بشز توزیع پوسترهای نشر شده طالبان در مورد حجاب زنان باعث مشکلات زنان گردیده است
تازه ها: .

توزیع پوسترهای نشر شده طالبان در مورد حجاب زنان باعث مشکلات زنان گردیده است

حسیبا هاشمی، ١٩ جدي ١٤٠٠، (٠نظر)

 

 

حسیبا هاشمی

 

این روز ها این شعار با تصویر از یک بانو با دو پوشش یکی برقع (چادری) و دیگری با لباس سیاه بلند با صورت کاملا پیچده در بین راننده های شهر کابل پخش شده است.

به رانندگان اخطار داده میشود که بانوان با این حجاب سوار موتر کنند و اگر از دستور سر پیچی کنند مسوولیت به دوش خود آنها خواهد بود .

وضع این محدویت ها که از طرف وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان صادر شده  باعث بروز مشکلات زیادی برای بانوان شده است.

 

فرزانه بیات, یکی از بانوان که است که از این وضعیت شکایت دارد  . وی می گوید: وقتی میخواستم با تاکسی به طرف وظیفه بروم راننده مانع نشستنم در صندلی جلو تاکسی شده وگفت عقب بنشین و اگر خانم پیدا نشد باید کرایه سه نفر را پرداخت کنی.

در این روز ها تنها طالبان نیستند که به پوشش بانوان اعتراض می کنند راننده های موتر های شهری هم به لباس خانم ها اعتراض میکنند .

مروه نوروزی, بانوی دیگری است که بخاطر لباس کوتاهش نتوانسته سوار تاکسی شود و در اتوبوس هم چند صندلی مختص بانوان است و هیچ بانویی حق ایستاده شدن در اتوبوس و مینی بوس را ندارد ،  برای استفاده از وسایل نقلیه باید پوشش مطابق پوستر وزارت امر به معروف و نهی از منکر باشند.

زلمی مرام, یکی از رانندگان تاکسی های شهری به تساوی گفت: "ما مجبوریم  به لباس خانم ها اعتراض کنیم زیرا برای خودما جنجال می شود. مامورین امر به معروف و نهی از منکر ما را قفاق (سیلی) میزنند.

او می افزاید: بیشترین مسافرین ما در طول روز بانوان هستند. ما راننده ها مجبور به تبعیض هستیم و بعضی از بانوان برای بروز این مشکل ابراز ناراحتی می کنند.

از سوی دیگر برخی بانوان از بیکاری ، بلند رفتن اجناس و مواد ارتزاقی و افزایش کرایه ها شکایت دارند و بیان می دارند برای رفتن به وظیفه با مشکلات زیادی رو به رو هستند و باید کرایه سه نفر را پرداخت کنند در حالیکه  در معاشات مامورین دولتی کاهش نیز بوجود امده و دست مزد کارمند شرکت های خصوصی تا 50% کاهش پیدا کرده است.

نرگس رسولی و ندا وردک, از باشنده گان شهر کابل اظهار می کنند که "طالبان به آنها اخطار داده اند که باید مطابق پوستر حجاب داشته باشند در غیر آن اجازه استفاده از وسایل نقلیه را ندارند"

آنها میگویند: حاضرند پیاده به مقصد  بروند و در پوشش شان تغییر نمی آورند.

پوستر های پخش شده از طرف وزارت امر به معروف و نهی از منکر با شعار "بر اساس حکم شریعت زنان مسلمان باید حجاب را رعایت کنند" و تصویر بانوی با دو مدل حجاب  دیزاین شده است.

این پوسترهای تبلیغاتی واکنش های تند فعالان حقوق زن در صفحات اجتماعی را در بر داشته و میگویند:

" طالبان حق انتخاب را از زنان را گرفته اند."

زنان افغان همیشه از لباسها و پوشش رنگارنگ و مطابق ذوق خود استفاده کرده اند و مخالف این نوع پوشش هستند.

این در حالیست که طالبان تا قبل از 14اگست 2021  برای رفتن به بهشت از برقع (چادری) و لباسهای رنگی استفاده می کردند و اکثر حملات انتحاری را با این پوشش انجام میدادند

 

 

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host