تازه ها: .

سازمان گزارشگران بدون مرز از مشکلات بانوان خبرنگار، اظهار نگرانی کرد

شریفه محمدی، ٣٠ عقرب ١٣٩٦، (٠نظر)

مرکز حمایت از زنان خبرنگار در افغانستان با همکاری سازمان گزارش‌گران بدون مرز، طی کنفرانس خبری زیر نام « شمار فعالان رسانه‌ای زن و وضعیت زنان ژورنالیست در افغانستان» نتیجه‌ی تحقیق خود را ارایه کرد.
در این کنفرانس خانم سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر، ضمن تاکید بر این که آزادی بیان حق ابتدایی هر انسان است و رسانه‌ها نقش مهم را در تغییر مثبت یک جامعه ایفا می‌کند، گفت:«  بالا بردن ظرفیت خبرنگاران ضروری است.»
رضا معیینی مسوول بخش افغانستان و ایران در سازمان گزارش‌گران بدون مرز، با ابراز نگرانی از چالش‌های زنان خبرنگار گفت:« ما از مشکلات زنان خبرنگار نگرانیم اما ناامید نه.»
آقای معیینی به این باور است که، زنان خبرنگار از حقوق بنیادی شان محروم‌اند و از حکومت افغانستان و مالکان رسانه‌ها می‌خواهد تا عاملان خشونت‌ها در برابر خبرنگاران را مجازات کند.
فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان، نشر این گزارش را یک فراخوان عنوان کرده و از حکومت به‌خصوص وزارت اطلاعات و فرهنگ و مالکان رسانه‌ها می‌خواهد جهت تکمیل این فراخوان باید همکاری همه جانبه را با آنها داشته باشند.
بر اساس این گزارش که با ۷۴ رسانه سراسری و محلی و چهار نهاد حمایت از خبرنگاران و رسانه‌ها تهیه شده است، در این شمار رسانه‌ها، ۱۰۳۷ زن مشغول کار رسانه‌ای‌اند.
این گزارش نشان می‌دهد که در دو سال اخیر حضور زنان در رسانه‌های محلی در ولایت‌ها، کاهش یافته وعامل اصلی آن جنگ و ناامنی خوانده شده است.
در این گزارش آمده است "در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ در افغانستان شش همکار رسانه‌یی زن کشته شده‌اند، که همه‌ی نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران بر این امر تاکید دارند که خشونت علیه خبرنگاران زن بسیار بیشتر از همکاران مردم است و زنان خبرنگار در خیابان، هنگام انجام وظیفه، مورد خشونت کلامی، آزار و اذیت فیزیکی قرار می‌گیرند.
یافته‌های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، نشان می‌دهد که در ولایات ارزگان، بدخشان، پنجشیر، پکتیا، پکتیکا، خوست، زابل، سرپل، سمنگان، غور، کاپیسا، کنر، لغمان، لوگر، نورستان، نیمروز و میدان‌وردک، هیج خبرنگار زن به صورت فیزیکی حضور ندارند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host