بشز چرا مجبور شدم از افغانستان فرار کنم؟
تازه ها: .

چرا مجبور شدم از افغانستان فرار کنم؟

١١ عقرب ١٤٠١، (٠نظر)

"در این متن، روایت یک ژورنالیست زن افغان به نام سمیه ولیزاده،  هنگام تسلط طالبان و فرار او را ازافغانستان انعکاس دادیم"

منبع: Chatham House

برگردان: شبنم عمری

من در اتاق ام با کتاب، تلفن و کمپیوتر ام تنها هستم و بیشتر اوقات مصروف مطالعه می باشم.

من در نوامبر 2021 با ویزای تحصیلی وارد استانبول ترکیه شدم. زمانی که در زادگاهم در هرات کار و زندگی می‌کردم، قصد داشتم تا مدرک دوم تحصیلی خویش را در ترکیه ادامه دهم، اما با سقوط این ولایت به دست طالبان، برنامه‌های من نقش بر آب شد. من به عنوان یک خبرنگار زن وظیفه داشتم تا خشونت طالبان علیه ارتش و غیر نظامیان، فساد و نقض حقوق بشر را گزارش و افشای سازی نمایم. از این وظیفه پر خطر جوایزی متعددی را دریافت نمودم. اما با تسلط طالبان به ولایت هرات، جهت تامین امنیت خویش به کابل فرار نمودم.

 

من مدت پنج ماه در کابل به شکل پنهانی زندگی نمودم. وقتی طالبان جستجوی خانه به خانه را به بهانه کشف سلاح و مهمات شروع کردند، می دانستم که باید پنهان بمانم. آنها مناطقی را جست‌وجو کردند که مخالفان و منتقدانشان در آنجا زندگی می‌کنند.

افراد زیادی از جمله زنان دستگیر شدند.

طالبان سه بار به خانه من آمدند، اما من قبلاً به خانه یکی از اقارب خویش پناه برده بودم. پسر کاکایم برای من غذا فراهم می کرد.  وقتی از خانه بیرون آمدم، حجاب دیگری داشتم تا کسی مرا نشناسد.

مدارک کار و تحصیلی  ام را در بین بالش ها پنهان نموده بودم. قبل از ظهور طالبان، قصد داشتم پس از گرفتن مدرک به کارم به عنوان خبرنگار تحقیقی ادامه دهم.

 

هدف من همکاری با سازمان های حامی رسانه ای برای ارائه آموزش های روزنامه نگاری بود. من می خواستم خبرنگاران افغان از طریق کارشان به نهادینه شدن دموکراسی کشور کمک کنند.

وقتی خبر فرار اشرف غنی رئیس جمهور از کشور و هجوم طالبان به دروازه های کابل را خواندم، احساس کردم که زندگی من در یک لحظه به پایان رسیده است. اما من ادامه دادم.  در مخفی گاهم، روی درخواست بورسیه ام برای دوره کارشناسی ارشد در ترکیه کار کردم.

 

وقتی برای اولین بار به استانبول رسیدم با 30 دانشجوی ترک که زبان و فرهنگ آنها را نمی دانستم در یک خوابگاه به زندگی آغاز نمودم. اما من زبان انگلیسی خواندم، امتحان دادم و بورسیه تحصیلی برای عضویت در دانشکده علوم سیاسی و مدیریت دولتی را دریافت نمودم. من فعلآ در سمستر دوم هستم.

به دلیل همه گیری کووید، من خوابگاه را ترک کردم و اکنون با سه مهاجر افغان زندگی می کنم. استانبول شهری بزرگی است که مردم از سراسر جهان در آن زندگی می کنند.

 

پس از بازگشت طالبان به قدرت، کمبود شغل، امنیت و آزادی بسیاری از افغان ها را مجبور به ترک کشور کرد. در افغانستان دیگر هیچ لبخندی وجود ندارد و این به یک مکان بسیار غم انگیز تبدیل شده است. از یک دموکراسی جوان و خوش بین به جهنم روی زمین تبدیل شده است.

 

اینجا در ترکیه، مهاجرین افغان را ملاقات می کنم که با مشکلات مشابه و آینده مبهم روبرو هستند. دولت ترکیه فقط برای دانشجویان ویزا صادر می کند و بسیاری از پناهجویان افغان را بدون مدرک می گذارد.  آنها از نظر اجتماعی در انزوا هستند و از ترس پلیس ترکیه در خانه و محل کار خود پنهان شده اند.

آنها با خشونت، بدرفتاری و اخراج روبرو هستند. تا ماه جولای، بیش از 35000 پناهجو از آغاز سال به افغانستان بازگردانده شده بودند. پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد ویزای دانشجویی من به پایان می رسد و من نیز باید ترکیه را ترک کنم.

اما من نمی توانم به افغانستان برگردم.

 

با وجود این مشکلات در یک زندگی پرتلاطم، همچنان قصد ادامه تحصیل دارم. روزهایم را بیشتر به خواندن کتاب، نوشتن مقاله و گوش دادن به اخبار می گذرانم.

من نمی خواهم این فرصت آموزشی را از دست بدهم. آینده من به آن بستگی دارد. من احساس می کنم این مسئولیت اصلی من است که طنین ساز صدای مردم افغانستان باشم و داستان های آنها را با جهان به اشتراک بگذارم.

بعد از این مدرک، من می خواهم عمیق تر در مورد حقوق بشر و روزنامه نگاری تحقیق کنم.

من می خواهم فرصت های آموزشی را برای جوانان به ویژه دختران افغان فراهم کنم. آموزش قدرت است. جوهر رنگارنگی است که زندگی را شکوهمند و زیبا می کند.

 

لینک گزارش اصلی :

https://www.chathamhouse.org/publications/the-world-today/2022-10/postcard-istanbul-why-i-had-flee-afghanistan

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host