تازه ها: .

جایزه‌ی پیشاهنگ رسانه‌های آزاد به کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران افغانستان اهدا شد

زهرا موسوی، ١١ ثور ١٣٩٦، (٠نظر)

انستیتوت بین‌المللی مطبوعات، جایزه‌ی پیشاهنگ رسانه‌های آزاد سال ۲۰۱۷ را به کمیته‌ی مصوونیت افغانستان به دلیل بهبود وضعیت خبرنگاران اهدا کرد.
این انستیتوت که یک شبکه‌ی جهانی از خبرنگاران، سردبیران و مدیران رسانه‌ها، واقع در شهر ویانای کشور اتریش است، با اهدای این جایزه به کمیته‌ی مصوونیت از خدمات شجاعانه و نوآوری کمیته‌ي مصوونیت در راستای بهبود وضعیت خبرنگاران که یک کار پرخطر در کشور است، قدردانی کرد.
قرار است این جایزه در یک مراسم ویژه در کنگره سالانه و مجمع عمومی انستیتوت بین المللی مطبوعات، در هجدهم ماه می سال روان میلادی، در شهر هامبورگ آلمان، به کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان اهدا شود.
در بیانیه این انستیتوت آمده است، یکی از دلایل دیگری که باعث شده کمیته مصونیت خبرنگاران این جایزه را از آن خود کند، دستاورد منحصر به فرد این نهاد در ایجاد اولین ساختار همه جانبه مصونیتی در سطح جهان است.
جایزه‌ی سالانه‌ی پیشاهنگ رسانه‌های آزاد در سال 1996 توسط انستیتوت بین‌المللی مطبوعات اعلام شد. هدف از اهدای این جایزه تقدیر از رسانه‌ها و نهادهای رسانه‌یی است که با خلاقیت و کارکرد مسلکی، زمینۀ رشد رسانه‌های آزاد، آزادی بیان و محیط مناسب کاری را برای خبرنگاران ایجاد کرده‌اند.

نادر نادری سفیر آزادی بیان، در برنامه ای گرامی‌داشت از اهدای جایزه بین‌المللی «پیش‌آهنگ رسانه‌های آزاد» به کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان، با اشاره به قانون رسانه‌های همگانی افزود هیچ مقام دولتی حق تعرض به آزادی بیان ندارد، او گفت:" مقام‌هایی که به صورت فردی در تلاش محدود ساختن آزادی بیان هستند، با مستند ساختن عمل‌کردهای‌شان باید تحت پی‌گرد قانونی قرار بگیرند."

سفیر آزادی بیان با خطاب به مسوولان رسانه‌ها و خبرنگاران وعده سپرد که در صورت برخورد غیرقانونی با خبرنگاران، افرادی که مرتکب این عمل شده باشند، مورد پی‌گرد قانونی قرار می‌گیرند.
او در پایان تصریح کرد که ضمانت‌های قانونی و حقوقی خوبی برای حمایت از آزادی بیان در افغانستان وجود دارد؛ اما باید میکانیزم مشخصی برای تطبیق و اجرای آن ایجاد شود.
در همین حال، فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز کار خبرنگاری در افغانستان را دشوار خواند و گفت:« کار رسانه‌ای در کشورهایی مانند افغانستان و برخی کشورهای جهان سوم، کار ساده‌ای نیست، یک خبرنگار هر لحظه با خطر رو به رو است و باید مشکلات را به جان بخرد تا اطلاع‌رسانی کند.»
به گفته‌ی سانچارکی رسانه‌های افغانستان نیز در حال رشد و تکامل هستند و در این راه، مشکلاتی را هم متحمل می‌شوند.
او در پایان افزود که با وجود مشکلات فراوان در کار رسانه‌ای، افغانستان نمونه‌ی کاملی از آزادی بیان و دموکراسی است.
گفتنی است، این جایزه همه ساله به یکی از رسانه‌ها و یا نهادهای مدافع روزنامه‌نگاران که فعالیت‌های گسترده و استثنایی در این عرصه‌ داشته‌اند، اهدا می‌شود.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host