تازه ها: .

خدمات مساعدت‌های حقوقی در سال جدید در تمام ولسوالی‌ها گسترش خواهد یافت

اتاق خبر، ٢٤ جدي ١٣٩٩، (٠نظر)

قضاوت‌پوه فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه کشور در چهارمین نشست کمیسیون عالی مساعدت‌های حقوقی تاکید کرد که تلاش شده‌است تا ارایه مساعدت‌های حقوقی دولتی برای اشخاص بی‌بضاعت در سال جدید به سطح ولسوالی‌ها گسترش یابد.

چهارمین نشست کمیسیون عالی مساعدت‌های حقوقی امروز سه‌شنبه، 23 جدی به ریاست وزیر عدلیه و اشتراک اعضای کمیسیون برگزار شد و در آن درباره گسترش خدمات مساعدت‌های حقوقی، ایجاد صندوق وجهی برای مساعدت‌های حقوقی، طرزالعمل کمیسیون و نظارت از کلینیک‌های حقوقی بحث و گفتگو شد.

فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه در این نشست گفت که اراده داریم تا در آخرین نقاط کشور که محاکم یا سارنوالی حضور دارد، زمینه دسترسی به وکیل مدافع نیز وجود داشته باشد.

او در عین حال تاکید کرد که مساعدت‌های حقوقی توسط موسسات در تمام ولایات باید به صورت عادلانه صورت گیرد و متمرکز بر یک ولایت نباشد.

وزیر عدلیه همچنین گفت که نهادهای ارایه کننده خدمات مساعدت‌های حقوقی باید از طرف کمیسیون عالی مساعدت‌های حقوقی اعتبارنامه دریافت کنند و شاخص‌های مرتبط به این خدمات، تعیین شود.

در این نشست خانم جنیفر اسمیت، رییس بنیاد بین‌المللی حقوق (ILF) و عضو کمیسیون گفت که بر بنیاد تفاهم‌نامه این نهاد با وزارت عدلیه، چهارچوب‌های مساعدت‌های حقوقی در جهان باید مورد مطالعه و تطبیق قرار گیرد. به گفته او، این چهاچوب‌ها شامل اصول سازمان ملل درباره مساعدت‌های حقوقی نیز می‌شود.

در این نشست، دیوید کارول پژوهش‌گر سیستم‌های مساعدت‌های حقوقی در ایالات متحده آمریکا در بارۀ چگونگی سیستم‌های مساعدت‌های حقوقی در ایالات مختلف این کشور توضیحات مسلکی خویش را ارایه کرد. او همچنان تجارب ایالت‌های آمریکا را در زمینه خدمات مساعدت‌های حقوقی و تقویت کمیسیون عالی مساعدت‌های حقوقی با اعضای این نشست شریک ساخت.

عبدالتواب بالاکرزی، معین علمی وزارت تحصیلات عالی و عضو دیگر کمیسیون هم در این نشست گفت که کلینیک‌های حقوقی عملاً در دانشگاه‌های 19 ولایت کشور فعالیت دارد.

در نشست امروز کمیسیون عالی مساعدت‌های حقوقی فورم گزارش‌دهی نهادهای ارایه کننده مساعدت‌های حقوقی با تغییرات اندک تصویب شد و تاکید شد که موضوع ایجاد صندوق پول مساعدت‌های حقوقی و اختصاص پول از سوی وزارت مالیه به آن هر چه زود نهایی شود.

در نشست امروز کمیسیون عالی مساعدت‌های حقوقی فورم گزارش‌دهی نهادهای ارایه کننده مساعدت‌های حقوقی نیز تصویب شد. گزارش‌دهی این نهادها حاکمیت قانون، یک‌سان سازی دسترسی به عدالت و شفافیت و حساب‌دهی را تقویت می‌کند و سبب می‌شود خلاهای موجود در این عرصه شناسایی و برای رفع آن اقدام شود.

در این نشست بنیاد بین‌المللی حقوق در افغانستان پریزنتیشن شیوه‌های مساعدت‌های حقوقی را ارایه کرد و در آن درباره شیوه‌های ارایه مساعدت‌های حقوقی، مدیریت و نظارت از این روند که منجر به دسترسی افغان‌ها به عدالت شود، بحث صورت گرفت.

اعضای کمیسیون همچنین تاکید کردند که موضوع ایجاد صندوق پول مساعدت‌های حقوقی و اختصاص پول به آن از طرف مراجع مربوط نهایی شود.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host