چند مورد تذكر رفته كه بايد مدنظرگرفته شود اول رضايت طرفين بخصوص از دختر ، دوم سن بلوغيت و همچنان در هنگام نكاح دختربايد به صداي بلندتر رضايت خود را اعلان نمايد . اما متاسفانه بايد بگويم كه در افغانستان رضايت دختر را وكيل وي در مجلس اعلان ميكند .

پس تعریف دقیق ازدواج های اجباری چیست ؟

ازدواج های که برخلاف خواست و رضایت زنان و به جبر صورت می گیرید ازدواج اجباری گفته می شود.که بد دادن نیز نوعی از ازدواج اجباری محسوب می گردد .

با وجود قوانین شرعی و قانون اساسی در کشور، چرا ازدواج هاي اجباري صورت ميگيرد ؟

چند موضوع دراين روند دخيل اند ، اول فقر ، كه بمنظور دريافت پول دست به چنين كاري ميزنند. دوم عدم آگاهي نيز دراين جريان دخيل بوده ، چون افراد و اشخاصي كه دست به چنين عملي ميزنند، آگاهي از عواقب بد آن ، از اوامر و قوانين مدني و اسلامي ندارند، بنا دست به انجام ازدواج هاي اجباري ميزنند . سوم نگاه زن ستيزانه و شی انگاری زن است .

از شروع امسال تا به حالا چند مورد ازدواج اجباری را دفتر شما به ثبت رسانیده؟

124 مورد ازدواج اجباری و 10 مورد خرید و فروش به بهانه ازدواج را دفتر ما به ثبت رسانیده اسست .

در کدام ولایات بیشترین قضایای ازدواج های اجباری اتفاق افتاده ؟

گر چه تمام ولایات افغانستان شاهد این گونه قضایا بوده اما ولایت های هرات  پکتیا و فاریاب بالاترین آماره خشونت های از نوع ازدواج های اجباری را دارا است.

در قوانین افغاستان چه جزای برای عاملین ازدواج های اجباری در نظر گرفته شده است .

در ماده  517 قانون جزا ياد آور شده است كه هرگاه شخصي بخواهد خانمي را بدون در نظرگرفتن نظر وي به شكل اجباري به ازدواج دهد، به حبس قصيرالمدت محكوم ميشود. و همچنان در ماده 26 قانون منع خشونت عليه زنان آمده است كه اگر شخص بخواهد زني را به جبر به نكاح شخصي در آورند، به حبس متوسط كه از دوسال كمتر نباشد محکوم می گردد.

ازدواج هاي اجباري چي پيامد هاي منفي در زندگي قربانی و بلاخره در جامعه ميتواند داشته باشد ؟

نظر به گزارش های موجود ازدواج های اجباری پی آمد های ناگواری مانند خودکشی ، خود سوزی، فرار از منزل، عقده مند شدن زنان در برابر خانواده، و انزوا طلبی در فرد داشته است .

و از دید اجتماعی ازدواج های اجباری باعث گسترش فساد اخلاقي نیز می گردد. و در نهایت پیامدهای ازدواج های اجباری غیر قابل جبران هست.

چگونه ميتوانيم خانواده ها را از پيامد هاي ازدواج هاي اجباري اگاه سازیم ؟

به نظرمن بهترين راه براي مبارزه با اين پديده اين است كه ملا امامان مساجد و مدارس ، تمام ارشادات ديني را بشكل درست براي مردم تبليغ كنند. اما ملاامامان در تبليغ خود نهايت تلاش نمايند تا آنچه را اسلام در مورد زنان گفته اند بیان کنند.

همچنان رسانه ها با نشر و پخش برنامه های در مورد پیامدهای ناگوار ازدواج های اجباری، ميتوانند در كاهش اين عمل کمک کنند.

و از سوی دیگر مجازات نموده عاملین ازدواج های اجباری نیز میتواند باعث کاهش این عمل ناپسند در اجتماع گردد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host