تازه ها: .

محدودیت خبرنگاران در دسترسی به اطلاعات

سحر حکیمی ، ٠٦ سرطان ١٣٩٦، (٠نظر)

براساس تحقیق «کابل پرس کلب» دسترسی به اطلاعات نسبت به سال گذشته برای خبرنگاران محدودتر شده است.
نهاد کابل پرس کلب، تحقیقی در رابطه با وضعیت اطلاع‌رسانی در ۳۳ ولایت کشور انجام داده است، یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که خبرنگاران افغان هنگام دسترسی به معلومات با مشکلات زیادی مواجه هستند.
طبق یافته‌های کابل پرس کلب در اکثر ولایت‌ها، والیان، فرماندهان پولیس و سخنگویان بیشترین موانع را برای دسترسی به معلومات برای خبرنگاران ایجاد کرده‌اند.
عزیزاحمد تسل مسوول کابل پرس کلب نیز هنگام نشر این سروری، گفت:« عدم همکاری سخنگویان نهادهاى حکومتى، باعث شده که برخی رسانه‌ها، از انعکاس سریع رویدادها و معلومات عقب بمانند
به گفته‌ی تسل، شماری از خبرنگاران یا از منابع نامعلوم و یا با استفاده از روابط خوب با اشخاص، معلومات خود را به دست می‌آورند.
او در ادامه افزود که نبود مراجع مشخص اطلاع‌دهی در بیشتر اداره‌های محلی برای پاسخ‌دهی به خبرنگاران مشکل اصلی است.
در بخشی از این تحقیق آمده است که ولایت‌های بامیان، ننگرهار، غزنی و کندهار بیشترین همکاری را با خبرنگاران داشته‌اند؛ اما بادغیس، دایکندی و غور از جمله‌ ولایت‌هایی‌اند که دسترسی به اطلاعات محدود بوده و مسوولان ولایتی فعالیت خوبی ندارند.
همزمان با نشر این تحقیق، سازمان گزارشگران بدون مرز نیز گزارش سال ۲۰۱۷ خود را به نشر رساند.
در این گزارش آمده است که خبرنگاران به مناطق تحت کنترول طالبان دسترسی ندارند و این مناطق به «سیاه‌چال‌های اطلاع رسانی»‌ تبدیل شده‌اند.
این نگرانی وجود دارد که گسترش دامنه‌های جنگ، دسترسی به اطلاعات را در افغانستان محدودتر کند. خبرنگاران به دلیل تهدیدهای امنیتی از سوی گروه‌های مخالف مسلح، نمی‌توانند به مناطق ناامن و تحت کنترول طالبان سفر کنند و از وضعیت مردم در این مناطق گزارش تهیه کنند.
همچنان در این گزارش آمده است که افغانستان یگانه کشوری است که کمیته مصؤنیت خبرنگاران برای حفاظت از رسانه‌ها و خبرنگاران ایجاد کرده است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host