تازه ها: .

سیما سمر: جنگ نباید بهانه‌ی محروم کردن زنان از برابری جنسیتی باشد

معصومه رضایی، ٢٣ حمل ١٣٩٦، (٠نظر)

سیما سمر: تا زمانی که خشونت در برابر زنان وجود داشته باشد، این کشور نمی‌تواند ادعا کند که اهداف توسعه پایدار را تطبیق کرده است.
برابری جنسیتی پنجمین هدف توسعه‌ی پایدار است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، کنفرانس «برابری جنسیتی» را در کابل برگزار کرد، خانم سمر با تاکید بر حقوق برابر زنان در تمام عرصه‌ها، گفت که یکی از اهداف انکشاف پایدار از بین بردن هرگونه تبعیض است؛ هرگونه تبعیضی که به خاطر جنسیت به‌وجود آید، باید از بین برده شود. او بیان داشت که جنگ و فقر جاری در افغانستان نباید بهانه‌ی در دست حکومت برای محروم کردن زنان از برابری جنسیتی باشد.
به گفته‌ی رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، تا زمانی که خشونت در برابر زنان وجود داشته باشد، این کشور نمی‌تواند ادعا کند که اهداف توسعه پایدار را تطبیق کرده است.
سمر از حکومت افغانستان خواست هنگامی که مقرره‌ها و پالیسی‌ها را در رابطه به تطبیق اهداف توسعه‌ی پایدار تدوین می‌کند، نهادهای مختلف را در آن شریک کند و نظرات همه را در این مورد بگیرد.
مبارزه با عنعنات، رسم و رواج‌های ناپسند نیز برای برابری جنسیتی مهم است، بسیاری این رسم و رواج‌ها موانع جدی و اساسی در برابر حضور زنان و دسترسی به حق برابر است.
سمر گفت: «عنعنات ناپسندی هست که دختران را مجبور به ازدواج اجباری می‌کند و دختران را به اقاربش به بدل می‌دهند، با دختران به عنوان یک جنس و یک شی برخورد می‌شود.»
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر با اشاره بر حقوق برابر زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افزود که نابرابری جنسیتی در جامعه وجود دارد.
خانم سمر تأکید کرد که به‌منظور از بين بردن خشونت عليه زنان، بايد پاليسی‌ها و قوانين بيشتر ساخته شود و مورد تطبيق قرار بگيرد. مبارزه با عنعنات ناپسند و پایان دادن به فرهنگ معافیت از مجازات مبارزه با عنعنات، رسم و رواج‌های ناپسند نیز در زمینه‎ی برابری جنسیتی مهم است. بسیاری این رسم و رواج‌ها موانع جدی و اساسی در برابر حضور زنان و دسترسی به حق برابر است. از سویی رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، تصریح کرد که حکومت مسئوليت دارد تا قضايای خشونت عليه زنان را جدی پي‌گيرى کرده و مجرمان را به محاکمه بکشاند.
او در ادامه تاکید کرد که باید به کار و زحمت زنان احترام و به آن اهمیت داده شود.  سیما سمر در این مورد گفت: «چون کار زنان در خانه پول نمی‌آورد، به آن اهمیت داده نمی‌شود در حالی زنان در خانه از مریضان پرستاری می‌کنند و در حفاظت از اعضای خانواده نقش مهمی بازی می‌نمایند ولی به این کار زنان اهمیت داده نمی‌شود.»
در همین حال، دلبر نظری، وزیر امور زنان با بیان این‌که وزارت امور زنان برنامه‌های مشخصی برای ایجاد برابری جنسیتی دارد، گفت که عدالت در جامعه زمانی ممکن است که زنان به برابری دست یابند.
او در ادامه افزود که واحدهای جندر در تمام ادارات دولتی تشکیل شده و برای دسترسی زنان به حقوق‌شان تلاش می‌کنند.
عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد گفت این وزارت از یک سال به این سو مصروف تهیه سند اهداف توسعه پایدار است و تا زمانی که همه نهادهای مدنی و دولتی در این راستا همکاری نکنند، تهیه یک سند موثر در این عرصه ممکن نیست.
به گفته‌ی او، این وزارت در ساختن این سند با مشکلات فراوانی روبه‌رو است زیرا آمار و ارقام مشخصی در رابطه به وضعیت موجود زنان وجود ندارد.
تساوی جنسیتی پنجمین هدف توسعه پایدار است و سازمان ملل متحد تلاش دارد تا تمام کشورهای عضو این سازمان، اهداف توسعه پایدار را تطبیق کنند. افغانستان نیز متعهد به تطبیق اهداف توسعه پایدار است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host