تازه ها: .

عواید و صادرات کشور در سال 96 افزایش یافته است

نظیفه هاشمی، ١٢ جدي ١٣٩٦، (٠نظر)

اجمل عبدالرحیم زی: مقدار صادرات و عواید کشور در سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است.
اجمل عبدالرحیم زی، سخن‌گوی وزارت مالیه، طی کنفراس خبری، نتایج و تصمیم‌های نوزدهمین جلسه شورای عالی را بیان کرد و گفت:« صادرات افغانستان در سال مالی ۱۳۹۶ به ۷۲۳ میلیون دالر رسیده درحالی که میزان صادرات کشوردر دوسال، بیش از ۵۸۰ میلیون دالر بوده است.»
او اضافه کرد که عواید ملی در سال مالی ۱۳۹۶ به ۱۷۰ میلیارد افغانی رسیده است که در مقایسه با دوسال گذشته، حدود ۷۰ میلیارد افغانی افزایش یافته است.
آقای عبدالرحیم زی، یادآور شد که شورای عالی اقتصادی مصوبات و تصامیم شان را در رابطه به طرح وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی در مورد ایجاد سیستم تایم دیتا منجمنت، تحلیل وبررسی زنجیره‌ی ارزش سکتور تالک، گزارش قرارداد به اجاره سپردن فابریکه‎‏های سمنت و معادن زغال سنگ کرکر و دودکش ولایت بغلان ارایه کرده است و طرح تعدیل قانون جمع آوری محصول مخابراتی؛ این طرح شامل ایجاد سیستم مدیریت به موقع معلومات،از جمله طرح جمع آوری عواید و نظارت از کیفیت عرضه خدمات مخابراتی معلوماتی است.
این شورا فیصله کرد تا سرمایه گزاران در بخش استخراج و پروسس منرال تالک تشویق شود و تثبیت این منرال در ولایت‌های ننگرهار، کابل، پروان، کاپیسا، لوگر صورت گرفته که در سال2017 تولیدات تالک بیش از 7.31 میلیون تن رسیده است.  هدف اساسی این جلسه حمایت فابریکه‌های موجود، تشویق سرمایه‌گزاری فابریکه‌های جدید، جلوگیری قاچاق فلزات داغمه به بیرون از کشور، تعیین سرنوشت فلزات داغمه، ارایه بیلانس سالانه فابریکه‌های ذوب آهن، سرمایه‌گزاری بالای استخراج معادن آهن، است.
این در حالی است که سال 2017 یک سال پر دست آورد برای سکتورهای خصوصی گفته شده و در این سال برعلاوه واردات صادرات کشور نیز به گونه‌ی چشم‌گیری افزایش یافته است.
بیلانس صادرات در سال 2015 580 میلیون دالر بوده و در سال 2017 این بیلانس به 723 میلیون دالر افزایش یافته است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host