تازه ها: .

فعالان رسانه‌ای، خواستار جدیت و حمایت حکومت از روند دسترسی به اطلاعات و گسترش آزادی بیان شدند

صالحه احساس، ٢٤ ثور ١٣٩٦، (٠نظر)

به‌مناسبت تجلیل از روز جهانی ازادی بیان، همایشی با حضور رئیس جمهور ، بانوی اول، سفیر ازادی بیان، مسئولان حکومتی، مسئولان رسانه‌ها، خبرنگاران و مسئولان نهادهای مدافع ازادی بیان برگزار شد.
در این همایش بحث‌های مهم , همه جانبه و کلیدی پیرامون وضعیت ازادی بیان و وضعیت خبرنگاران مطرح شد. شاه‌زمان میوندی مشاور ارشد رئیس جمهوری در امور روابط عامه و ارتباطات استراتیژیک در این مراسم بیان داشت که براساس حکم دسترسی به معلومات، همه اداره‌ها و سخن‌گویان حکومت مکلف‌ هستند که معلومات مربوط را با رسانه‌ها شریک کنند. مشاور ارشد رئیس‌ جمهوری، تجلیل از روز بین‌المللی آزادی مطبوعات را نمایان‌گر همکاری مشترک حکومت با رسانه‌ها و حمایت حکومت از آزادی بیان دانست. او افزود: مشاوریت ارشد روابط عامه و ارتباطات استراتیژیک تعهد دارد که از آزادی بیان حمایت و برای فعالیت آزاد رسانه‌ها و خبرنگاران، تسهیلات لازم را فراهم کند در این همایش نجیب شریفی مسئول کمیته مصئونیت خبرنگاران و شریف حسنیار مسئول عمومی تلویزیون اریانا، پیرامون مشکلات عمده خبرنگاران مانند: محدودیت در دسترسی به اطلاعات، نبود مصئونیت شغلی، راه‌های همکاری‌های دوجانبه بیشتر جهت فراهم اوری معلومات به مردم، صحبت کردند .
معصومه محمدی مسئول کمیته بانوان خبرنگار ضمن اظهار نگرانی از کاهش حضور بانوان در رسانه‌ها , خواهان دوام تعهد رئیس جمهور بر حمایت از حضور بانوان خبرنگار و حمایت از ازادی بیان شد. او از مسئولان رسانه‌ها نیز خواست تا در قسمت حضور زنان در عرصه رهبری و مدیریت رسانه‌ها , همکاری کرده و فرصت‌های بیشتری را فراهم کنند.
نادر نادری سفیر آزادی بیان خطاب به خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها، گفت: تلاش کنید که در چوکات نهادها به این آزادی احترام بگذارید تا نهادینه شود، او اظهار داشت که نسل کنونی کشور تغییر کرده ‌است و در زمینه‌ی حمایت از آزادی بیان، همه از خبرنگاران حمایت خواهند کرد. سفیر آزادی بیان علاوه کرد که هیچ‌فردی نمی‌تواند که آزادی رسانه‌ها را محدود کند؛ اما ما باید به محتوای کار خود توجه و با درنظرداشت منافع ملی و شرایط کشور با صداقت کار و تلاش کنیم. نادری گفت: افزون‌ براین، خشونت از سوی تروریستان در برابر رسانه‌ها و خبرنگاران افزایش داشته؛ اما افغانستان توانست در عرصه‌ی آزادی بیان در میان کشورهای جهان، مقام ۱۲۰مین کشور را از آن خود کند.
در همین حال، رییس جمهوری کشور، ضمن تاکید بر دوام تعهد حکومت به ازادی بیان گفت: ایجاد فضای اعتماد میان حکومت و رسانه‌ها در راستای حفاظت از منافع ملی کشور موثر است؛ زیرا آزادی بیان بحث یک‌جانبه نه، بلکه دو طرفه است وی اضافه کرد: رسانه‌ها باید تحمل داشته‌باشند و حق آزادی شخصیت‌های را احترام کنند و هیچ‌ فردی حق محکوم‌کردن دیگران را ندارد.
اقای رئیس جمهور خواهان ارائه طرح مشخصی برای افزایش بانوان خبرنگار و پررنگ ساختن حضور آنان در رسانه‌ها شد و همچنان تاکید کرد که هر اقدام حمایتی برای مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه‌های همگانی که نیاز است را انجام خواهد داد. رئیس جمهور به معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ دستور داد که در زمینه تطبیق مقرره حقوق و بیمه خبرنگاران اقدام عاجل کند و خطاب به خبرنگاران گفت:« من آماده هستم که این مقرره را به حکم، فرمان تقنینی و قانون تبدیل کنم؛ زیرا این قابل قبول نیست که خانوادۀ مطبوعات بدون حقوق باشند. در ختم برنامه تعدادی از خبرنگاران و سخنگویان حکومتی مورد تقدیر قرار گرفتند .

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host