بشز سرنوشت نامعلوم زنان و دختران افغان تحت تسلط رژیم طالبان
تازه ها: .

سرنوشت نامعلوم زنان و دختران افغان تحت تسلط رژیم طالبان

١٨ عقرب ١٤٠١، (٠نظر)

منبع  (Observer Research Foundation)

برگردان: شبنم عمری

بیش از یک سال ازکنترول افغانستان توسط گروه اسلام‌گرا طالب می‌گذرد. در این مدت زنان در حقیقت قربانی این تحولات بوده است. از محدود شدن حقوق اساسی زنان تا محرومیت از عرصه های عمومی، سیاسی، آموزشی و اقتصادی/حرفه‌ای بدتر از آن، ماندن زنان در خانه توسط طالبان تحمیل شده است.

اگرچه طالبان طی سال گذشته بعد از تصرف افغانستان وعده دادند که به زنان اجازه خواهند داد تا حقوق خود را در چارچوب قوانین شریعت اعمال کنند.

با این حال، این وعده‌های طالبان ظاهراً میان خالی بوده زیرا جمعیت زن اکنون قادر به دسترسی مناسب به آموزش و اشتغال نیستند. زنان از مراقبت های بهداشتی و کمک های بشردوستانه توسط طالبان محروم شده است

 

زندگی دختران و زنان آسیب پذیر

حتی قبل از اینکه طالبان کنترل کابل را به دست بگیرند، بخش بزرگی از جمعیت زنان آسیب‌پذیر وجود داشت که توسط خانواده‌هایشان یا کسانی که از خانه‌های خود فرار کردند، به دلیل خشونت جنسی (GBV) رها شده بودند.

این زنان توانستند به پناهگاه‌ها و مؤسساتی پناه ببرند که پناهگاهی امن برای آنها فراهم کرده بودند. یکی از این پناهگاه‌های امن برای زنان، مکانی به نام (WAW) در کابل بود. این یک سازمان غیردولتی مستقر در ایالات متحده بوده که پس از تسلط مجدد طالبان به قدرت، تصمیم به تعطیلی گرفت.

برخلاف سایر زنان و دختران کشور که حداقل از حمایت عاطفی و آسایش خانواده برخوردار بودند، هزاران زن که به چنین پناهگاه‌هایی پناه برده بودند، پس از تسلط طالبان در حالت سردرگمی به سر میبرند.

چندین زن که مشتریان قبلی سازمانWAW بوده اند، در حالت بی خانمانی و بیکاری به سر میبرند. برخی از زنان ناپدید شدند یا حتی جان باختند، در حالی که برخی دیگر در شرایط اسفناک اقتصادی زندگی می کند و به سختی امرار معاش می نماید. بر اساس گزارش زنان سازمان ملل، حدود 77 درصد از زنان افغان و سازمان های جامعه مدنی در سال 2022 فعالیت های خود را متوقف کردند. چندین گروه، مؤسسه و گروه های جامعه مدنی که به طور حرفه ای برای حمایت و کمک به هزاران دختر و زن که به صورت حرفه ای مجهز شده بودند، فعالیت خود را متوقف کردند. با توجه به محدودیت حقوق زنان، گراف خشونت جنسی افزایش یافته و افزایش بیکاری به دلیل مشکلات اقتصادی بیشتر دختران و زنان آسیب پذیرتر نموده است.

نابسامانی‌های اقتصادی به ویژه اعمال تحریم‌ها، تعلیق کمک‌های بین‌المللی و عدم دسترسی به ذخایر ارزی افغانستان، کیفیت زندگی افغان‌ها را بدتر نموده است. اینها در درجه اول شامل بخش آسیب پذیر زنان می شود که بسیاری از آنها به عنوان آخرین راه ممکن، خودکشی کردند.

علاوه بر این، بنابر فرمان جدید گروه طالبان زنان بیوه که تنها نان آور خانواده خود بودند اکنون اجازه کار را ندارند.

با اینکه طالبان سهمیه گندم و روغن برای پخت و پز را به آنها تعهد نموده، اما عمدتاً برای تغذیه خانواده ها کافی نیست. افزایش هزینه های زندگی و محدودیت بودجه، بقای این گروه های آسیب پذیر را با مشکل مواجه کرده است. بر اساس آمارهای سال 2022، بیش از 10 میلیون زن و دختر افغان به کمک های بشردوستانه نیاز دارند، اما به دلیل مشکلات اداری مانند فقدان اسناد و مدارک مناسب و اسناد رسمی و جنسیت محدود، در زمینه استفاده از این کمک ها در مضیقه هستند.

 

مسئوولیت جامعه جهانی

جهان باید به گروه های آسیب پذیر و در معرض خطر توجه نماید. جامعه جهانی باید به ایجاد گروه های حمایتی و مراکز حفاظتی کمک کند تا از دختران و زنانی که نمی توانند با خانواده خود زندگی کنند، محافظت شود. علاوه بر این، سازمان ملل متحد و سایر سازمان های بین المللی و کشورهایی که می توانند به طور دیپلماتیک با طالبان تعامل داشته باشند، باید از گروه طالبان بخواهند که حقوق دختران و زنان را بازگرداند و از آنها حمایت کند.

بعلاوه، کشورهایی که به افغانستان کمک می کنند باید اجازه داشته باشند تا خدمات حفاظتی، زیرساخت ها و برنامه های اجتماعی را راه اندازی کنند که می تواند کمک های اجتماعی و روانی مورد نیاز را به دختران و زنانی که در معرض خشونت جنسی قرار دارند، ارائه دهد و به آنها کمک کند تا از این وضعیت بهبود یابند.

سازمان عفو بین‌الملل نه تنها از جامعه بین‌المللی و سازمان ملل خواسته تا به این موضوع رسیدگی کنند، بلکه از طالبان نیز خواسته است که در سیاست‌های سخت‌گیرانه خود که هدف آن جمعیت زنان است تجدید نظر کنند و حقوق آنها از جمله آزادی رفت‌وآمد، تحصیل و اشتغال را احیا کنند.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و سایر سازمان های غیر دولتی که به مردم افغانستان کمک  ارایه می کنند، باید میزان نقض حقوق بشر و دختران، زنان و جوامع به حاشیه رانده شده را بررسی و مستندسازی کنند.

سازمان ملل، نهادهای بین المللی قدرتمند و جامعه جهانی باید بالای طالبان برای احیای حقوق زنان فشار وارد نماید

 

.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host