تازه ها: .

ساده‌سازی خدمات دولتی یکی از راه های مبارزه با فساد اداری است

منیژه سدید ، ٢٧ سرطان ١٣٩٦، (٠نظر)

جیمز وسراستیروم، رییس نهاد بین‌المللی دموکراسی انترنیشنل یا «‌دی‌آی» می‌گوید که به همکاری جامعه‌ی مدنی و رسانه‌ها ساده‌سازی پروسه‌های خدماتی را در شماری از اداره‌های دولتی از چهار ماه پیش شروع کرده‌اند.

آقای وسراستیروم که در کنفرانس حساب‌دهی مدنی، اصلاحات در عرضه‌ی خدمات عامه و مبارزه با فساد صحبت می‌کرد، گفت فساد در همه‌ی اداره‌های دولتی وجود دارد، ما وزارت‌های اقتصاد، مالیه، معارف، خارجه، ریاست‌های شهرداری کابل و ثبت احوال نفوس را تحت کار خود قرار دادیم، برای اصلاحات در خدمات، خود این نهاد‌ها اعلام آماده‌گی کردند، ما هم این اداره‌ها را در بخش ساده‌سازی پروسه‌ها، اصلاحات و مبارزه با فساد کمک کردیم.

هم‌چنان جیمز وسراستیروم نقش رسانه‌ها و جامعه‌ی مدنی را در کاهش فساد در اداره‌های دولتی مهم دانست و گفت که با گذشت زمان تأثیر رسانه‌ها بر شفافیت کار در اداره‌های دولتی بیشتر می‌شود.

در همین حال شاه‌محمود هارون، نماینده آژانس خبری پژواک گفت بر اساس همکاری‌ای که با نهاد بین‌المللی دموکراسی انترنیشال داشته‌، در چهار ماه گذشته گزارش‌ها و اطلاعاتی را در سایت خود نشر کرده‌اند که فساد اداری را در اداره‌های دولتی نشان می‌دهد.

اعلامیه مطبوعاتی که در این کنفرانس به خوانش گرفته شد .

اعلاميۀ مطبوعاتی

کنفرانس ملی حسابدهی مدنی، اصلاحات در عرضه خدمات عامه و مبارزه با فساد

تاریخ: ۱۶جولای ۲۰۱۷

پروژۀ مبارزه با فساد اداری از طریق نشر گزارش های ویژۀ تحقیقی که به ابتکار" نهاد بین المللی دموکراسی درافغانستان" و همکارى نهادهای جامعه مدنی راه اندازی شده بود، بتاريخ ۳۰ جون سال ۲۰۱۷ موفقانه به پایان رسید.

دستاوردها، موانع و تجارب این پروژه، امروز در کنفرانس ملی تحت عنوان " کنفرانس ملی حسابدهی مدنی، اصلاحات در عرضه خدمات عامه و مبارزه با فساد "، به بحث گرفته شد.

هدف اين پروژه، آگاهی حکومت و مردم افغانستان از وجود فساد اداری و کاغذپرانی در ادارات دولتی و راه هاى جلوگيرى از آن، انتشار افکار عمومی درباره مسائل مربوط به فساد، ارائه راهکار به نهادهای جامعۀ مدنی براى دسترسی به اطلاعات و انتشار اخبار مربوط به فساد و تهیۀ فلم هاى کوتاه و مستند ویدیویی در مورد فساد به افراد محروم از نعمت سواد، بوده است.

فساد در افغانستان، بعنوان بزرگترین تهدید در برابر افغانها قرارداشته؛ اما رسانه ها و نهادهای جامعه مدنی، با وجود سعی و تلاش پیگیرانه، نتوانسته اند خدمات مؤثر دراين راستا به شهروندان کشور ارائه نمایند؛ درحالیکه تهدیدات امنیتی نگران کننده است و نیروی مخرب نامرئی فساد نيز بر زندگی میلیون ها تن ازمردم کشور، اثر سوء گذاشته است.

موجوديت فساد در امورات برخى ادارات دولتی مانند "توزیع تذکره در وزارت امورداخله، توزیع شهادتنامه صنف دوازدهم در وزارت معارف، توزیع جواز اصناف در شارواليها، ثبت موسسات(NGO) در وزارت اقتصاد، توزيع زمين به عودت کنندگان در وزارت مهاجرين وعودت کننده ها، چگونگى تصديق اسناد در وزارت امورخارجه، وضعيت کارى ماليه دهندگان کوچک و متوسط در وزارت ماليه"؛ موضوعات گزارش هاى تحقیقی در اين پروژه بوده، که بيشتر در ولایات کابل، هرات و ننگرهار روى آن تمرکزصورت گرفته است.

در اين گزارش ها ضمن اينکه بيشتر به اعداد، ارقام و قضایای فساد توجه شده؛ ابعاد مختلف موضوع بررسى گرديده، نظريات و ديدگاه هاى جوانب مختلف قضايا منجمله متضررين و مسوولان دولتى و ماموران عرضۀ خدمات عامه نيز شامل شده است.

گزارش های تحقیقی شامل اين پروژه؛ علاوه بر ویب سایت آژانس خبری پژواک، در برخى ویب سایت های خبری و مطبوعات چاپی، صوتی و تصویری نيز اقبال نشر يافته و بیش از یک میلیون رسانۀ اجتماعی، گزارشات منتشرۀ پژواک را از طریق صفحات مربوطه، منتشر ساخته اند.

پژواک، همچنان به نشر مقالات نويسنده ها در خصوص چالش ها و موانع ارايۀ خدمات عامه نيز پرداخته و ضمناً سه فلم مستند در بارۀ موجوديت فساد و چگونگى ارايۀ خدمات در ادارات توزيع تذکره، صدور جواز اصناف و توزيع سند ملکيت به عودت کننده ها، تهيه و از طريق ويب سايت ها نشر نموده است.

در این کنفرانس که به تاریخ 25 سرطان برگزار گردید تعدادی از مقامات حکومتی و فعالین مدنی درباره راه های مبارزه با فساد اداری و از بین بردن چالشهای فعلی ،صحبت وتبادل نظر کردند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host