بشز شماری از زنان هرات به دنبال هویت‌‌شان
تازه ها: .

شماری از زنان هرات به دنبال هویت‌‌شان

سید بشیر طارق ، ٢٠ اسد ١٤٠٠، (٠نظر)

نداشتن تذکره برای زنان به معضل جدی مبدل شده است و درصد بیشتری از زنان با مشکلاتی روبه رو هستند.
در هرات زنان زیادی تا کنون تذکره ندارند و با این حساب از حقوق اساسی از جمله حق کار، حق مسکن، حق آموزش و پرورش و دیگر حقوق قانونی‌شان محروم‎اند.
حال سوال اینجاست که چرا درصدی بیشتری از زنان در هرات تذکره ندارند و آنان با چه مشکلاتی روبه رو هستند.
و این که چرا یک زن از نگاه حقوقی نمی‌تواند برای خود ویا برای فرزندان خود تذکره بگیرد؟
زهرا که دقیقن نمی داند نامش چیست، از وقتی که به یاد دارد، او را به نام مادر فلانی صدا می‌زدند از نداشتن تذکره تابعیت شاکی است.
او می‌گوید فکر می‌کنم که نامم زهرا باشد.
افغانستان کشوریست که زنان به دلایل  مختلف ازجمله عرف‌های ناپسند تا اکنون سند تابعیت ندارند و برای بیشتر زنان داشتن تذکره تابعیت یک رویاست.
شیما نیز از جمله دها زن دیگر در ولایت هرات است که به دلیل محدودیت‌ها از طرف خانواده‌اش نتوانسته است که تذکره  بگیرد.
او آرزوی رفتن به مکتب را نیز دارد اما فضای بسته در خانواده‌اش او را از تعلیم باز داشته است.
او در ادامه می‌گوید:«پدرم خوش نبود تا ما دختران خانواده تذکره بگیریم چون به نظر پدرم گرفتن تذکره برای زنان خانواده یک عیب بزرگ و خلاف عرف و سنت‌های خانوادگیمان است.
مطابق به قانون ثبت احوال نفوس کشور، والدین مکلف هستند برای کودکان خود در جریان شش الی یک سال تذکره بگیرند.
اما متاسفانه برعلاوه‌ی کودکان بدون تذکره زنان و دختران  زیادی  بدون تذکره هستند؛ تذکره هر فرد بیانگر هویت فرد است.
ملیار کاکر، رئیس ثبت و احوال نفوس ولایت هرات در این باره می‌گوید: «تذکره تابعیت یک سند هویت برای هر افغان است، اما تا زمانی که مردم نیاز نداشته باشند، اقدام به گرفتن آن نمی‎کنند.»
مالیار اضافه می‌کند که  نظر به هدایت مسئولان مرکزی زنان به رویت تذکره شوهر نمی‌توانند تذکره بگیرند باید به رویت فرد نزدیک خانواده مانند: پدر، برادر، کاکا و بچه کاکا تذکره بگیرند ولی متاسفانه بعضی اوقات حتی برادران حاضر نمی‌شوند برای خواهر خود تذکره بگیرند و یا اجازه نمی‌دهند خواهرشان به رویت تذکره آنها برای خود تذکره بگیرد.
بعضی‌ها براین باوراند فضای بسته فرهنگی سبب شده است تا زنان از داشتن تذکره تابعیت محروم شوند.
اما عبدالستار سروری استاد دانشگاه و عالم دین در ولایت هرات می‌گوید: «اسلام تمام حقوق را برای یک زن داده است و حقوق و امتیازات برای زنان در قرآن و احدایث بصورت واضع آماده است.»
او علاوه کرد که داشتن تذکره تابعیت حق هر شهروند است و دراینجا مرد و زن فرق ندارد. از لحاظ دینی نیز در احدایث از نام‌های زنان پیامبران به تکرار ذکر شده و تا روز قیامت باقی خواهند ماند.
از سوی دیگر احمد رفیع نادری، رئیس انجمن وکلای مدافع ولایت هرات می‌گوید: «هر زنی که شناسنامه نداشته باشد در موارد حقوقی با مشکلات جدی روبرو می‌شود.»
نادری اضافه می‌کند که هنگامی که یک زن به مشکل حقوقی برمی‌خورد و یا مورد خشونت قرار می‌گیرد بخاطر پیگیری قضیه به انجمن وکلای مدافع مراجعه می‌کنند و به دلیل نداشتن شناسنامه قضیه‌شان پیگیری نمی‌شود و تمام مشکلات زنان باقی می‌ماند و خشونت‌ها روز به روز افزایش می‌ابد.
در ماده 33 قانون اساسی افغانستان آمده است که هر فرد بدون تبعیض جنسی، نژادی و قومی حق داشتن تذکره را دارند، و تابعیت جمهوری اسلامی افغانستان برای تمام اتباع مساوی و یکسان است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host