تازه ها: .

حضور زنان در رسانه‌ها نسبت به سال پار، رو به کاهش بوده است

فاطمه محمدی، ٢١ حوت ١٣٩٥، (٠نظر)

فعالان حقوق زن در روز جهانی زن از شرایط اجتماعی موجود و افکار متعصب روی فعالیت زنان خبرنگار، ابراز نگرانی کردند.
کمیته بانوان خبرنگار و موسسه اجتماعی فرهنگی تساوی با  دیگر نهادهای همکار کنفرانسی را زیر نام « بررسی وضعیت زنان خبرنگار و تقدیر از بانوان پیشتاز در رسانه‌ها» به مناسبت بزرگ‌داشت از روز همبستگی زنان (هشتم مارچ)، برگزار کرد.
در این برنامه معصومه محمدی، رییس موسسه تساوی، عدم دسترسی به معلومات، مشکلات امنیتی، خود سانسوری به دلیل تهدید و ترس از عواقب نشر حقایق و چالش‌های حقوقی، نبود مصوونیت شغلی از مشکلات عمومی خبرنگاران دانست، او گفت:«کم‌رنگ بودن حضور زنان خبرنگار، تاثیر منفی بر محتوا، کیفیت، موثریت و همگانی بودن فعالیت رسانه‌ها دارد.»
به باور معصومه محمدی، برخوردهای ناپسند اجتماعی، دید زن ستیزانه، حاکمیت فرهنگ مردسالارانه و عنعنات نادرست مانند گذشته، از چالش‌های اصلی فراروی خبرنگاران زن به شمار می‌روند.
او با ابراز نگرانی از تاثیر شرایط اجتماعی و افکار متعصب بر روی فعالیت بانوان خبرنگار، گفت:« تشدید این وضعیت باعث می‌شود تا جرات و توانمندی زنان خبرنگار در امر مبارزه با ناهنجاری‌های اجتماعی کم شده و تحت تاثیر جو وفضای موجود، دست به خود سانسوری زنند.»
محمدی تصریح کرد که مسایل مربوط به زنان به دلایل مختلف در اجندای گزارش‌دهی و خبررسانی قرار نمی‌گیرند و در بعضی موارد، به دلیل ترس از افشای خشونت‌ها و یا خلق مشکلات اجتماعی، مسکوت ماندن و نشرنکردن معلومات، ارجحیت داده می‌شود.
این موسسه، کمیته‌ بانوان خبرنگار و نهادهای همکار برای عبور از وضعیت فعلی با نشر اعلامیه‌ی مطبوعاتی، موارد زیر را به حکومت وحدت ملی، وزارت اطلاعات و فرهنگ، نهادهای مدافع آزادی بیان و نهادهای حمایت‌کننده‌ی رسانه‌ها، پیشنهاد کرد:

