تازه ها: .

داستان زنان با خودسانسوری در افغانستان و جامعه سانسوری در ایران روبروست

ارزو احمدی ، ٢٧ اسد ١٣٩٦، (٠نظر)

همایش"دور دست‌های نزدیک" با حضور فرهنگیان، داستان نویسان، رسانه‌ها و خانم راضیه تجار از نویسندگان مشهور کشور ایران با بررسی وضعیت بانوان داستان‌نویس حوزه ادبیات فارسی از طرف موسسه تساوی، مرکز فرهنگی افغانستان، پایگاه خبر فرهنگی و خانه سفید در سالن اجتماعات موسسه تساوی برگزار شد.
شهریار آرمان نویسنده، با اشاره به وضعیت جلسه‌های داستان‌نویسی در کشور، گفت: «جلسات داستان‌نویسی ما مدت هفت سال بدون کدام وقفه ادامه دارد که نظیر چنین جلساتی را قبلن نداشته‌ایم.» او همچنان افزود که داستان نویسی در افغانستان سیر صعودی داشته، به‌خصوص در ده سال گذشته که داستان‌نویسان افغان توانسته چندین جایزده ادبی را از آن خود کنند.
او درمورد کمیت اشتراک بانوان در جلسات داستان نویسی گفت: «در جلسات ما تقریبن چهل فیصد از اشتراک کننده‌گان بانوان هستند. ما هم تلاش می‌کنیم آنان را تشویق کنیم و نقد آثارشان را در اولویت قرار دهیم.»
بتول سید حیدری داستان‌نویس، به صحبت پیرامون وضعیت داستان‌نویسی زنان پرداخت و گفت:« داستان نویسان زن چه در ایران و چه در این جا با یک مشکل اساسی روبرو هستند و آن هم ناتوانی در بازتاب جهان درونی زن است
او معتقد است که زنان در ایران با جامعه سانسوری و در افغانستان با خودسانسوری روبرو هستند.
در همین حال، راضیه تجار نویسنده‌ي مطرح کشور ایران، با نگاه به تاریخچه داستان نویسی در ایران گفت که داستان در ایران قدمت بیش از یک قرن ندارد، تجار از مریم فیروزی به عنوان اولین زن داستان‌نویس ایرانی یاد کرد.
او همچنین درمورد وضعیت داستان‌نویسان زن در ایران گفت:« زنان ایرانی خوشبختانه به داستان نویسی علاقه زیادی دارند و امروزه جلسات و کارگاه‌های داستانی زیادی در سراسر ایران برگزار می‌شود که در آن زنان ایرانی با اشتیاق شرکت می‌کنند.»
این برنامه با خوانش برشی از داستان «خانه‌ی ما» اثر فاطمه سعدی به پایان رسید.
قرار است که به افتخار خانم تجار محفل داستان‌خوانی ویژه‌ای به روز ۲۹ حمل از طرف مرکز فرهنگی افغانستان برگزار شود.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host