بشز ازدواج اجباری؛ یکی از صدها درد زنان افغان
تازه ها: .

ازدواج اجباری؛ یکی از صدها درد زنان افغان

سید بشیر طارق ، ٢٠ اسد ١٤٠٠، (٠نظر)

بدون رضایتم من را به نکاح یک مرد کلان سن در آورند، تا زمانی که در خانه‌ی پدرم بودم، چون دختر بودم، برخورد خوبی نمی‌کردند و بدون رضایتم من را به زور به نکاح یک شخصی که هیچ شناختی نداشتم در آورند.
این حرف‌های ماریا هست، یکی از صدها زنی که قربانی ازدواج اجباری در کشور شده است.
ماریا ادامه می‌دهد که من در خانواده بی‌سواد و فقیری کلان شدم که به دختران هیچ ارزشی قایل نمی‌شدند.
وقتی من را به زور دادن،  گفتم شاید که زندگی‌ام با عروسی کردن خوب‌تر شود، اما متاسفانه خانواده شوهرم به خصوص‌ خود شوهرم بالایم خیلی ظلم کرد و نگذاشت که یک روز خوش ببینم.
ازدواج اجباری یکی از بحث‌هایی هست که همواره در مورد آن بارها و بارها صحبت شده است؛ اما متاسفانه اوضاع همچنان در شماری از ولایت‌های افغانستان هیچ تغییری نکرده است.
پرسش اینجاست که خانواده‌ها در هنگام ازدواج دختران‌شان به کدام قوانین پایبندند؟
چرا انتخاب دختران برای ازدواج در بیشتر خانواده‌ها در نظر گرفته نمی‌شود؟
شماری از جامعه شناسان براین باوراند که فقر، بی سوادی، عدم آگاهی خانواده‌ها و سنت های غلط عامل اصلی ازدواج اجباری در کشور شمرده می‌شود. این نوع ازدواج‌ها منجر به طلاق، خشونت، خودکشی و خودسوزی شده و اغلب تاثیرمنفی بالای خانواده به‌جا می‌گذارد.
طبق آماری که در شش ماه اول سال میلادی در هرات منتشر شده است، نشان می‌دهد که آمار ازدواج‌های اجباری رو به افزایش است.
سهیلا صبریT مسئول بخش آگاهی دهی ریاست امور زنان ولایت هرات، می‌گوید که دلیل افزایش آمار ازدواج‌های اجباری در هرات، آگاهی بیشتر خانم‌ها از قضایای خشونت علیه‌شان است.
به گفته‌ی خانم صبری بیشتر قضایای که در این ریاست ثبت می‌شود از داخل شهرها هستند چون بیشتر خانم‌ها آگاهی‌شان بالا رفته و می‌توانند قضایای خود را ثبت کنند.
شماری از عالمان دین با اشاره به دین اسلام بیان می‌کنند که ازدواج اجباری در دین نیز نهی شده است و از مردم می‌خواهند که در هنگام عقد نکاح رضایت طرفین را در نظر بگیرند.
عصمت الله محمدی استاد شرعیات پوهنتون هرات یکی از شرایط اصلی در عقد نکاح در اسلام را رضایت طرفین عنوان می‌کند.

آقای محمدی می‌گوید:« عالمان دین و ملا امامان مساجد نباید بدون رضایت طرفین عقد نکاح کنند، آنان باید از دو طرف به‌صورت درست، رضایت‌شان را بپرسند و بعد به عقد نکاح درآورند، در غیر آن صورت نکاح بدون رضایت طرفین، گناه کبیره به شمار می‌رود.»

راه‌حل ازدواج  اجباری

به باور محمد فقیری استاد جامعه شناسی پوهنتون هرات، راه حل کاهش آمار ازدواج‌های اجباری در ولایت هرات برگزاری سمینارها، آگاهی از طریق رسانه‌ها و معلومات‌دهی در مورد حقوق ازدواج در کتب درسی مکاتب است.
آقای فقیری می‌گوید: «راه کار ها باید در سه مراحل کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت مدنظر گرفته شود، چون مسائل فرهنگی مسئله‌ای نیست که بتوانیم در یک زمان کوتاه تغییردهیم. نیاز است تا در دراز مدت نیاز به سیستم آموزشی کشور مسائل بسیار مهم در قسمت حقوق ازدواج و حقوق خانم ها در نظر گرفته شود.»
ازدواج‌های اجباری دختران در افغانستان از طریق بدل دادن، تبادل از باخت قمار، ازدواج‌های زیرسن و فروش دختران در بدل پول صورت می‌گیرد.
گفتنی است که طبق آمار منتشر شده از ریاست امور زنان ولایت هرات، در اوایل سال جاری میلادی، هشت قضیه ازدواج اجباری به ثبت رسیده است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host