تازه ها: .

مشاهده‌ی فیفا؛ شورای ملی در رسیدگی از مشکلات مردم پیشرفت چندانی نداشته است

فاطمه محمدی، ١١ حوت ١٣٩٥، (٠نظر)

مسوولان فیفا «موسسه انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان» می‌گویند اعضای مجلس نمایندگان در عرصه قانون‌گذاری و نظارت از کارکردهای حکومت نسبت به سال گشته دستاوردهای خوبی داشته است.
موسسه انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان «فیفا» در نشست خبری، گزارشی از مشاهده‌ی خود از عملکرد پارلمان در سال ۱۳۹۵ را اعلام کرد.
حسیب معترف مسوول بخش مشاهده‌ی پارلمانی فیفا، گفت:« شورای ملی در بخش نمایندگی از مردم و رسیدگی به مشکلات مردم در سال روان، پیشرفت چندانی نداشته است.»
به گفته‌ی معترف ولسی جرگه و مشرانو جرگه در بخش تطبیق قانون، دست‌آوردها و  پیشرفت‌های خوبی داشته است.
یافته‌های فیفا از مشاهده‌ی پارلمان نشان می‌دهد که چهل و یک سند قانون جهت تعدیل یا تصویب به پارلمان فرستاده شده است که از این چهل ویک سند قانون، سی‌وهفت سند آن به تصویب رسیده و سه طرح قانون رد شده است.
در بخشی از این گزارش آمده که از سی‌وهشت موافقتنامه بین‌المللی، سی‌وهفت آن از سوی مجلس نمایندگان تصویب شده است.
از سویی دیگر، جعفر مهدوی نماینده‌ی مردم در پارلمان، معیار مشاهده‌ی فیفا از جریان کارکرد اعضای پارلمان را ناقص و نادرست خواند، او گفت:«مشاهده‌ی فیفا خیلی دقیق نیست و باید بیشتر کار می‌شد.»
اقای مهدوی تاکید کرد که اعضای پارلمان ممکن، در بخش قانون‌گذاری ضعیف عمل کرده باشد اما در بخش رسیدگی به مشکلات مردم بیشتر کار را کرده است.
در همین حال، آصف آشنا کارشناس مسایل سیاسی در این نشست، یافته‌های فیفا از کارکرد اعضای پارلمان را یک ارزیابی حساب‌شده بیان کرد، او گفت:«اعضای پارلمان در دور شانزدهم ضعیف عمل کرده است.»
به گفته‌ی آشنا اعضای پارلمان در دوره‌ی حکومت وحدت ملی، دادخواهی لازم را برای برگزاری انتخابات پارلمانی انجام نداده و از مشروعیت کرسی پارلمان دفاع نکرده است.
گفتنی است یافته‌های فیفا درهفت بخش: برگزاری جلسات، نصاب مجلس، نقش قانون، نظارت از کارکرد حکومت، نمایندگی از مردم، نقض اصول وظایف داخلی و پیشنهادها از سوی اعضای شورای ملی، عملکرد این نهاد قانون‌گذار را مورد ارزیابی و قرار داده است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host