تازه ها: .

نهادهای حامی رسانه‌ها از عدم مصوونیت خبرنگاران شکایت دارند

سکینه موسوی، ٢٦ ثور ١٣٩٦، (٠نظر)

فهیم دشتی: دولت با گذشت ۱۵ سال در زمینه‌ی امنیت و مصوونیت خبرنگاران هیچ اقدامی نکرده است.
فهیم دشتی، عضو فدراسیون ملی ژورنالیستان افغانستان در «کنفرانس ملی امنیت و مصوونیت ژورنالیستان» پیرامون کارکردهای فدارسیون در زمینه‌ی امنیت خبرنگاران صحبت کرد.
او عدم مصونیت، تهدید رسانه‌ها از سوی گروه مخالف مسلح، افراد غیرمسئول و برخی مقام‌های دولتی در مرکز و ولایات، وضع انواع مالیات از سوی وزارت مالیه و نبود بیمه و حقوق تقاعدی را از جمله‌ی بزرگ‌ترین چالش‌های فراروی جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان عنوان کرد.
آقای دشتی افزود که خبرنگاران همواره برای اطلاع‌رسانی دچار مشکل‌ می‌شوند، آنان مورد خشونت قرار می‌گیرند و یا به قتل می‌رسند، اما هیچ رسیدگی به پرونده‌ی خبرنگاران صورت نمی‌گیرد.
او با اشاره به وضعیت بد اقتصادی و وضع مالیات بر رسانه‌ها، گفت:« حکومت مالیات چند مرتبه‌یی را بر رسانه‌ها وضع و انواع و اقسام مالیه، مانند: مالیات جواز، مالیات معاش کارمندان از رسانه‌ها جمع‌آوری می‌کند.»
به گفته‌ی دشتی، خبرنگاران از سوی مسئولان دولتی، زورمندان و غاصبان زمین تهدید می‌شوند، حق بیمه و حقوق تقاعدی نیز ندارند و این حقوق از سوی صاحبان رسانه‌ها نیز نادیده گرفته می‌شود.
او تصریح کرد که خبرنگار باید بدانند که تا چه زمانی کار و حقوق دریافت کنند.
از سویی هم،‌ رحیم‌الله سمندر، عضو فدراسیون اتحادیه‌ی ملی ژورنالیستان با ابراز نگرانی از وضعیت خبرنگاران و رسانه‌ها در ولایات، گفت:« نگرانی در مورد رسانه‌ها و خبرنگاران در ولایات بیشتر است؛ زیرا خبرنگاران نمی‌توانند برای تهیه‌ی خبر به ولسوالی‌ها سفر کنند.»
او در ادامه بیان داشت که در ۲۰ ولایت افغانستان هنوز هیچ کارمند زن در بخش رسانه‌ها فعالیت ندارد.
به گفته‌ی رحیم‌الله سمندر در اکثر ولایات خبرنگاران به اطلاعات دسترسی ندارند و در شماری از ولایات هنوز کمیته‌های مصونیت ایجاد نشده است و در بیش از نیمی از ولایات کشور این کمیته‌ها کار درست انجام نمی‌دهند.
او افزود که بامیان، زابل، کاپیسا، سرپل، هلمند، لوگر، دایکندی، غور، کنر، بغلان و فراه از جمله ولایاتی هستند که مقامات برای ارایه‌ی معلومات زمینه‌سازی نکرده و در بسیاری موارد خبرنگاران را مورد بازجویی قرار داده‌اند.
در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی در این نشست گفت:«‌آزادی بیان، دستاوردهای رسانه‌ها و خبرنگاران برگشت‌ناپذیر است و قدرت رسانه‌های جمعی با یک حرف یا حرکت خاموش و متوقف نخواهد شد
رییس اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی با ابراز قدردانی از کارکرد موثر رسانه‌ها، خبرنگاران، حمایت سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای حامی رسانه‌های آزاد، افزود که در بسیاری موارد گزارش‌های رسانه‌ها باعث خنثا شدن پلان دشمن و جلوگیری از فساد اداری شده است.
آقای عبدالله در پایان بیان داشت که مسایل مطرح شده را در جلسات شورای امنیت ملی، شورای وزیران و کمیته‌های آن مطرح و آن را پیگیری می‌کند.
کنفرانس امنیت و مصونیت ژورنالیستان از سوی فدراسیون ژورنالیستان افغانستان برای دو روز در کابل برگزار شد  که در پنل روز نخست، پیرامون مصوونیت جانی خبرنگاران، چالش‌ها و راه‌کارها و در پنل روز دوم پیرامون مصوونیت بانوان خبرنگار بحث و گفت‌وگو شد.
معصومه محمدی رییس موسسه اجتماعی و فرهنگی تساوی در بخشی از برنامه بیان داشت که بدون سهم‌گیری زنان، موفقیت یک رسانه ممکن نیست.
او گفت:« نقش و روند حضور زنان در کشور رو به کاهش بوده است، با توجه به این‌که مراجع رسیدگی به مشکلات خبرنگاران وجود دارد؛ اما نبود انسجام کاری، ضعفی است در این راستا.»
محمدی از اصحاب رسانه‌ها خواست تا با سهم‌دهی زنان در پست‌های رهبری، تصمیم‌گیری و توجه بیشتر به مسایل زنان در عرصه‌های مختلف در راستای تقویت حضور زنان کار کنند؛ زیرا نبود زنان در بخش‌های کلیدی زنگ خطری برای جامعه‌ی رسانه‌ای کشور است.
گفتنی است این نشست از سوی فدراسیون ژورنالیستان افغانستان با همکاری USAID، انترنیوز، موسسه آغاخان و کاونترپارت برای دو روز با هدف در میان گذاشتن مشکلات رسانه‌ها با مقام‌های حکومتی و پیدا کردن راه‌حلی برای این مشکل، برگزار شد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host