تازه ها: .

وزارت صنعت و تجارت: ۶.۶ میلیون نهال جلغوزه و ۳.۵ میلیون نهال پسته، در سال جاری غرس شده است

فاطمه عادلی، ٢٢ سنبله ١٣٩٨، (٠نظر)

ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری، "نشست ملی توسعه تولیدات و صادرات جلغوزه و پسته افغانستان به بازارهای جهانی" را با حضور مقام‎های دولتی، روسای اتاق تجارت، متخصصان پسته و جلغوزه، باغداران و سرمایه‎گذاران، در کابل برگزار کرد.
خان ولی بشرمل، معاون تخنیکی اداره امور، گفت که در این نشست برسر احیای جنگلات پسته و جلغوزه، ایجاد جنگل‎های تازه، جمع‎آوری و بسته‎بندی معیاری و صادرات این دو محصول به بازارهای جهانی، بحث صورت می‎گیرد تا نتایج آن به مقام ریاست جمهوری پیشکش شود.
او با تاکید بر ضرورت مشارکت بین مردم و حکومت افزود که نیاز است تا میزان تولیدات پسته در شمال و جلغوزه در جنوب کشور، انکشاف داده شود.
جنگل‎های جلغوزه در ۹ ولایت افغانستان وجود دارد و تا اکنون ۴۴ هزار هکتار زمین را احتوا می‎کند.
حشمت الله غفوری، معین وزارت زراعت آبیاری و مالداری گفت که سال گذشته از جنگل‎های جلغوزه افغانستان بیش از ۲۳ هزار تن محصول به دست آمده است.
او اضافه کرد که وزارت زراعت در سال جاری ۶.۶ میلیون نهال جلغوزه و۳.۵ میلیون نهال پسته غرس کرده است.
علاوه‎ بر جلغوزه، پسته نیز از محصولات عمده‎ی زراعتی در افغانستان به شمار می‎رود و در حال حاضر در شمال کشور در ۱۱ ولایت به شمول هرات کشت می‌شود. هم اکنون ۳۵۷۱ هکتار جنگل پسته در این ولایت‎ها موجود است و سال گذشته بیش از ۲۵ هزار تن از این جنگل‎ها محصول به دست آمده است.
آقای غفوری بیان کرد که وزارت زراعت بزرگترین باغ پسته در زمینی به مساحت ۳۰ هزار هکتار را در آینده‎ی نزدیک در هرات ایجاد می‎کند و همچنان قرار است ۱۰ هزار هکتار باغ پسته در دیگر ولایت‎ها نیز تاسیس شود.
در همین حال اجمل حمید عبدالرحیم‎زی، معین وزارت صنعت وتجارت با اشاره به افزایش میزان صادرات گفت که صادرات افغانستان در ۴ سال گذشته ۵۷ درصد افزایش یافته است. او افزود که جلغوزه، پسته و زعفران از نمونه‎های مهم صادراتی افغانستان است و در حال حاضر از ۱۶ کشور جهان تقاضا برای خرید جلغوزه وجود دارد.
او تصریح کرد که وزارت صنعت و تجارت در تلاش آن است تا گراف صادرات افغانستان افزایش یابد و تا ختم سال روان میزان مجموعی صادرات به حدود یک میلیارد دالر برسد.
معاونان والی‎های ولایت‎های هرات، ننگرهار و خوست در این نشست زمینه‎ی برای احیا و ایجاد جنگل‎های پسته و جلغوزه در شمال و جنوب کشور را مهیا دانسته و خواهان زمینه‎سازی برای ایجاد فابریکه‎های معیاری پروسس و بسته‎بندی به این دو محصول با ارزش شدند.
قابل یادآوری است که پسته و جلغوزه در افغانستان به پیمانه وسیع تولید می‎شود. به تازگی از قاچاق جلغوزه به کشورهای همسایه جلوگیری شده است و در حال حاضر این محصول از طریق دهلیزهای هوایی و بنادر، با نام افغانستان به بازارهای جهان صادر می‎شود.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host