بشز نی: دولت افغانستان باید اطمینان خاطر جامعه‌ی رسانه‌ای کشور را مبنی بر نگهداری بایگانی‌های افغان فیلم فراهم آورد
تازه ها: .

اخیرآ رییس جمهور غنی حکمی صادر کرده است که بایگانی افغان فیلم به ارگ ریاست جمهور انتقال داده شود.
صابر مهمند، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به دیده‌بان رسانه‌های نی گفت:" وزارت‌خانه‌ها قرار است به یک محل مشخص در ساحه‌ی دارالمان انتقال یابد، اما فضای مصوون و کافی برای انتقال این بایگانی تحت ساحه‌ی وزارت اطلاعات و فرهنگ وجود ندارد، بناً رییس جمهور حکم داده است که آرشیف افغان فیلم به ارگ ریاست جمهوری انتقال یابد تا مصوون باشد."
دفتر نی بدین باوراست که انتقال بایگانی‌های افغان فیلم می‌تواند در شرایط کنونی باعث گمانه‌زنی‌های منفی در قبال اهداف فرهنگی دولت گردد. حکومت افغانستان می‌باید جلو چنین گمانه‌زنی ها را از ابتدا بگیرد.
از سوی دیگر تعدادی از صاحب‌نظران امور فیلم در کشور بدین باور اند که نگهداری بایگانی سینما نیاز به امکانات و مراقبت ویژه دارد، آنچه که ظاهرآ در مکان فعلی این بایگانی موجود بوده و برای ارگ ریاست جمهوری با توجه به ضرب‌العجل تعین شده محال است فراهم گردد.
عبدالمجیب خلوتگر ریس دفتر نی می‌گوید:" دولت مسوول حفاظت از دارایی‌های عامه مردم افغانستان است، ما شاهد بودیم که حتی طالبان که به هیچ اصول و قانون بشری و دموکراتیک پابند نبودند اما به آرشیف و دارایی‌های فرهنگی کشور دست‌برد نزدند و آرشیف افغان فیلم در زمان رژیم سیاه طالبان نیز در محل کنونی آن مصوون ماند."
باید گفت که سینماگران در زمینه‌ی این حکم رییس جمهوری نگرانی‌شان را با دفتر نی مطرح کرده و تا جایی که تعدادی از آنان این حکم را خلاف قوانین رایج می‌دانند.
بدین منظور نی پیشنهاد می‌کند که نگهداری این بایگانی‌ها کماکان در محل فعلی آن صورت گرفته و امکانات برای نگهداری و مراقبت آن در محل در نظر گرفته شده برای وزارت اطلاعات و فرهنگ فراهم شود، تا باشد هنر و رسانه به نحوی از تعاملات سیاسی در امان باشند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host