-مسوولان رسانه‌ها به تدوین و رعایت پالیسی جندر اقدام کرده، از نشر برنامه‌ها، پیام‌های بازرگانی و محصولات رسانه‌ای که در ان برابری جنسیتی رعایت نشده، کرامت انسانی زنان در نظر گرفته نشده و نشانگر تبعیض جنسیتی هستند، خودداری کنند .
- باتوجه به فقدان امار و ارقام مشخص درباره حضور زنان خبرنگار و مشکلات، از نهادهای تحقیقاتی و دخیل در امور رسانه‌ها و نهادهای حمایت کننده میخواهیم، تا تحقیق‌ها و سروی‌های هدفمند، برای یافتن مشکلات، ریشه یابی چالشها و راه‌های حل در سطح کشور را راه اندازی کنند تا بر اساس معلومات دقیق‌، برنامه‌های موثر طرح و عملی شوند.
- مسوولان رسانه‌ها، برای  بانوان زمینه‌های رهبری و تصمیم گیری فراهم کنند، این امر باعث توانمند سازی زنان خبرنگار، گزارش‌دهی بیشتر از موضوعات زنان و پررنگ ساختن نقش زنان می‌شود.
- وزارت اطلاعات و فرهنگ، رسانه‌ها ونهادهای مربوط، زمینه اموزش‌های مسلکی برای بانوان خبرنگار و افزایش فرصت‌های شغلی در سطح ملی را فراهم کنند .
-نهادهای دخیل در امر رسانه‌ها، در راستای بالابردن سطح اگاهی مردم، مبارزه با دید زن ستیزانه و عنعنات غلط درباره حضور زنان به همکاری نهادهای مدنی، علمای دینی و متنفذین قومی، برنامه‌های مشترک و تدابیر عملی کوتاه مدت و درازمدت را روی دست گیرند .
- حکومت وحدت ملی و نهادهای ملی و بین المللی مدافع رسانه‌ها، ضمن راه اندازی  برنامه‌هایی که به منظور گسترش آزادی بیان و پررنگ ساختن حضور زنان در رسانه‌ها، ایجاد و تقویت نهادهای حمایت کننده بانوان خبرنگار را نیز جزو اولویت های کاری خود قرار داده و از سوی دیگر نهادهای حمایت کننده از بانوان خبرنگار، با انسجام و هماهنگی بیشتر، برنامه‌های مشترک به نفع زنان و تقویت حضور زنان در رسانه را روی دست گیرند .
در پایان، روبرویی با روند کاهش حضور بانوان خبرنگار باعث تقویت نقش آنان در اطلاع رسانی متوازن، گزارش‌دهی از پروسه انتخابات، اجتماعات نهادهای مدنی و حرکتهای دادخواهانه‌، موارد خشونت علیه زنان، تاثیرات مخرب جنگ و تروریزم و سایر مسایل اجتماعی – سیاسی – فرهنگی و اقتصادی خواهد شد و دورنمای روشن‌تری در سایه‌ی رسانه‌های متعهد، غنی و تاثیرگذار را رقم خواهد زد.
رحیم الله سمندر رییس انجمن آزاد ژورنالیستان، برگزاری این برنامه‌ها را یک اقدام عملی در راستای فعالیت زنان خبرنگار،‌ خواند و گفت:« ناامنی، نبود پالیسی داخل رسانه‌ها و عدم تطبیق، قانون حضور زنان را در رسانه کم رنگ ساخته است.»
سمندر با اشاره به تحقیق‌های صورت گرفته در زمینه‌ی زنان فعال در عرصه‌ی رسانه‌ها، بیان کرد که در گذشته حدود ۱۰۰۰ بانوی فعال رسانه‌ بوده اما این آمارها به دلیل ناامنی، عدم توانمندی رسانه‌ها، عدم تطبیق قانون، عنعنات نادرست و محدودیت‌ها، کاهش یافته است.
مجیب خلوتگر رییس نی، حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، گفت:«مقرره جدیدی برای تاسیس و اشتغال در رسانه‌ها باید وضع شود، ما گفتمان جدیدی را با معرفی زن با دیگر رسانه‌ها برگزار خواهیم کرد تا زنان را به عنوان عنصرتوانا بپذیریم
همچنین داد محمد عنابی مدیر مسوول روزنامه اصلاح بیان کرد که حاکمیت سنت‌ها یکی از عوامل برجسته‌ی است که باعث عدم حضور زنان در رسانه‌ها شده است.
در پایان این برنامه، از بانوان پیشتاز در عرصه‌ی رسانه‌ها با اهدای سپاس‌نامه، تقدیر به عمل آمد.
گفتنی است این برنامه با هدف تقدیر از بانوان خبرنگار و بررسی چالش‌های موجود صد راه زنان خبرنگار، مطرح کردن راه‌های حل و دادخواهی برای بهبود وضعیت زنان در رسانه و پررنگ کردن تلاش‌های مشترک از سوی خبرنگاران، نهادهای مدافع آزادی بیان، نهادهای مسوول دولتی و نهادهای مدنی، با همکاری مرکز فرهنگی افغانستان، روزنامه‌ی هشت صبح،‌ موسسه حمایت از زنان و کودکان افغان، دفتر رسانه‌ای میدیوتیک، موسسه جوانان در عصر نوین و دانشگاه غرجستان برگزار شد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host