بشز گردهمایی یادبود شهدای 17 اسد سال 1377در بلخ برگزار گردید .
تازه ها: .

17 اسد 1377 خورشیدی برابر است با دردناکترین رویداد در ولایت بلخ، طالبان هژده سال پیش از امروز بلخ را به تسلط خود در آوردند و سه روز به قتل عام باشندگان این ولایت پرداختند.

امروز برای ارج گذاشتن به خون شهدای هفدهم اسد، فعالان مدنی و  نمایندگان مردم بلخ گردهم آمده اند و از حکومت میخواهند تا رویداد های قتل عام و گروهی مانند رویداد 17 اسد را مورد پی گیری قرار دهد.
عبدالحمید صفوت ریس اتحادیه نهاد های مدنی بلخ 17 اسد را یک روز سیاه در تاریخ معاصر افغانستان دانسته میگوید: با شکل گیری افغانستان امروزی حادثه 17 اسد 1377 هجری خورشیدی خونین ترین رویداد در ولایت بلخ است.
از سوی دیگر حاجی محمد عبده نماینده مردم بلخ در مجلس نمایندگان سازمان دهندگان  این رویداد را لشکر سیاه و جاهلانی میداند که به هیچ ارزشی باورمند نبوده اند.
آقای عبده می افزاید: "دشمنان پول مصرف میکنند تا ما بنام مذهب و قوم بجان هم افتاده ضمن کشتن هموطن مان آینده را تاریک سازیم".


از سوی هم قاضی سید محمد سامع ریس کمسیون مستقل حقوق بشر در شمال کشور، حادثۀ 17 اسد 1377 را تکان دهنده و یک جنایت جنگی میداند.
او از مراجع مسوول میخواهد تا در قبال این قضیه و موارد مانند آن بی تفاوت نبوده و دادخواهی از قربانیان را هدف اساسی راه اندازی این برنامه ها می داند.
به اساس آمار های نشر شده توسط سازمان جهانی دیده بان حقوق بشر در فاصله زمانی 72 ساعته حدود 8000 تن از باشندگان ولایت بلخ به قتل رسیده که تا حال هم گورهای دسته جمعی حاصل این رویداد در ولسوالی های چمتال، دهدادی، شولگر و حومۀ شهر مزار شریف وجود دارد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host