تازه ها: .

کنفرانس خبرنگاران زن؛ فرصت‎ها و چالش‎ها

فاطمه عادلی، ٢٥ جدي ١٣٩٨، (٠نظر)

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در کنفرانس خبرنگاران زن؛ فرصت‌ها و چالش‌ها در کابل می‌گوید که رسانه‎ها جای است که حقوق زنان خبرنگار را نقض می‌کنند و حتی در قراردادها تبعیض روا می‌دارند و از تطبیق قانون کار و سایر قوانین سر باز می‌زنند.
آقای دانش تاکید کرد که رسانه‌ها باید تامین حقوق زنان را در راس اولویت‌های‎شان قرار دهند.
او همچنان با اشاره به روند صلح می‌گوید که بدون اعلام آتش‌بس و مذاکرات دولت‌محور رسیدن به صلح ممکن نیست.
معاون دوم ریاست جمهوری خبرنگاران زن را در افغانستان از دو جانب هدف خشونت و تبعیض دانست. او گفت این خبرنگاران از یک طرف به عنوان زن و از سوی دیگر به عنوان خبرنگار مورد خشونت و تبعیض قرار می‌گیرند.
آقای دانش، حاکمیت قانون و جدیت عمل نهادهای عدلی و قضایی در پیوند به قضایای خشونت علیه زنان را راهکار کاهش خشونت علیه خبرنگاران زن توصیف کرده وعده سپرد که بررسی قضایای مربوط به زنان خبرنگار در اولویت کمیته مشترک رسانه و حکومت قرار خواهد گرفت.
معاون رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در مورد روند صلح افزود: اعتمادسازی برای صلح و اظهار نیت صادقانه طرف مقابل برای صلح یک ضرورت اساسی است و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به مالکیت افغان‌ها با محوریت دولت افغانستان و اعلام آتش‌بس عمومی و سرتاسری، سه ضرورت جدی برای اعتماد سازی و سه نقطه بزرگ و کلیدی برای موفقیت پروسه صلح است.
او تأکید کرد که بدون این سه اصل نه اعتمادی به وجود می‌آید و نه برای یک صلح پایدار می‌توان امیدی داشت.
به گفته معاون رییس جمهور، حکومت افغانستان در پروسه صلح همچنان بر جمهوریت و حقوق شهروندی و به صورت خاص بر حقوق‌بشر و حقوق‌زنان و آزادی بیان پافشاری می‌کند و این ارزش‌ها را جزء اصول اساسی خود می‌داند.
معاون رییس جمهور از فدراسیون خبرنگاران افغانستان نیز خواست که در مرحله نخست باید خودشان عدالت جنسیتی را در داخل خود این نهاد و فعالیت‌های آن تأمین کنند و بعد مالکان و صاحبان رسانه‌ها مخصوصاً رسانه‌های خصوصی و غیردولتی را وادار که عدالت جنسیتی را رعایت کنند.
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این مراسم بیان داشت که بر اساس یک سروی که از سوی این وزارت چند ماه پیش صورت گرفت زنان خبرنگار دستکم با 20 چالش مختلف در فضای کاری شان روبرو هستند.
با این حال نجیبه ایوبی رییس کلید گروپ، از حضور ده‌ها خبرنگاران زن در رسانه‌های افغانستان ابراز خرسندی کرد. بانو ایوبی گفت که هفده سال پیش تعداد انگشت شماری از زنان به حیث خبرنگار فعالیت می‌کردند و این رقم با افزایش چشم‎گیر روبه‎رو شده است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host