تازه ها: .

مشکلات دوامدار بانوان خبرنگار در ولایت بلخ

شیلا بهیر مزارشریف، ٣١ سرطان ١٣٩٦، (٠نظر)

تبعیض جنسیتی ،عنعنات ناپسند، سنتی بودن جامعه، مسلکی نبودن بعضی رسانه گران از مواردی است که سبب شده بیشتربانوان خبرنگار در بلخ که رشته تحصیلی شان خبرنگاری بوده حالا؛ خلاف رشته تحصیلی کار نمایند.

فریده حقبین از بانوان است که از رشته خبرنگاری فارغ شده است و اما حالا خلاف رشته تحصیلی در یکی از مکتب خصوصی به عنوان استاد کار می کند.

وی که در دوران دانشگاه کارهای رسانه ی کرده است در مصاحبه خود با خبرنگار تساوی علت کار کردن خلاف رشته اش را چنین بازگو می نماید " زمانیکه که دانشجو بودم کار رسانه ی کرده ام اما بعد از فراغت، به چند دلیل نتوانستم به کار خبرنگاری، ادامه بدهم که یکی از این دلایل باورهای سنتی خانواده ام بود که اجازه ندادند مطابق رشته تحصیلی ام در رسانه ها کارنمایم".

وی هم چنان در ادامه سخنان خود گفت"  از لحاظ اجتماعی هم به یک بانوی که در یک رسانه کار می کند، با دید منفی نگرسته میشود و از طرف دیگر کسانیکه در راس رسانه های افغانستان  قرار دارند افرادی هستند که اکثر شان مسلکی نیستند و نمی دانند وظیفه یک خبرنگار چیست ".

بانو حقبین تنها بانوی نیست که خلاف رشته تحصیلی اش کار می کند بلکه در این ولایت بانوان زیادی هستند که نظر به مشکلات و شرایط که سد راه شان شده است، کار خبرنگاری را ترک کرده اند.

زینب اکبری از جمله بانوان خبرنگار میگویند.

"تبعیض وبرخورد دوگانه مسوولان رسانه ها و معاش کم نسبت به خبرنگاران مرد سبب شده است از کار خبرنگاری  کناره گیری کنیم".

در همین حال بانو مبینه خیراندیش مسئوول دفتر نی در ولایت بلخ با تایید این حرف ها  می گوید " من خودم سالها است که در این مسلک کار می کنم و می دانم که بانوان ما خیلی در کار خبرنگاری مشکل دارند و مجبور هستند برای اثبات شان مبارزه نمایند و قربانی بدهند ".

وی هم چنان در ادامه سخنان خود گفت: متاسفانه جامعه سنتی افغانستان کمتر این اجازه را به بانوان در تمام عرصه های اجتماعی می دهند که  بیایند در اجتماع  کار نمایند  و در قسمت کار رسانه ی خانواده ها حساس تر برخورد می کنند.

" ما نگران این هستیم اگر دولت و نهاد های دفاع از آزادی بیان از خبرنگاران زن را حمایت نکنند، بانوان خبرنگار در آینده مجبور به ترک حرفه خبرنگاری خواهند شد و با پیشنهادهای مان را در این نامه خلاصه کرده ایم."

عدم رسیدگی به دوسیه های قتل خبرنگاران در افغانستان و خشونت در برابر آنان  از دیگر نگرانی هایی است که فعالین مدنی در بلخ به آن اشاره می کنند و می گویند با وجود توشیح قانون دسترسی به اطلاعات هنوز خبرنگاران با چالش های فراوانی روبه رو هستند.

این فعالین مدنی حکومت را از اینکه همواره رسانه ها را دستاوردش گفته اما به وضعیت خبرنگاران توجه درست نداشته است، انتقاد می کنند.

آنان ابراز نگرانی می کنند که اگر به چالش ها در برابر خبرنگاران پایان داده نشود نه تنها شاهد گم رنگ شدن حضور زنان در رسانه خواهیم بود بلکه سایر خبرنگاران نیز از  کار رسانه یی دلگیر ساخته، و در نهایت آزادی بیان را در افغانستان  زیر پرسش خواهد برد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host