بشز تداوی بیش از ۴۰۰۰ هزار تن زخمی توسط مراکز صحی تحت حمایت صلیب سرخ
تازه ها: .

تداوی بیش از ۴۰۰۰ هزار تن زخمی توسط مراکز صحی تحت حمایت صلیب سرخ

فاطمه عادلی ، ١٩ اسد ١٤٠٠، (٠نظر)

‏ چنان که جنگ‌ها در مراکز و اطراف شهرهای کندز، لشکرگاه، کندهار و دیگر شهرهای افغانستان شدت یافته است، صدها هزار تن در معرض خطر قرار دارند. کمیته بین المللی صلیب سرخ (آی سی آر سی) از طرفین درگیر خواستار خویشتنداری فوری، حمایت از افراد ملکی و حفاظت از زیر بناهای حیاتی مانند: شفاخانه‌ها در برابر حملات و خسارات جانبی ناشی از منازعه در ساحات پرجمعیت شده است.
از اول اگست، ۴۰۴۲ تن مجروح جنگ در ۱۵ مرکز صحی  تداوی شده‌اند که آی سی آر سی با آنها کمک می‌کند، که این خودنشان دهنده شدت خشونت های اخیر است.
ایلوا فیلیون می‌گوید: «ما شاهد تخریب خانه ها، در معرض خطر قرار گرفتن کارمندان صحی و مریضان، خسارمند شدن شفاخانه‌ها و همچنان زیر بناهای آب و برق هستیم. استفاده از سلاح‌های منفجره در شهرها تاثیرات شدید و بدون تفکیک فراتر از اهداف‌شان بالای افراد ملکی دارد. مرمی های هاوان و راکت ها بدون تفکیک به خانه های افراد ملکی اصابت میکنند. بسیاری خانواده‌ها چاره‌ای جز فرار برای یافتن مکان امن ندارند. این وضعیت باید خاتمه یابد.»
درگیری‎های خیابانی در کندز، لشکرگاه و دیگر شهرها در چند روز اخیر باعث جراحت تعداد زیادی از افراد ملکی شده است، در حالی که مراکز صحی به دلیل آسیب و نبود کارمندان صحی به شدت تحت فشار قرار دارند. برق در چندین شهری که منازعه در آنها جریان دارد قطع بوده و شبکه آبرسانی در برخی از نقاط به سختی کار می‌کنند. بیشتر شهرهای بزرگ قطع بوده و سیستم آب‌رسانی به سختی در بعضی جاها کار می‌کند. بیشتر خانواده‌ها سعی می‎کنند آن ساحات را ترک کنند، اما نمی‌توانند چون وسایط نقلیه نمی‌یابند یا اینکه وجوه مالی آنرا ندارند.
آی سی آر سی و جمعیت همکار آن، یعنی هلال احمر افغانی تا حد امکان سعی می‌کنند مجروحان و اجساد کشته‌شدگان ناشی از منازعه را انتقال بدهند. تنها در ماه جولای، آی سی آر سی با ۱۳۰۰۰ تن مجروح جنگی در سراسر کشور کمک نموده است، به نظر میرسد این تعداد به علت افزایش جنگ ها در ساحات پر نفوس کشور افزایش یابد. 
فیلیون می‌افزاید، «مراکز مراقبت‌های صحی، کارمندان صحی و آمبولانس‌ها باید به هر قیمتی مصوون باشند. ما همچنان از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم به سازمان‌های بشری مانند آی سی آر سی و جمعیت هلال احمر افغانی اجازه دهند تا مجروحان را بصورت مصوون انتقال و به مردم نیازمند کمک‌های عاجل بشری را فراهم نمایند.»
قابل یادآوری است که آی سی آر سی در افغانستان یک تیم ۱۸۰۰ نفری کارمندان داخلی و خارجی دارد، که کمک‌های بشری عاجل را در سراسر کشور فراهم می‌کند و هدف آن نه تنها فراهم سازی کمک بلکه مصوونیت افراد ملکی و افراد سلب آزادی شده نیز است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host